„Na smaku zbliżonym do tradycyjnego sera zależało nam najbardziej” – rozmowa z Andrzej Chomyszczakiem, wiceprezesem OSM Łowicz

„Bez deka mleka” to linia roślinnych produktów, która niedawno wyszła na rynek spod skrzydeł OSM Łowicz. O przyjętej strategii oraz samych produktach opowiada Andrzej Chomyszczak, wiceprezes OSM Łowicz ds. handlu i marketingu.

Skąd decyzja o wprowadzeniu najnowszej gamy roślinnych produktów „Bez deka mleka”? 

Sam pomysł na wprowadzenie roślinnych alternatyw dla serów zrodził się z obserwacji trendów konsumenckich oraz zmian zachodzących na rynku spożywczym. Okazało się, że jest duże zapotrzebowanie na zamienniki serów oraz serków do smarowania. Uznaliśmy, że skoro nasza domeną jest produkcja dobrej jakości tradycyjnych serów, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy spróbowali swoich sił przy produkcji ich roślinnych odpowiedników. Nasz pomysł był strzałem w dziesiątkę! Plastry oraz kremowy „Bez deka mleka” idealnie wpisują się w obowiązujące trendy związane z ograniczaniem w diecie produktów odzwierzęcych. 

Bez deka Mleka – jednorazowy eksperyment, badanie rynku czy raczej długofalowa strategia?

Zainteresowanie produktami „Bez deka mleka”, które wprowadziliśmy na przełomie maja 2019 przerosło nasze oczekiwania. Tysiące pozytywnych opinii, komentarzy ze strony konsumentów, blogerów i influencerów oraz rekomendacja ze strony organizacji Proveg Polska jest tego najlepszym dowodem.  Na chwilę obecną wraz z organizacją Proveg Polska przeprowadzamy badania rynku polegające na wyłonieniu kolejnych produktów, które chcielibyśmy wprowadzić do portfolio. Liczymy, że one również spotkają się z tak entuzjastycznym przyjęciem przez konsumentów.

Co wyróżnia produkty Łowicz na tle innych alternatyw nabiału? Jakie czynniki były dla Państwa kluczowe w procesie opracowywania receptury?

Produkty „Bez deka mleka” wyróżniają się przede wszystkim wyrazistym smakiem, zbliżonym do smaku tradycyjnego sera Gouda. Strukturę plastrów i kremowego otrzymaliśmy z połączenia naturalnych składników, zaś smak i zapach jest wynikową odpowiednio dobranych przypraw i aromatów. Na podstawie zdobytej wiedzy na temat tego, czego najbardziej poszukują konsumenci w alternatywach serowych i co wpływa na ich decyzje zakupowe, wzbogaciliśmy nasze produkty o witaminy z grupy B oraz wapń.

Czy opracowane przez Łowicz smaki odpowiadają popularnym smakom serów na bazie mleka oferowanym przez Łowicz?

Podczas opracowywania receptury, to właśnie na smaku zbliżonym do tradycyjnego sera zależało nam najbardziej. Bazą do naszych plastrów jest aromat niemal identyczny w porównaniu do tradycyjnego sera, dostępny w oryginalnych kompozycjach smakowych:

– z papryką chilli i czarnuszką

– wędzone z prażoną cebulką

– z czosnkiem niedźwiedzim i kminkiem

Nasi klienci najchętniej kupują „chilli z czarnuszką”, ale wybór produktów jest szeroki. Jesteśmy pewni, że każdy, kto chce urozmaicić swoją dietę znajdzie coś dla siebie.

Jak oceniasz reakcję kupców sieci handlowych w procesie wdrażania produktów Bez Deka Mleka? W jakich sklepach możemy obecnie znaleźć tę wyjątkową serię? 

Propozycja wdrożenia na rynek „Bez deka mleka” spotkała się z bardzo pozytywną reakcją ze strony sieci handlowych. To właśnie kupcy podczas spotkań biznesowych pytali o tego typu produkty. Nakreślona przez nich sytuacja na rynku polskim jawnie wskazywała na to, że żywność pochodzenia roślinnego, a szczególnie zamienniki dla tradycyjnych produktów mleczarskich  szybko zyskują na popularności. Według danych Nielsena zebranych dla Plant Based Foods Association sprzedaż analogów sera na bazie roślin wzrosła o 43% w 2018 roku. Również segment analogów śmietanek na bazie roślin zaliczył imponujący wzrost – aż o 131%. Linia „Bez deka mleka” stanowi doskonałe uzupełnienie luki, która powstała z zapotrzebowania na produkty roślinne w sieciach handlowych.

Nasze „alternatywy” można kupić w sieciach handlowych: Carrefour oraz Auchan. „Bez deka mleka” można również znaleźć w sklepach internetowych takich jak: Urban Vegan, Terra Vege, Las Vegan (sklep internetowy oraz stacjonarny), Roślinny Skład czy Roślinny.

Wielu restauratorów korzysta z roślinnych alternatyw sera. Czy w planach macie również dostosowanie oferty do potrzeb branży HoReCa?

Produkty z linii „Bez deka mleka” dedykowane dla kanału HoReCa już teraz znajdują się w naszej ofercie. Nasze „alternatywy” smakują i zapiekają się równie dobrze, jak tradycyjny ser, dlatego też z powodzeniem można ich używać przy robieniu pizzy, zapiekanek, tostów itp. W ofercie oprócz plastrów i kremowego posiadamy równie blok „Bez deka mleka” o masie 300 g oraz ok 2,5 kg.

Państwa produkty oznaczone są certyfikatem V-Label, czy to oznacza, że swoją ofertę kierujecie głównie do wegan i wegetarian czy także do innych grup odbiorców?

Produkty z linii „Bez deka mleka” są propozycją dla każdego. Nasze produkty spełniają wymagania osób przestrzegających diety wegańskiej, co zostało potwierdzone certyfikatem V-label, jednakże, ze względu na oryginalne kompozycje smakowe to również idealna propozycja dla osób, które najzwyczajniej pragną urozmaicić swoje codzienne menu.

Dziękujemy za rozmowę!

    Ewa Kędzierska
    Z zawodu dietetyk, technik weterynarii oraz księgowa. W kampanię RoślinnieJemy zaangażowana od sierpnia 2017 roku. W czasie wolnym wolontariuszka w schronisku dla bezdomnych zwierząt Azorek w Obornikach Wielkopolskich.