Hollywood roślinnieje – roślinny catering w sezonie nagród

Jak co roku, styczeń obfitował w wiele istotnych dla świata popkultury i przemysłu filmowego wydarzeń. W Hollywood to sezon nagród: odbyły się już Złote Globy, Critics Choice Awards, SAG Awards, a wciąż przed nami najsłynniejsza gala – rozdanie Oscarów. Każda z tych uroczystości wiąże się z dużą oglądalnością i prestiżem. Tegoroczne edycje różnią się jednak od poprzednich pod jednym względem. Gala za galą decydowała się na w pełni roślinny catering. 

Gala rozdania Złotych Globów stała się pierwszą, podczas której podano gościom wegańskie menu. Początkowa wersja karty dań wyglądała jednak nieco inaczej. „Przygotowaliśmy menu z rybami. Potem spotkaliśmy się z przedstawicielami Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej, a oni poprosili nas o zmianę, żeby wysłać w świat pozytywny przekaz” – powiedział Matthew Morgan, szef kuchni Beverly Hilton. Gotowy jadłospis prezentował się następująco: schłodzona zupa z żółtych buraków (pełniła rolę przystawki), danie główne z boczniaków królewskich podanych z pieczonymi fioletowymi i zielonymi brukselkami, okrągłymi marchewkami i kiełkami grochu oraz deser będący wariacją na temat francuskiego ciasta Opera. Joaquin Phoenix, wieloletni weganin oraz aktywista, przyjmując nagrodę za najlepszą rolę męską w filmie dramatycznym odniósł się do obranej decyzji słowami: „Chciałbym podziękować Hollywoodzkiemu Stowarzyszeniu Prasy Zagranicznej za dostrzeżenie związku między hodowlą zwierząt a zmianami klimatu. Roślinne menu to bardzo odważny ruch.”

Kolejną ceremonią, podczas której uraczono gości roślinnym poczęstunkiem było wręczenie nagród przyznawanych przez Stowarzyszenie Aktorów Filmowych (SAG Awards). Organizatorzy tego przedsięwzięcia uwzględnili w karcie sałatkę z fasoli rzymskiej z rukolą i oliwkami, młodą papryką i winegretem ze słodkiej cebuli, sałatkę ryżową z kabaczkiem, jarmużem toskańskim i papryką Piquillo oraz harissę ze zeszkloną marchewką, sałatą i grzankami. Amerykańscy krytycy filmowi, organizatorzy Critics Choice Awards, nie pozostali w tyle. Z menu odbywającej się niedługo później gali również wykluczono produkty odzwierzęce. „Planując tegoroczną ceremonię, staraliśmy się nie zapomnieć o wpływie jaki ma ona na środowisko” – powiedział Joey Berlin, prezes Critics Choice. Organizatorzy zaserwowali m. in. roślinne burgery, tacosy oraz burritos. Gala Critics Choice pokazała, że dania roślinne to nie tylko sałatki!

A co z najsłynniejszym wydarzeniem sezonu? Podczas samej ceremonii rozdania Oscarów nie podaje się jedzenia, ale Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej już zapowiedziała, że uroczysty lunch poprzedzający ceremonię będzie w 100% roślinny. Roślinnych dań będą mogli również spróbować goście, którzy przed galą oscarową pojawią się na słynnym dorocznym przyjęciu organizowanym przez agencję William Morris Endeavor. Wśród nich mogą znaleźć się nominowani do Nagród Amerykańskiej Akademii filmowej Martin Scorsese, Quentin Tarantino, Bong Joon Ho, Charlize Theron czy Anthony Hopkins. Inicjatorem tego ruchu agencji jest jej klient Joaquin Phoenix, który zasugerował wyłączenie z menu produktów pochodzenia zwierzęcego. Agencja WME zdecydowała się więc na zamówienie cateringu roślinnego.

Każda z tych imprez pokazuje nam, jak dużo w naszym życiu to jedynie przyzwyczajenia i jak niewiele potrzeba, żeby je zmienić. Na przestrzeni tego miesiąca mogliśmy zaobserwować prawdziwy przełom w podejściu przemysłu rozrywkowego do odpowiedzialnego żywienia. Społeczeństwo nabywa świadomość, która prowadzi do wartościowych zmian, z których pozostaje nam jedynie brać przykład.

Źródła: (1) hollywoodreporter.com | (2) hollywoodreporter.com | (3) hollywoodreporter.com | plantbasednews.org | livekindly.co

Aleksandra Czarnik
W roślinniejemy przeprowadzam wywiady z innowacyjnymi ludźmi biznesu, niezwykłymi kucharzami i kucharkami.