Kanadyjski sposób na zdrowe odżywianie

Nowe kanadyjskie wytyczne żywieniowe na miarę XXI wieku?Niedawno opublikowano rządowe rekomendacje Canada Food Guide (odpowiednik Piramidy Zdrowego Żywienia Instytutu Żywności i Żywienia), które wywołały spore zainteresowanie mediów.

Dlaczego?

Między innymi ze względu na sposób, w jaki promują model żywienia oparty na nieprzetworzonych produktach pochodzenia roślinnego.
Wytyczne zachęcają do tego, aby po źródła roślinnego białka sięgać częściej niż po zwierzęce, a wśród grup produktów zaprezentowanych na „talerzu zdrowego jedzenia” pominięto nabiał (jest on wspomniany jedynie w omówieniu jako jedno z możliwych źródeł białka). 
Wyżej wymienione rekomendacje spotkały się z aprobatą środowisk związanych z medycyną stylu życia, między innymi American College of Lifestyle Medicine czy Lifestyle Medicine Global Alliance i falą krytyki ze strony branży mleczarskiej.


Poza wspomnianymi zaleceniami, na uwagę zasługuje także nacisk położony na kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych, w tym ‘uważne jedzenie’, gotowanie w domu czy jedzenie w dobrym towarzystwie. Dużą wagę przykłada się do jakości produktów oraz jak najmniejszego ich przetworzenia.

Więcej informacji na stronie Canada Food Guide tutaj.
Zachęcamy także do zapoznania się z ciekawym komentarzem: „Got milk? Not so much. Health Canada’s new food guide drops ‚milk and alternatives’ and favours plant-based protein” tutaj.

Tekst powstał we współpracy z naszymi partnerami – Medycyną Stylu Życia!

    Alicja Baska
    Studentka 6. roku medycyny, przewodnicząca Studenckiego Koła Naukowego Medycyny Stylu Życia WUM, współzałożycielka Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia. Pasjonatka medycyny kulinarnej, w wolnych chwilach prowadząca bloga The Feedness. Wiecznie w niedoczasie i spóźniona, ale za to z głową pełną pomysłów i uśmiechem. Mistrzyni prokrastynacji:)