Najlepszy Roślinny Produkt 2021 – wyniki plebiscytu RoślinnieJemy!

To już czwarta odsłona plebiscytu RoślinnieJemy, w którym wyłaniamy najciekawsze roślinne nowości minionego roku. W tej edycji wyróżniliśmy 6 kategorii, przyznaliśmy 70 nominacji i zebraliśmy prawie 6 tysięcy głosów. Przedstawiamy tegoroczne wyniki!

Za nami kolejny rok obfitujący w roślinne nowości – na rynku pojawiły się nie tylko nowe alternatywy mięsa i nabiału, lecz także zamienniki ryb czy jajek. Obserwowaliśmy pojawianie się nowych w pełni roślinnych marek oraz wprowadzanie roślinnych produktów przez firmy z tradycją i znane sieci handlowe. Zainteresowanie roślinnym jedzeniem ze strony konsumentów i konsumentek potwierdzają dane Mintel z września 2021 roku – już 25% osób ogranicza spożywanie mięsa w diecie na co dzień, a 16% ma zamiar zredukować ilość produktów odzwierzęcych lub wyeliminować je z diety w ciągu najbliższego roku. 

W tym roku w plebiscycie RoślinnieJemy wyróżniliśmy następujące kategorie: 

  • Najlepszy Roślinny Produkt 2021
  • Najlepszy Roślinny Debiut Gastronomiczny 2021
  • Najlepsza Nowa Roślinna Marka 2021
  • Roślinny Game Changer 2021
  • Nagroda Chefs for Change – Najlepszy Roślinny Produkt 2021 dla Profesjonalistów
  • Najlepsza Roślinna Strategia Marketingowa 2021

W czterech pierwszych kategoriach zwycięzców wybierali konsumenci i konsumentki w głosowaniu, natomiast w dwóch pozostałych – eksperckie jury.   

Najlepszy Roślinny Produkt 2021

Wśród nominowanych produktów znalazły się między innymi: skyr od Alpro, salami marki Bezmięsny, roślinna kaszanka Dobrej Kalorii, jogurt na bazie fasoli It’s Bean, roślinny Kit Kat Nestle, kiełbaski roślinne One Day More, spaghetti bolognese Plant Hunter czy kabanosy Piri Piri firmy Tarczyński.

Pierwsze trzy miejsca zdobyły w tym roku roślinne alternatywy mięsa – produkty tej kategorii cieszyły się największym zainteresowaniem głosujących. Na trzecim miejscu znalazło się Bezmięsne Salami marki Bezmięsny (7,7% głosów), a na drugim miejscu – Kabanosy Piri Piri firmy Tarczyński (9,4%). Tytuł Najlepszego Roślinnego Produktu 2021 zdobyła Roślinna kaszanka Dobrej Kalorii (15,9% głosów). Wszystkie trzy produkty są dostępne w sieciach handlowych. 

Kaszanka to nie był mój pomysł. Ja nawet czuję się trochę źle, że to ja odbieram nagrodę, ponieważ ja miałam największe wątpliwości co do tego produktu. Zastanawiałam się wręcz, czy on nie będzie zbyt kontrowersyjny. Później okazało się, że połączył on przy grillach najwięcej mięsożerców i roślinożerców – Karolina Kubara Dobra Kaloria. 

Źródło: RoślinnieJemy

Najlepszy Roślinny Debiut Gastronomiczny 2021

Mimo że 2021 był kolejnym rokiem pełnym wyzwaniem związanych z pandemią, nie zabrakło w nim roślinnych debiutów gastronomicznych. Wśród nominowanych znalazły się między innymi: nuggetsy z Burger King, bita śmietana w Costa Coffee, roślinne ciasta w lodziarniach Grycan, roślinny catering od Nice to Fit You, burgery i stripsy z boczniaka w North Fish, drożdżówka z wiśnią z Piekarni Putka czy roślinna oferta w Cukierni Starowicz.

Trzecie miejsce zajęły burgery i stripsy z boczniaka North Fish (10,5% głosów), a drugie sieć Burger King i ich Roślinne Nuggetsy (11,6% głosów). Tytuł Najlepszego Roślinnego Debiutu Gastronomicznego 2021 otrzymał Roślinny Catering Dietetyczny od Nice to Fit You (12% głosów). Dodatkowo przyznaliśmy dwa wyróżnienia za roślinne wypieki dla lokalnych liderów roślinnej gastronomii – Piekarni Putka oraz Cukierni Starowicz. 

Produkty roślinne to już must have dla restauracji szybkiej obsługi i wszyscy już widzimy potrzebę wprowadzania takich produktów i potrzebę konsumencką, którą nasi goście nam przedstawiają – Zuzanna Kilar Burger King. 

Źródło: RoślinnieJemy

Najlepsza Nowa Roślinna Marka 2021

Wśród nominowanych znalazły się marki: Bona Vegan, Graal, Heura, It’s Bean, Las Vegan’s, Nielone oraz Wegańskie Serce. Głosami konsumentów i konsumentek na trzecim miejscu znalazła się firma Nielone ze swoimi zamiennikami mięsa mielonego na bazie grochu i soi (8,6% głosów), a na drugim – marka Heura i ich roślinne zamienniki mięsa kurczaka (10,2% głosów). Tytuł Najlepszej Roślinnej Marki 2021 zdobyła marka It’s Bean, czyli roślinne alternatywy jogurtu na bazie fasoli (11% głosów).

W zeszłym roku największym sukcesem był chyba start produkcji, do którego się bardzo długo przygotowywałyśmy i był dla nas dużym wyzwaniem. Jeżeli chodzi o ten rok, to planujemy bardzo dużo nowości i początek roku będzie stał pod znakiem wprowadzania wielu nowych produktów, nie tylko nowych smaków jogurtów. Obserwujcie nas, postaramy się was zaskoczyć – Paulina Barros i Kasia Siczek It’s Bean.

Źródło: RoślinnieJemy

Roślinny Game Changer 2021

Roślinny Game Changer to nagroda dla marek, które w znaczący sposób wpłynęły na zmiany na rynku produktów roślinnych w Polsce. Wśród nominowanych firm znalazły się między innymi: Biedronka, Dobra Kaloria, Lidl, Tarczyński, Wege Siostry czy Żabka. 

W tym roku na podium znalazły się sieci handlowe, które demokratyzują dostęp do roślinnych produktów. Trzecie miejsce zajęła firma Lidl za rozwój linii produktów roślinnych Vemondo i My Best Veggie (8,5% głosów), a na drugim miejscu znalazła się Żabka ze swoją pierwszą w pełni roślinną marką własną Plant Hunter (9,8% głosów). Na pierwszym miejscu uplasowała się sieć Biedronka, która konsekwentnie rozwija linię roślinnych produktów GoVege (19,7% głosów). 

W tym roku zdecydowaliśmy się przyznać wyjątkowy tytuł firmie Dobra Kaloria (25,1% głosów) – Platynową Nagrodę w kategorii Roślinny Game Changer 2021. Dobra Kaloria od kilku lat konsekwentnie rozwija portfolio roślinnych zamienników mięsa z dbałością o ich skład i smak, a co za tym idzie zdobywa uznanie konsumentów i konsumentek, co przekłada się na liczbę oddanych głosów w plebiscycie RoślinnieJemy. 

Zaczęliśmy od podstawowych produktów, natomiast branża mięsna tworzyła te produkty przez setki, tysiące lat i mamy jeszcze dużo do zrobienia. Będziemy szli w takie mniej oczywiste zamienniki mięsa, może coraz bardziej zaskakujące, jeszcze bardziej zaskakujące niż kaszanka – Karolina Kubara Dobra Kaloria.

Źródło: RoślinnieJemy

Nagroda Chefs for Change – Najlepszy Roślinny Produkt 2021 dla Profesjonalistów

Nagrodę Chefs for Change przyznało jury w składzie: Artur Górecki, Krzysztof Konieczny, Laura Monti, Tadeusz Müller, Dominika Targosz. Wśród nominowanych znaleźli się: Koliber / Vege Concept, Novish, Upfield Rama, The Vegetarian Butcher oraz Veganation. Decyzją jury Nagrodę Chefs for Change 2021 zdobyła firma The Vegetarian Butcher za produkt NoMince. Wyróżnienie otrzymała marka Novish za ich produkt Battered Vish. 

Dwa lata temu podejście szefów kuchni było mocno ostrożne. Po dwóch latach rozmawia się już dużo łatwiej, szefowie kuchni widzą zmieniające się trendy, widzą, że potrzebują mieć odpowiedź na to – Rafał Lankosz The Vegetarian Butcher.

Źródło: RoślinnieJemy

Najlepsza Roślinna Strategia Marketingowa 2021

Najlepsza Roślinna Strategia Marketingowa to nowa kategoria w plebiscycie RoślinnieJemy. Chcieliśmy wyróżnić kreatywne i skuteczne działania komunikacyjne i marketingowe, które przyczyniają się do promowania roślinnego jedzenia. Wśród nominowanych znalazły się firmy: Bezmięsny, Biedronka, Danone Alpro, Las Vegan’s, Lidl, One Day More, Pyszne.pl, Qurczak.

Decyzją eksperckiego jury w składzie: Paulina Ciok, Joanna Jezierska, Magdalena Krukowska Nagrodę za Najlepszą Roślinną Strategię Marketingową 2021 zdobyły ex aequo firmy Lidl i Biedronka.  

Nasza marka roślinna istnieje już od kilku lat, ale w zeszłym roku postawiliśmy na komunikację szeroko zasięgową i chcieliśmy przedstawić ten brand szerszej publiczności – Maciej Akuła Jeronimo Martins. 

Źródło: RoślinnieJemy

Podczas tegorocznej gali plebiscytu RoślinnieJemy obecnością zaszczycili nas goście specjalni. Janusz Olejnik z FoodFakty otworzył galę swoją prezentacją o projekcie monitoringu rynku produktów roślinnych. Piotr Grabowski z Foodtech.ac opowiedział o znaczeniu rozwoju małych marek na rynku produktów roślinnych. Paulina Górska wskazała obszary, na których powinny się skupić roślinne marki – transparentność oraz skład produktów. Na zamknięcie Michalina Szczepańska z Handel Extra opowiedziała o trendach w Polsce i za granicą związanych z Veganuary. 

Źródło: RoślinnieJemy

Ogromne gratulacje dla wszystkich zwycięzców tegorocznego plebiscytu RoślinnieJemy!

Zachęcamy do obejrzenia zapisu transmisji z gali wręczenia nagród. 

    Aga Sierak
    Działam w Otwartych Klatkach, żeby nasza przyszłość była bardziej roślinna i przyjazna planecie, a także z miłości do wszystkich zwierząt.