Kolejna sieć z roślinną kanapką

Polscy konsumenci mieli już okazję spróbować dwóch wegetariańskich kanapek w restauracjach McDonald’s. Wegetariański Burger Drwala szybko zniknął z oferty, za to sieć wprowadziła do sprzedaży nową propozycję dla wegetarian – kanapkę McVeggie – i wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym roku doczekamy się kolejnej propozycji. 

Sieci fast food w odpowiedzi na potrzeby konsumentów z sukcesem poszerzają roślinne menu. Niektóre firmy decydują się na stworzenie autorskich wersji klasycznych dań czy przekąsek, a inne wchodzą we współpracę z uznanymi roślinnymi markami. Burger King razem z The Vegetarian Butcher opracował recepturę roślinnego Whoppera i roślinnych nuggetsów, które bazują na białku sojowym. Sieć KFC w 2020 roku rozpoczęła w Stanach Zjednoczonych testy roślinnego Beyond Fried Chicken, który jest wynikiem współpracy z Beyond Meat. W restauracjach Bobby Burger w menu znajdziemy burgera Power Plant z roślinnym kotletem firmy Lindy McCartney oraz roślinne nuggetsy, które znalazły się na podium w plebiscycie RoślinnieJemy w kategorii Najlepszy roślinny debiut na rynku gastronomicznym w 2020 roku. Wśród sieci, które oferują roślinne kanapki autorskiej receptury jest też Max Premium Burgers – ich Delifresh Plant Beef Burger i Crispy No Chicken Burger cieszą się ogromnym uznaniem klientów. 

W tym roku McDonald’s oficjalnie ogłosił, że ich roślinna kanapka McPlant powstaje we współpracy z marką Beyond Meat. Trzyletnie porozumienie między firmami obejmuje pracę nie tylko nad burgerem McPlant, lecz także nad roślinnymi alternatywami kurczaka czy jajek, które umożliwią sieci stopniowe rozszerzanie oferty dla wegan i wegetarian. Kanapkę McPlant, która w smaku ma do złudzenia przypominać klasyczny burger z restauracji McDonald’s, kupimy prawdopodobnie jeszcze w tym roku. Francesca DeBiase, Executive Vice President firmy, podkreśla, że dla McDonald’s ważne jest rozwijanie smacznego roślinnego menu, które zapewni konsumentom większy wybór. Natomiast dla CEO firmy Beyond Meat, Ethana Browna, współpraca z tak znaną globalną marką jest swoistym przełomem w poszerzaniu dostępu do roślinnego menu na skalę światową. Kanapka McPlant była już testowana między innymi w Kanadzie, Szwecji czy Danii, a już niedługo ma wejść na stałe do oferty w restauracjach w pozostałych krajach.  

Czytaj też: Roślinne nuggetsy w Burger King

Firma Beyond Meat z ogromnym zaangażowaniem pomaga rozszerzać ofertę roślinną w sieciach restauracyjnych na całym świecie takich jak: Pizza Hut, KFC, Taco Bell czy Starbucks. Z myślą o rynku azjatyckim stworzyli Beyond Pork – roślinną wieprzowinę, która idealnie sprawdzi się w tradycyjnych azjatyckich daniach. Chuck Muth, Chief Growth Officer firmy, podkreśla, że Beyond Meat dąży do tego, by mięso roślinne było dostępne na skalę globalną. Realizowanie tej misji nie byłoby możliwe bez zaangażowania największych sieci restauracyjnych, dzięki którym roślinne pozycje mogą trafić na talerze milionów konsumentów na całym świecie. 

Źródła: Beyond Meat, Plant Based News, Plant Based News, Veg News, Veg News
Aga Sierak
Działam w Otwartych Klatkach, żeby nasza przyszłość była bardziej roślinna i przyjazna planecie, a także z miłości do wszystkich zwierząt.