„Mięso” z fasoli mung i masło z pestek arbuza – oto najciekawsze roślinne trendy na 2020 rok

Zaraz Sylwester! W czasie, gdy większość z nas gorączkowo obmyśla ostatnie postanowienia noworoczne, obserwatorzy trendów w branży spożywczej są już na niego gotowi. Co przyniesie kolejny rok? Przyjrzeliśmy się raportowi Whole Foods i wybraliśmy najciekawsze z perspektywy rynku produktów roślinnych prognozy.

Z raportu wynika, że czeka nas zwiększenie różnorodności wielu roślinnych artykułów dostępnych na sklepowych półkach. Co ciekawe, na największy trend Whole Foods wskazuje nowości na rynku…mąk. W 2020 na półkach z produktami do wypieków pojawią się mieszanki na bazie banana, a nawet kalafiora. Trend ten znajdzie również odzwierciedlenie w składach przekąsek takich jak chipsy, ciastka czy chrupki.

Rynek w dalszym ciągu będzie dostosowywał się do potrzeb społeczeństwa, w którym jednym z najbardziej popularnych stylów życia w 2020 pozostaje fleksitarianizm. Whole Foods przewiduje, że w 2020 roku oferta dla osób ograniczających spożycie mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego rozkwitnie. Obok wciąż dominującej roślinne składy soi pojawi się wiele alternatywnych, bogatych w aminokwasy źródeł białka, m.in. nasion fasoli Mung, pestek dyni, czy awokado. Prognozy przewidują też pojawienie się na rynku produktów „mieszanych” – mięsnych z kilkunasto- do kilkudziesięcioprocentową domieszką roślin. Celem jest zarówno wprowadzenie zdrowszych nawyków żywieniowych wśród konsumentów, jak obniżenie kosztów (finansowych i środowiskowych) produkcji. W tego typu mieszanki inwestują już tacy giganci jak Tyson Foods czy Nestle.

Silniejszą konkurencję poczują producenci tradycyjnych maseł na bazie krowiego mleka – w sklepach pojawi się wiele nowych tłuszczów do smarowania pieczywa na bazie nietypowych olejów roślinnych (np. pestek arbuza), strączków i egzotycznych orzechów, pozwalających na uzyskanie kremowej konsystencji i pełnego smaku.

W sklepach pojawi się także więcej chłodniczych przekąsek, w tym porcjowanych warzyw i owoców, batonów energetycznych z dodatkiem świeżych, roślinnych składników, zup, a także past i dipów. Pomoże to we wprowadzaniu zdrowego stylu życia na miarę potrzeb współczesnego społeczeństwa żyjącego w ciągłym pośpiechu między pracą a domem.

Nadchodzący rok zapowiada się bardzo ciekawie pod względem oferty kierowanej do dzieci. W restauracjach pojawią się bardziej wyszukane i przede wszystkim zdrowsze pozycje dla nowej generacji foodies. Czy 2020 na dobre zakończy erę nuggetsów z kurczaka jako sztandarowej pozycji w dziecięcym menu? Bardzo na to czekamy i mamy nadzieję, że znajdzie się w nim również miejsce dla w pełni roślinnych opcji!

Julia Grotnik
Studentka dietetyki na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Miłośniczka wszystkich zwierząt, roślin i książek.