Kawowe inspiracje – przewodnik po mlekach roślinnych

O różnych rodzajach mleka roślinnego opowiada Olo Kostko, współtwórca gdańskiej kawiarni Fukafe, barista, podróżnik.

Zacznijmy od tego, że mleko roślinne do kawy nie jest „największym grzechem” baristy. W przypadku spieniania ważna jest odpowiednia temperatura. Wbrew powszechnie panującej opinii mleczne kawy nie powinny być gorące. Dlaczego? Następuje ścinanie białka a kawa traci słodycz, niesioną przez mleko. Odpowiednia temperatura spieniania pozwala uzyskać także odpowiednią kremową, gładką konsystencję. Roślinne mleka ogrzewają się szybciej w porównaniu do krowiego. Co za tym idzie – łatwiej je przegrzać. 

Soja
Najbardziej popularne roślinne mleko do kaw. Świetnie się sprawdzi we wszystkich napojach kawowych- i tych ciepłych jak i na zimno. Zawiera dużą ilość białka, przez co świetnie się pieni, pozwalając uzyskać ładną konsystencje w cappuccino czy latte. Zdarza się, że niektóre z mlek sojowych mają dość ziemisty posmak, te niezbyt sprawdzą się w kombinacji z kawą. Może zdarzyć się, że przygotowana kawa będzie wyglądała jak miks kawy z tofu. Ponieważ „kwasowa” kawa zadziała na mleko sojowe jak koagulant przyspieszając proces. Aby temu zapobiec do kaw mlecznych wybierajmy kawy o mniejszej kwasowości. Pomóc też może obniżenie temperatury kawy przed dodaniem mleka.

Migdał
Drugie najbardziej popularne mleko roślinne stosowane do kaw. Lekko słodkie i orzechowe. Jeśli potrzebujesz bezglutenowej roślinnej alternatywy do swojej kawy, to będzie najlepszy wybór.

Orkisz-Migdał
Mieszanka orkiszu i migdała świetnie sprawdza się w ciepłych kawach, ładnie się spienia. Zdarza się, że w niskich temperaturach migdał wytrąca się z mleka formując grudki.

Owsiane
Kremowe podobnie do mleka krowiego, zarazem bardziej stabilne od mleka migdałowego. Świetnie sprawdza się w połączeniu z kawą.

Ryż
Jeśli przygotowując cappuccino, czy latte oczekujesz kremowej konsystencji i ładnej pianki, to niestety mleko ryżowe jest najgorszym wyborem. Nie jest bogate w białko i tłuszcze, jest najbardziej wodniste. Za to latem, lekkie ryżowe mleko świetnie sprawdza się we wszelakich kawach mrożonych.

Ryż-kokos
Łączy lekkość mleka ryżowego z lekko tłustym i kremowym mlekiem kokosowym. Fajnie sprawdza się w lekkich, mrożonych kawach. Zakładając, że lubisz posmak kokosa, który często wybija się ponad kawę.

Olo Kostko
Współtwórca pierwszej w Trójmieście 100% roślinnej cukiernio-kawiarni Fukafe. Od 2011 związany jest z kawa specialty jako barista i kawowy podróżnik. Uczestniczył w Mistrzostwach Aeropressowych Polski i Belgii.

    RoślinnieJemy
    Chcąc wspierać właścicieli lokali gastronomicznych, producentów żywności i wszystkie osoby oraz instytucje zainteresowane odpowiadaniem na potrzeby zmieniających się konsumentów, grupa doświadczonych ekspertów powołała kampanię RoślinnieJemy. Działamy, opierając się na badaniach rynku, społecznych ankietach oraz rzetelnej wiedzy z zakresu kuchni roślinnej i najnowszych światowych trendów. Można nam zaufać.