Roślinne święta grudniowe

Wielkimi krokami zbliżają się uwielbiane przez wielu z nas święta grudniowe. Potrawy, które kojarzą się nam ze świątecznym stołem, bardzo często zawierają mięso lub produkty odzwierzęce. Może zastanawiasz się jak zmienić tradycyjne wersje potraw wigilijnych tak, aby były w pełni roślinne? Może ktoś z twojej rodziny jest wege i chcesz zrobić mu/jej niespodziankę w postaci „karpia” z tofu? Może sam/sama chcesz ugotować lub upiec coś nowego i zaskoczyć bliskich?

Zebraliśmy dla Ciebie listę zamienników mięsa i produktów odzwierzęcych oraz propozycje roślinnych wersji typowych potraw świątecznych, które z pewnością pokochasz zarówno Ty, jak i Twoi bliscy. Te produkty mogą stać się nie tylko pyszną zmianą w twoim świątecznym jadłospisie, ale również pretekstem do rozpoczęcia czułej rozmowy z wujkiem czy ciocią, których dawno nie widziałeś/widziałaś. 

ROŚLINNA RYBA 

Ryby to nieodłączny element wigilijnego stołu, dlatego poniżej znajdziesz propozycje rybnych potraw bez ryby oraz jej roślinne zamienniki.

Potrawy, które możesz zrobić w domu:

Produkty, które znajdziesz w sklepie: 

Czytaj też: 5 roślinnych alternatyw ryb, Ahoj! – na roślinny połów

Źródło : RoślinnieJemy

ROŚLINNE ODPOWIEDNIKI MIĘSA

Święta grudniowe to również potrawy mięsne. Na szczęście na rynku znajdziemy wiele produktów idealnych dla osób niejedzących lub ograniczających jedzenie mięsa. 

Potrawy, które możesz zrobić w domu : 

Produkty, które znajdziesz w sklepie :

Źródło: RoślinnieJemy

ROŚLINNA WIGILIA

Wigilia, oprócz dań z ryb, od zawsze kojarzy się z daniami jarskimi. W większości polskich domów potrawy są w pełni roślinne lub wegetariańskie. Te drugie możemy w łatwy sposób zweganizować. Przykłady prezentujemy poniżej. 

NA SŁODKO

Święta to przede wszystkim wypieki oraz słodkości.  

Czytaj też: Słodycze na Mikołajki – roślinne propozycje ze sklepów stacjonarnych

Źródło: Wszystkiego słodkiego

Mamy nadzieję, że Twoje święta będą smaczne oraz pełne miłości i dobroci! 

Źródła: Jadłonomia | mojeGotowanie 

Ola Brzeska
Uczennica 3 klasy liceum o profilu społeczno-prawnym. Zmotywowana do zmieniania świata na lepsze, a zmiany zawsze zaczyna od siebie. W wolnej chwili uprawia jogę, chodzi na spacery z psem i spędza sporą ilość czasu w kuchni testując nowe roślinne przepisy.