Najlepszy roślinny produkt roku 2020 – Wyniki!

Plebiscyt na Roślinny Produkt Roku podkreśla różnorodność i szeroką dostępność produktów i dań roślinnych. Czas ogłosić, które z nich zdobyły najwięcej Waszych głosów. Walka była w tym roku bardzo wyrównana.

W głosowaniu wzięło udział 6495 osób, czyli o ponad półtora raza więcej niż w ubiegłym roku i niemal 6 razy więcej niż dwa lata temu, kiedy to plebiscyt odbył się po raz pierwszy. Ten trend wskazuje na to, że plebiscyt dynamicznie się rozwija, a zainteresowanie roślinnymi alternatywami wzrasta. Od ogłoszenia wyników (link do relacji) już niemal wszyscy finaliści pochwalili się swoim zwycięstwem. 

W tym roku nagrody zostały przyznane w pięciu kategoriach:

  • Najlepszy roślinny produkt roku,
  • Nowa marka roślinna,
  • Roślinny Game Changer,
  • Najlepszy roślinny debiut na rynku gastronomicznym,
  • Nagroda Chefs for Change dla najlepszego produktu dedykowanego gastronomii,

z czego Roślinny Game Changer i Nagroda Chefs for Change są nowymi kategoriami. Podobnie jak w ubiegłych dwóch edycjach do zdobycia były nie tylko wyróżnienie i statuetka, ale także możliwość wykorzystania plebiscytowego badge’a na swoich produktach, którego konsumenci mogą wypatrywać na sklepowych półkach. 

Podium kategorii produktowej zostało zdominowane przez roślinne alternatywy mięsa. Tytuł najlepszego roślinnego produktu roku 2020 zdobył Roślinny gyros à la kurczak (17,4% głosów). Jest to produkt marki Dobra Kaloria, która otrzymała to wyróżnienie drugi rok z rzędu! Za sukcesem produktów tej marki stoją dobry skład, smak i szeroka dystrybucja i widoczność na sklepowych półkach. W 2019 roku na pierwszym miejscu znalazły się roślinne burgery i w tym roku ich nie zabrakło – na drugim miejscu znalazł się Wegger (13,1% głosów), burger roślinny dostępny w sieci Żabka od października. Tuż za nim z 12,7% głosów jako trzeci najlepszy produkt roku konsumenci wybrali kabanosy Rośl-inne firmy Tarczyński. Co ciekawe na dwa tygodnie przed ogłoszeniem wyników plebiscytu oferta kabanosów Rośl-innych została poszerzona o nowy smak.

W kategorii Nowa marka roślinna na podium znalazły się Ave Vege Bakoma (24,7% głosów), roślinne nie-mięso z bobem Bobowina (15,7% głosów) i napoje roślinne Rośleko (13,7% głosów). 

Czytaj też: Rośleko – wywiad z twórcą marki

Roślinny Game Changer to nagroda dla marek, które pozytywnie wpłynęły na dostępność produktów roślinnych w Polsce. Pierwsze miejsce za szeroką dostępność produktów otrzymała Dobra Kaloria (30,2% głosów). W październiku podczas konferencji Plant-Powered Perspectives 2020, współwłaścicielka marki Karolina Kubara wspomniała, że produkty marki Dobra Kaloria są dostępne obecnie w 11 sieciach, w porównaniu do 5 sieci w 2019. A skoro o sieciach mowa to właśnie marki dostępne w sieci sklepów Biedronka i Lidl zdobyły odpowiednio drugie (16,3%) i trzecie miejsce (10,3%). Obie sieci oferują wiele produktów roślinnych w tym te pochodzące z marek własnych. O trzecim miejscu zadecydowały tylko 3 głosy, które sprawiły, że roślinne ciepłe przekąski do kupienia w Żabkach pojawiły się na 4 miejscu. 

Czytaj też: Relacja z Plant-Powered Perspectives 2020

Najlepszy roślinny debiut na rynku gastronomicznym to kategoria, w której 33% głosujących nie znało nominowanych produktów. Te, które zostały rozpoznane, uzyskały znaczącą przewagę nad konkurencją. Roślinne klopsiki IKEA uzyskały znaczącą część głosów (38,6%) plasując się na pozycji lidera. Kolejno na podium znalazły się roślinne pączki z porzeczką w sieci piekarni Putka (6,5%) i Vegan Nuggets w sieci Bobby Burger, które otrzymały 5,7% głosów. W ofercie sieci Putka znajdziecie dziś nie tylko roślinne pączki, ale również najświeższe nowości – roślinne ciasta – czekoladowe i kokosowe. Oprócz słodkości, możecie też zakupić bajgla z pasztetem z fasoli. 

Za wybór zwycięskiego produktu w kategorii Chefs for Change dla najlepszego produktu roślinnego umożliwiające gotowanie roślinne na dużą skalę odpowiadało jury, w skład którego wchodziły osoby związane z gastronomią. Pierwsze miejsce otrzymał chrupiący filet Fish from the Field marki Frosta, który ujął jury smakiem, który pamiętają z dzieciństwa, a który często jest trudno odtworzyć nawet w restauracji. Jury doceniło smak i teksturę produktu marki Nestle z linii Garden Gourmet – Sensational Burger, przyznając mu drugie miejsce. Na trzecim miejscu znalazł się Upfield Professional z produktem Flora Professional Plant, roślinnym zamiennikiem śmietany o szerokim, wszechstronnym zastosowaniu, którego do tej pory brakowało w gastronomii. Jury zdecydowało się też przyznać wyróżnienie, które otrzymał produkt Zamiast Kurczaka marki GoPlant.

Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i nie możemy doczekać się tegorocznych roślinnych nowości, na które będziemy głosować w przyszłym roku!

Diana Tokarska
Absolwentka kierunku technologia żywności, której zależy na podejmowaniu rozmowy o zrównoważonym systemie żywności. Ciekawa nowych miejsc i smaków, uwielbia spędzać czas wśród natury.