Veganuary 2022 bije rekordy popularności

Veganuary to inicjatywa, która zachęca do podjęcia wyzwania jedzenia w pełni roślinnie przez cały styczeń. W 2022 roku na Veganuary zarejestrowało się 629 tysięcy osób z 228 krajów – to najlepszy wynik od 2014 roku. Według organizatorów ta wysoka frekwencja została osiągnięta na skutek zaangażowania w kampanię znanych osób oraz dzięki szerokiej dostępności roślinnych opcji – uczestnicy mogli z łatwością wypróbować dietę wegańską. Zapewne popularyzacja Veganuary przyczyniła się do tego, że każdego roku w styczniu w sklepach i restauracjach na całym świecie pojawiają się setki nowych produktów roślinnych i potraw w menu.

Z okazji Veganuary 2021 na rynku światowym pojawiło się ponad 825 roślinnych produktów i pozycji w menu. A jak to wyglądało w tym roku? Przyjrzyjmy się tym najciekawszym produktom i akcjom przeprowadzonym w ramach Veganuary 2022 w Polsce i na świecie.

 • Od stycznia Brytyjczycy mogą kupić w sklepach roślinną wersję twarożku Philadelphia od firmy Mondelez na bazie owsa i migdałów, jak i łatwo rozpoznawalny mały ser przekąskę Babybel – jego roślinna wersja ma pasujące zielone opakowanie.
 • Pozostając przy zamiennikach nabiału, sieć Aldi UK wypuściła swój debiutancki cheddar, który jest jednym z wielu produktów pod marką własną tej firmy Plant Menu. Przedstawiciele sieci poinformowali, że sprzedaż roślinnych produktów ich marki wzrosła w zeszłym miesiącu o 500% w porównaniu ze styczniem 2021 roku. Jednym z czynników, który może być znaczący dla konsumentów chcących jeść bardziej roślinnie, jest niższa cena produktów Plant Menu w porównaniu do produktów konkurencji. Aldi demokratyzuje dostęp do roślinnej żywności również w Stanach Zjednoczonych i Niemczech.
 • Ben & Jerry’s wypuściło dwa nowe wegańskie smaki lodów, Boom Chocolatta i Bananas Foster, dzięki czemu grupa wegańskich lodów rozrosła się do 20 smaków.
 • Piątnica jest kolejną firmą z tradycyjnymi produktami, która zdecydowała się na stworzenie roślinnych zamienników. Od stycznia konsumenci mogą znaleźć sojowe i owsiane napoje Piątnica w lodówkach obok innych produktów tej marki.
 • Rodzima firma Bezmięsny w samym styczniu zaskoczyła konsumentów aż sześcioma nowymi produktami – Bezmięsna Suszona, Bezmięsne Chorizo, Bezmięsne Salami Picante i Bezmięsne Boczki w trzech odsłonach. 
 • W Polsce Pyszne.pl po raz kolejny włączyło sie do promowania kuchni roślinnej. W sieci pojawił się raport Polacy o kuchni wegańskiej 2022, a grono ambasadorów wspierających Veganuary zasilili między innymi: raper Peja, Red Lipstick Monster, Magdalena Kostyszyn z profilu Ch****a Pani Domu i Andrzej Wrona.
 • Za granicą widać podobne akcje – niemiecki producent mięsa roślinnego LikeMeat stworzył reklamę we współpracy z Tillem Lindemannem z zespołu Rammstein, aby promować Veganuary.
 • Od zeszłego roku cieszymy się roślinnymi alternatywami ryb – nie zabrakło ich też podczas Veganuary. Firma Good Catch wprowadziła na rynek roślinne łososiowe burgery, a Jinka zaprezentowała, jak twierdzi, pierwsze na świecie roślinne kalmary.
 • Cieszy również to, że Starbucks UK zdecydował się na zniesienie dopłaty do wegańskich opcji mlecznych. Trzymamy kciuki, żeby coraz więcej sieci podejmowało takie kroki, aby zredukować barierę, jaką jest cena roślinnych opcji.
 • VegTech Plant-based Innovation & Climate ETF zadebiutował na nowojorskiej giełdzie i obejmuje 37 notowanych spółek, które wprowadzają innowacje w zakresie roślin, składników pochodzenia roślinnego i roślinnych produktów
 • W styczniu odbyła się również (jak co miesiąc) kolejna edycja Roślinnego Wyzwania. U nas Veganuary trwa cały rok! Jeśli przegapiłeś styczeń, nie martw się, w każdym miesiącu możesz zapisać się do udziału w naszej akcji, a najważniejsze informacje znajdziesz tutaj.

Źródła: FoodHack | Veganuary | Vegconomist | Vegconomist

Diana Tokarska
Absolwentka kierunku technologia żywności, której zależy na podejmowaniu rozmowy o zrównoważonym systemie żywności. Ciekawa nowych miejsc i smaków, uwielbia spędzać czas wśród natury.