JUST Egg trafi do Europy i na stołówki w całej Ameryce

Producent alternatywy jajecznicy JUST Egg planuje wejść na rynek w Europie w drugim kwartale 2020 r. Do tej pory JUST Egg można było kupić tylko w USA, gdzie cieszy się rekordową i wciąż rosnącą popularnością.

Odkąd produkt firmy JUST trafił na sklepowe półki w listopadzie 2018 r. zastąpił w kuchniach Amerykanów ponad 16 milionów jaj. Stanowiący alternatywę dla jajecznicy produkt zawiera prawie tyle samo białka co 150 g jajecznicy oraz w przeciwieństwie do jajecznej opcji nie zawiera cholesterolu. Jednak jego największą zaletą jest smak wielu pokochało JUST Egg za smak do złudzenia przypominający jajka.

https://www.ju.st/en-us/recipes/breakfast-scramble

Podczas Future and Nutrition Summit w Paryżu firma ogłosiła, że planuje rozpocząć sprzedaż swojego najpopularniejszego produktu JUST Egg w Europie w drugim kwartale bieżącego roku.

Ekspansja JUST w Europie wynika częściowo ze współpracy z niemiecką firmą drobiarską PHW Group. JUST nawiązała także współpracę z włoską Grupą Eurovo wiodącym europejskim producentem i dystrybutorem jaj w skorupkach oraz produktów jajecznych. Wcześniej w Europie firma Eurovo zajmowała się dystrybucją roślinnego majonezu Just Mayo.

Dużym sukcesem jest także nawiązanie współpracy z firmą Sodexo specjalizującą się m.in. w usługach żywieniowych. Współpraca ta oznacza, że alternatywa jajecznicy może trafić do tysięcy studenckich stołówek i bufetów w zakładach pracy.

Jak mówi Josh Tetrick, współzałożyciel i CEO JUST ,,Cieszymy się, że zostaliśmy dostawcą Sodexo, które obsługuje ponad 75 milionów klientów każdego dnia”.

Decyzja Sodexo o podjęciu współpracy jest konsekwencją przyjęcia przez firmę strategii „Sodexo’s Better Tomorrow 2025” mającej obniżyć emisję dwutlenku węgla przez firmę o 34% do 2025 r.

Jednak priorytetem JUST są Chiny jeden z największych producentów konwencjonalnych jajek. W Chinach rośnie popyt na alternatywy dla jaj więc firma zatrudnia obecnie już 10 osób w Szanghaju, które pracują nad wprowadzeniem większej liczby produktów JUST do Państwa Środka.

 

Źródła:

https://us.sodexo.com/media/news-releases/just–sodexo-partner-on-a-breakf.html

https://www.portalspozywczy.pl/mieso/wiadomosci/quot-roslinna-jajecznica-quot-w-plynie-wchodzi-na-rynek-europejski,178765.html 

https://www.livekindly.co/high-protein-vegan-egg-launch-europe/

https://www.foodnavigator.com/Article/2019/12/05/JUST-predicts-mid-2020-launch-in-EU-yet-China-number-one-priority-for-scrambled-egg-alternative

Maja Bejnarowicz
Studentka weterynarii na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. W wolnych chwilach uwielbia pić zieloną herbatę oraz spędzać czas na sali treningowej tańcząc taniec towarzyski. Szczęśliwa mama kota i psów w ramach domu tymczasowego.