Raport “Kuchnia roślinna w Polsce”

Świadomość na temat kuchni roślinnej w Polsce sukcesywnie wzrasta, choć wciąż potrzebne są istotne instrukcje, aby wprowadzić ją do codziennego stylu życia. Po produkty w 100% roślinne sięga ponad połowa badanych, w menu restauracji wciąż jest miejsce na więcej opcji wegańskich. Jest lepiej niż 5 lat temu. Tak wynika ze zleconego przez serwis Pyszne.pl raportu, który miał na celu określenie stosunku Polaków do diety roślinnej oraz ich ogólnej wiedzy w tym zakresie. Badanie przeprowadzone zostało metodą CAWI (czyli za pomocą ankiety w formie elektronicznej) na grupie 800 osób, w wieku 18 – 65 lat. Wyniki zostały opublikowane w styczniu tego roku.

Z raportu dowiadujemy się przede wszystkim, że bez względu na stosunek jaki Polacy żywią do kuchni roślinnej, jest to zagadnienie coraz powszechniej znane. Ponad połowa badanych odpowiedziała, że weganizm polega głównie na odejściu od mięsa, nabiału i jaj, z czego 38% wskazuje szerzej na odrzucenie produktów odzwierzęcych. Dodatkowo przeważa stwierdzenie, że sytuacja wegan w Polsce w przeciągu ostatnich pięciu lat poprawiła się, choć wciąż nie jest łatwo odżywiać się w ten sposób. Już 56% ankietowanych deklaruje, że sięga po dania kuchni roślinnej w miarę regularnie, ale co ciekawe, tylko 2% grupy badawczej określiło siebie jako osoby na ścisłej diecie roślinnej.

W jakich okolicznościach spożywano dania wegańskie w 2020 roku? Przede wszystkim w domu, przygotowane samodzielnie. Jako główną przyczynę sięgania po nie wskazano aspekty zdrowotne. Szczególną uwagę zwróciło na to aż 59% osób w dolnym przedziale wiekowym. Do częstszego jedzenia w pełni roślinnych dań badani potrzebują natomiast gwarancji, że są one prawidłowo zbilansowane, składników w przystępniejszych cenach oraz po prostu umiejętności ich przyrządzania. Daniami, których w wersji wegańskiej najchętniej spróbowaliby respondenci okazały się potrawy dobrze nam znane z tradycyjnej kuchni polskiej – pierogi, kotlety, zupy oraz popularne fast foody, tj. pizza, kebab, czy burgery.

Około połowa przebadanych Polaków, zarówno w grupie deklarującej, jak i nie deklarującej spożywania dań roślinnych, nie posiada autorytetu w tej kwestii. Pozostali najchętniej wskazywali Karola Okrasę, następnie Magdę Gessler i Roberta Makłowicza. Osoby specjalizujące się wyłącznie w omawianej dziedzinie, tj. Marta Dymek (Jadłonomia), Alicja Rokicka (Wegan Nerd) oraz Aśka Rzeźnik wymienione były łącznie przez ok. 10% przebadanych. Spośród wszystkich respondentów niemal połowa pozytywnie ocenia promocję kuchni roślinnej w mediach, zaznaczając, że jest to ważne oraz pomogło im odkryć nowe potrawy. Przy tym 33% badanych nie posiada zdania, lub się z tym nie spotkało.

Z jakich powodów ⅕ grupy badawczej odrzuca spożywanie w pełni roślinnych dań? Najczęściej wskazywano brak potrzeby lub zwyczaju takiego stylu żywienia. Dalej pojawiła się również obawa, że dania mogą nie być sycące i smaczne, oraz problem z ich powszechną dostępnością w znanych im restauracjach.

Faktycznie, wśród przebadanych osób dominuje opinia, że dania roślinne dostępne są jedynie w wybranych restauracjach – tak odpowiedziało 28% badanych. Ze wszystkich respondentów 26% pozytywnie ocenia dostępność opcji wegańskich (w grupie deklarującej regularne spożywanie dań roślinnych jest to już o 7 punktów procentowych więcej). Przeszło ⅕ respondentów wyraziła potrzebę poszerzenia menu restauracji o pozycje w pełni roślinne, deklarując, że spowodowałoby to częstsze sięganie po nie. Negatywnie sytuację oceniło 12%, a 36% badanych nie posiada zdania, nie wyraża zainteresowania tematem, bądź nie odwiedza restauracji. 


Źródła: Raport “Kuchnia roślinna w Polsce” prezentujący wyniki badania zrealizowanego na zlecenie Pyszne.pl grudniu 2020 metodą CAWI na grupie 800 respondentów przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia.

RoślinnieJemy
Chcąc wspierać właścicieli lokali gastronomicznych, producentów żywności i wszystkie osoby oraz instytucje zainteresowane odpowiadaniem na potrzeby zmieniających się konsumentów, grupa doświadczonych ekspertów powołała kampanię RoślinnieJemy. Działamy, opierając się na badaniach rynku, społecznych ankietach oraz rzetelnej wiedzy z zakresu kuchni roślinnej i najnowszych światowych trendów. Można nam zaufać.