Piekarnie Putka: Musimy być przygotowani na zmiany

W tym roku polscy konsumenci mogą cieszyć się prawdziwym wysypem stuprocentowo roślinnych słodkich wypieków w sieciowych i tradycyjnych cukierniach. Jednym z przedsiębiorstw wprowadzających na polski rynek szczególnie atrakcyjne roślinne propozycje jest Piekarnia i Cukiernia Putka, zdobywca drugiego miejsca w naszym tegorocznym plebiscycie w kategorii roślinnego debiutu w gastronomii. O roślinnych innowacjach i reagowaniu na zmieniające się oczekiwania klientów rozmawialiśmy z Zuzanną Putką Twardowską.

RoślinnieJemy: W ciągu ostatnich miesięcy znacznie poszerzyliście ofertę produktów roślinnych. Dlaczego zdecydowaliście się na ten ruch właśnie teraz?

Zuzanna Putka Twardowska: Staramy się sprostać oczekiwaniom Klientów, pośród których coraz więcej osób rezygnuje z jedzenia mięsa i produktów odzwierzęcych. W naszej ofercie już wcześniej były produkty odpowiednie dla wegan m.in. palmier czy deser  z tapioką, a teraz poszerzyliśmy ją o kolejne propozycje – wegański pączek z porzeczką oraz ciasto kokosowe i czekoladowe. Obok słodkich nowości Piekarnia Cukiernia Putka oferuje szeroki asortyment odpowiedniego dla wegan i wegetarian pieczywa – bułki oraz chleby, w tym bezglutenowe, a także o obniżonym indeksie glikemicznym i  wyróżniające się wysoką zawartością błonnika pokarmowego oraz tłuszczów nienasyconych. Zarówno pieczywo, jak i słodkości odpowiednie dla wegetarian i wegan dostępne są w naszych sklepach internetowych na www.putkaonline.pl i www.putkabezglutenu.pl. Naszym Klientom polecamy również wegańską kanapkę, której skład zmieniamy sezonowo.

Pączek, klasyczne ciasta – oferta słodkości przywodzi na myśl klasyczne produkty, które znamy od zawsze. W jaki sposób decydujecie, które rozwiązania zaproponować w roślinnej wersji?

Osoby przebywające na dietach tęsknią najbardziej za tradycyjnymi smakami. Trudno wyobrazić sobie tłusty czwartek bez pączka. Obserwujemy zachowania Klientów chociażby na przykładzie naszej Piekarni Bezglutenowej. Wśród kupujących największym powodzeniem cieszą się klasyczne smaki w wersji bezglutenowej. Nie można jednak powiedzieć, że źle przyjmowane są nowości. Smak pozostaje indywidulaną kwestią każdego człowieka, a naszym zadaniem jest zachować równowagę w doborze asortymentu.

Jak postrzega Pani profil klienta, który decyduje się na zakup przykładowo roślinnego pączka? Czy to zawsze osoby decydujące się na całkowite wyłączenie produktów odzwierzęcych z diety?

Największą grupę Klientów zainteresowanych asortymentem wegańskim stanowią osoby unikające produktów odzwierzęcych ze względów ideologicznych oraz zwolennicy zdrowego stylu życia. Nie oznacza to jednak, że po przykładowe pączki sięgają tylko weganie. Zarówno pączki z porzeczką, jak i ciasta kokosowe oraz czekoladowe zyskały uznanie wśród tradycjonalistów. Kiedyś żywność opatrzona znaczkiem vege, kojarzyła się z czymś niedobrym, dziś na rynku jest wiele fajnych produktów, które często nie różnią się smakiem od tych z regularnej oferty, a zainteresowanie nimi ciągle rośnie.

Popularność roślinnych produktów rośnie z dnia na dzień – czy Waszym zdaniem jest dla nich stała przestrzeń w ofertach polskich piekarni?

Na całym świecie, a w Polsce szczególnie w dużych miastach obserwujemy nowe trendy żywieniowe, wśród których niezwykle popularne są diety roślinne niosące korzyść nie tylko dla zdrowia, lecz również dla klimatu. Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rok 2021 Międzynarodowym Rokiem Warzyw i Owoców, musimy zatem być przygotowani na zmiany, które dotyczącą naszego sektora i otwarci na potrzeby współczesnych Klientów.

Czy spotykacie na co dzień wyzwania dotyczące roślinnych wypieków? Czy są składniki, które chętniej ujrzelibyście na rynku polskim?

Odniosę się tu do naszych pączków wegańskich. Ciasto, z którego są wyrabiane jest delikatne i wrażliwe na obróbkę, tym samym produkcja pączków wegańskich jest bardziej wymagająca niż tradycyjnych. Ciasta też jest trudniej zrobić bez podstawowych cukierniczych składników jak jajka, mleko czy masło. Nasi cukiernicy jednak lubią takie wyzwania. Myślę, że wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na produkty roślinne, będzie też zwiększał się asortyment dostępnych na rynku polskim surowców i zamienników wykorzystywanych do produkcji żywności wegańskiej.

I na koniec – czy możemy spodziewać się jeszcze większej roślinnej oferty i pojawienia się Waszych piekarni w pozostałych miastach Polski?

Już myślimy o nowych produktach, które wpisują się w styl życia w zgodzie naturą. Co do ekspansji sklepów – posiadamy w tej chwili stacjonarne sklepy w Warszawie i okolicy oraz w Łodzi, a także sklep internetowy, za sprawą którego wybrane produkty z naszego asortymentu dostępne są na terenie całej Polski. Adresy sklepów stacjonarnych można znaleźć na naszej stronie internetowej www.putka.pl, w zakładce nasze piekarnie. Natomiast w zakładce produkty podajemy skład poszczególnych wyrobów, dzięki czemu łatwiej jest sprawdzić czy spełniają wymogi żywności wegańskiej.

Zuzia Brożek
Studentka fotografii i bioetyki. Piszę, robię zdjęcia, gotuję i zazwyczaj jest to o jedzeniu. W wolnym czasie rozmawiam z moim kotem i podróżuję (w standardowej rzeczywistości).