Raport ONZ: Dieta roślinna narzędziem w walce z globalnym ociepleniem

Utrzymanie globalnego ocieplenia na poziomie znacznie poniżej 2°C może zostać osiągnięte tylko poprzez zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych we wszystkich sektorach, również w sektorze gruntów i żywności.” – donosi w sierpniowym raporcie Międzynarodowy Zespół ds. Zmian Klimatu (ang. Intergovernmental Panel on Climate Change; IPCC) działający przy Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Raport specjalny IPCC dotyczący zmian klimatycznych oraz gruntów został zaakceptowany przez światowych przywódców 8 sierpnia w Genewie. Ponad stu tworzących raport ekspertów (z czego 53% z krajów rozwijających się) uznało działalność ludzką za oddziałowującą na ponad 70% obszarów lądowych niepokrytych lodem, jednocześnie wskazując zrównoważone zarządzanie gruntami, ograniczenie marnowania żywności oraz ograniczenie spożycia produktów pochodzenia zwierzęcego jako rozwiązania w walce z postępującymi zmianami klimatycznymi. 

Naukowcy zauważają, że przemysłowa hodowla zwierząt odpowiedzialna jest za 14,5% wszystkich gazów cieplarnianych emitowanych do atmosfery – to więcej, niż całość emisji powodowanej całym światowym transportem. Aby zrobić miejsce kolejnym pastwiskom oraz polom uprawnym pod paszę dla zwierząt wycinane są również ogromne połacie lasów, co bezpośrednio przyczynia się do globalnego ocieplenia.

“Nie mówimy ludziom, żeby przestali jeść mięso. W niektórych miejscach ludzie nie mają innego wyboru. Ale to oczywiste, że na Zachodzie jemy go o wiele za dużo”mówi prof. Pete Smith, naukowiec środowiskowy Uniwersytetu w Aberdeen w Wielkiej Brytanii. 

Mimo popularyzacji roślinnych trendów w odżywianiu, produkcja mięsa na światowym rynku systematycznie wzrasta – w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat aż 4-krotnie. Dlatego tak ważna jest promocja diet przyjaznych środowisku nie tylko na poziomie konsumenckim, ale również instytucjonalnym – co zaczyna się dziać w kolejnych krajach Zachodu.

Niemieccy parlamentarzyści z partii SDP domagają się zwiększenia podatku VAT na mięso z 7 do 19%. Natomiast w Wielkiej Brytanii kampania społeczna działająca pod hashtagiem #NoBeef lobbuje wycofanie ze szkolnych menu mięsa wołowego oraz jagnięciny.

W Polsce, ewidentna potrzeba zmian systemowych jest nadal w większości ignorowana. Dr Sylwia Spurek, eurodeputowana partii Wiosna, pojawiła się ostatnio na polskiej premierze książki „Jak stworzyć wegański świat: podejście pragmatyczne” Tobiasa Leenearta, a jej tweet postulujący potrzebę stworzenia nowych praw prowadzących do zmniejszenia produkcji odzwierzęcej wywołał burzę wśród polityków. Raport ONZ stwierdza jednak jednogłośnie: jeżeli chcemy powstrzymać globalne ocieplenie, musimy zmienić nasze nawyki żywieniowe.

Źródła: ipcc.ch | bbc.com | stat.gov.pl | oko.press | medium.com

Sabina Sosin
Head of People and Development kampanii Roślinniejemy. Z wykształcenia anglistka, z zamiłowania kocia mama. Pracę łączy ze studiami doktoranckimi, w związku z czym cierpi na chroniczny brak czasu. Jak już go znajdzie, lubi smacznie zjeść i oglądać seriale o superbohaterach.