Harvard: Dla zdrowia zastąp białko zwierzęce roślinnym

Na początku marca ogłoszono wyniki dwóch nowych badań wstępnych przeprowadzonych na Uniwersytecie Harvarda, które wskazują, że większe spożycie białka roślinnego, zwłaszcza przy jednoczesnym zredukowaniu ilości czerwonego i przetworzonego mięsa w diecie, powoduje znaczne zmniejszenie prawdopodobieństwa śmierci wskutek chorób wieńcowych. A to nie koniec korzyści.

W pierwszym badaniu wzięło udział ponad 37 tys. Amerykanów o średniej wieku około 50 lat. Wyniki wskazują, że osoby, które spożywały na co dzień duże ilości białka roślinnego miały o 27% mniejsze prawdopodobieństwo śmierci z różnych przyczyn i o 29% mniejsze ryzyko śmierci z powodu choroby niedokrwiennej serca (choroby wieńcowej) niż osoby spożywające małe ilości białka roślinnego. Nie wystarczy po prostu unikać jedzenia czerwonego mięsa ważne jest to, czym zastąpimy je w diecie mówi autor badań dr Zhilei Shan z Uniwersytetu Harvarda.

Shan przypomina, że orzechy, nasiona, strączki (ciecierzyca, soczewica, tofu, tempeh…) czy pełne zboża oprócz białka zawierają również zdrowe tłuszcze, witaminy, minerały i antyoksydacyjne związki fitochemiczne, które jak twierdzi obniżają ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, czy choroby wieńcowe. 

Badanie wskazuje, że zastępując nawet małą część spożywanych w ciągu dnia kalorii z białka zwierzęcego taką samą liczbą kalorii z białka roślinnego, zmniejsza się ryzyko przedwczesnej śmierci. Korzyści rosną wraz ze zwiększaniem udziału białka roślinnego w diecie. „W oparciu o modelowanie statystyczne, jeśli zastąpisz 5% białka zwierzęcego białkiem roślinnym to ryzyko śmiertelności maleje o 50%. Korzyści są szczególnie wyraźne, jeśli białkiem roślinnym zastąpi się mięso czerwone i przetworzone mówi współautor badań dr Frank Hu z Uniwersytetu Harvarda.

Drugie badanie rozpoczęło się w 1986 roku. Wzięło w nim udział 43 259 mężczyzn, którzy co 4 lata, aż do roku 2010, wypełniali obszerny kwestionariusz dotyczący ich codziennej diety. Wnioski z badania są podobne: jeśli zastąpi się jedną porcję czerwonego lub przetworzonego mięsa dziennie produktem bogatym w białko roślinne, to ryzyko choroby wieńcowej maleje o 47%

Amerykanie spożywają średnio 3,5 porcji czerwonego mięsa tygodniowo, a aż jedna trzecia Amerykanów czerwone mięso je codziennie mówi autorka badań dr Laila Al-Shaar z Uniwersytetu Harvarda.

Źródła: edition.cnn.com | mynurtitionfitness.com