Gwiazdka Michelin dla roślin

Pod koniec stycznia 2021 roku świat obiegła informacja, że pierwsza wegańska restauracja w historii zdobyła prestiżową nagrodę magazynu Michelin. Czy to prawda?

Francuska restauracja ONA serwująca wyłącznie roślinne menu rzeczywiście zdobyła gwiazdkę Michelin, jednak nie była ona pierwszą wegańską restauracją na świecie, która doczekała się tej bardzo cenionej w świecie kulinarnym nagrody.

W Niemczech we Frankfurcie znajduje się miejsce powstałe w 2011 pod nazwą Seven Swans, które w swoich początkach nie charakteryzowało się typowo wegańskim menu. Jednak z biegiem lat restauracja podążała w roślinnym kierunku, a w roku 2019, kiedy to została wyróżniona przez magazyn One MICHELIN Star, określała się już jako miejsce wegańskie. Seven Swans w kolejnych latach – 2020 i 2021 nie straciła zdobytych „gwiazd”. Szef kuchni Ricky Saward, a zarazem – od 2021 roku – współwłaściciel restauracji, przywiązuje szczególną uwagę do przygotowywania posiłków z roślin wyhodowanych lokalnie, a nawet własnoręcznie. W przewodniku Michelin przeczytamy, że kuchnia w „Seven Swans” jest godna uwagi, dzięki wysokiej jakości serwowanych produktów.

O restauracji ONA, znajdującej się w mieście Arès, serwującej od pierwszego dnia swojej działalności jedynie wegańskie posiłki, możemy więc powiedzieć, że jest pierwszą 100% roślinną restauracją we Francji (ale nie pierwszą na świecie), która została uhonorowana nagrodą magazynu Michelin.

Skrót ONA oznacza „Origine Non Animale”, a w lokalu serwowane są potrawy składające się z organicznych, sezonowych, lokalnych roślinnych surowców. Właścicielka, a zarazem szefowa kuchni Claire Vallée podkreśla, że jej restauracja korzysta z odnawialnych źródeł energii i stosuje system kompostowania. Początki tego roślinnego królestwa sięgają 2016 roku i nie były one usłane różami. Pomysłodawczyni start-upu ONA musiała zmierzyć się z nieprzychylnością banków, które nie chciały udzielić jej kredytu, twierdząc iż inwestycja w wegańską restaurację niesie za sobą zbyt duże ryzyko. Dzięki swojemu uporowi,  wsparciu darczyńców oraz z pomocą banku specjalizującego się w finansowaniu działań, które uważa za etyczne, Claire Vallée zrealizowała swoje marzenie.

Dodatkowo obie restauracje mogą pochwalić się wyróżnieniem MICHELIN Green Star, które to trafia do miejsc dbających o zrównoważony rozwój poprzez np. niemarnowanie żywności, recykling itd.  Nie sposób nie zauważyć, iż zarówno Seven Swans, jak i ONA zapoczątkowują nowy kulinarny rozdział, z którego dowiadujemy się, że trend oparty na roślinach nabiera rozpędu i jeszcze będzie o nim głośno.

Źródła: Guardian | Vegconomist | Seven Swans Zdjęcia: ONA | Seven Swans | Michelin

Daria Boba
Absolwentka Technologii żywności i żywienia człowieka, wciąż zadająca sobie pytanie dlaczego nauka o żywności i żywieniu nie jest w podstawach programowych polskich szkół. Uważa, że pozytywna zmiana dla środowiska zaczyna się od roślinnych talerzy. W wolnych chwilach przemierza trójmiejskie ścieżki rowerowe.