Wybory do Parlamentu Europejskiego już 9 czerwca. To ważny moment, który ukształtuje przyszłość Unii Europejskiej i kierunek wprowadzanych przez nią zmian. Jest to niepowtarzalna okazja, by pokazać kandydatom, jakiej zmiany oczekują ich wyborcy. Z tego wpisu dowiesz się, jak Unia Europejska wpływa na roślinną produkcję żywności oraz gdzie sprawdzić, którzy kandydaci i kandydatki deklarują walkę o lepszą produkcję żywności dla ludzi, zwierząt i planety.
Jak Unia Europejska wpływa na system produkcji żywności?
Warto podkreślić, że Parlament Europejski to jedyna instytucja Unii Europejskiej, której członkowie są wybierani przez obywateli. Wybory 9 czerwca to niepowtarzalna okazja, by wraz z mieszkańcami innych państw członkowskich, wskazać odpowiedni kierunek rozwoju Unii Europejskiej i podkreślić ważne dla nas postulaty, w tym rozwój zrównoważonej żywności.
Unia Europejska kształtuje prawo w wielu obszarach, w tym także w rolnictwie, ochronie środowiska czy bezpieczeństwie żywnościowym. Jedną z ważniejszych strategii Unii Europejskiej jest Wspólna Polityka Rolna i dążenie do ujednolicenia rynku rolnego. Realizując te postanowienia, Unia wprowadza dopłaty finansowe dla rolników, którzy np. spełniają bardziej wygórowane normy dobrostanu zwierząt.
Komisja Europejska podkreśla, że dywersyfikacja źródeł białka i zwiększenie upraw ich roślinnych źródeł przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa żywnościowego w Europie. Mimo to, wprowadzenie odpowiednich zmian nie będzie możliwe bez odpowiedniej reprezentacji w Parlamencie Europejskim.
Do tej pory Unia Europejska już kilkukrotnie podejmowała decyzje, które miały wpływ na producentów żywności roślinnej:
- W 2017 roku wprowadzono zakaz stosowania sformułowania „mleko roślinne”.
- W 2021 roku Parlament Europejski podczas głosowania nad projektem dotyczącym podobnego zakazu odrzucił propozycje uznania steków, kiełbas, eskalopek, hamburgerów i burgerów za produkty wyłącznie mięsne. Dzięki tej decyzji roślinne burgery nadal możemy nazywać burgerami.
- Unia Europejska ustala zasady Programu dla Szkół, dzięki któremu uczniowie mają w szkołach dostęp do darmowych warzyw, owoców i mleka. To właśnie Unia Europejska zdecyduje, czy w programie zostaną uwzględnione napoje roślinne.
- Podczas kończącej się kadencji Parlamentu Europejskiego trwały prace nad inicjatywą Zrównoważony unijny system żywnościowy. Niestety do tej pory proponowane zmiany nie weszły w życie. To właśnie w przyszłej kadencji będą ważyć się jej losy i ostateczny kształt. Liczymy na to, że ta inicjatywa będzie krokiem ku bardziej roślinnej przyszłości Unii Europejskiej.
Czytaj też: List do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – roślinne alternatywy mleka w “Programie dla szkół”
Kto z kandydatów/kandydatek popiera roślinne postulaty?
W ramach akcji Wybory Dla Zwierząt na stronie www.wyborydlazwierzat.pl znajduje się lista kandydatów, którzy zadeklarowali aktywne działanie na rzecz zwierząt, w tym m.in. walkę o lepszy system produkcji żywności w Unii Europejskiej.
Kandydaci, których znajdziesz na stronie internetowej, obiecali:
- dbać o łatwy dostęp do diety roślinnej. Opcje roślinne powinny być szeroko dostępne w sklepach, ale także szkołach, szpitalach. Stawianie na roślinną żywność musi być łatwiejsze dla Europejczyków.
- kształtować strategie Unii Europejskiej tak, by dbały o zrównoważoną produkcję żywności. Zarówno poprzez stawianie na żywność roślinną, jak i dbanie o los zwierząt.
- wspierać badania nad innowacyjnymi rozwiązaniami związanymi z żywnością roślinną.
Oprócz listy osób popierających dobrostan zwierząt i roślinny kierunek produkcji żywności, strona akcji umożliwia także wysłanie gotowej wiadomości do kandydatów z prośbą o podpisanie tego zobowiązania. Podjęcie działania zajmie dosłownie minutę, a realnie przyczyni się do zwiększania świadomości polityków na temat najważniejszych zmian.
Czytaj też: Roślinne jedzenie w samorządowej kampanii wyborczej