Garść roślinnych newsów – podsumowanie czerwca

W tym tygodniu przychodzimy do was z roślinnymi newsami z czerwca. Sporo nowości w sklepach w Polsce, ale także roślinne zmiany na całym świecie.

 • Nowe produkty firmy Vege Smak – w ich sklepie od czerwca można znaleźć roślinną pasztetową w trzech smakach: pasztetowa wiejska, pikantna, meksykańska, a także roślinną szynkę z pieprzem. Wyroby Vege Smak to starannie dobrana receptura z naturalnymi składnikami oraz lokalna produkcja – są w pełni wytwarzane w Polsce. 
Źródło: Vege Smak
 • PlantOn na bazie nerkowca – kilka dni temu firma PlantOn wypuściła na rynek nowe jogurty roślinne na bazie nerkowców w czterech różnych smakach: naturalny, brzoskwinia z ziarnami, wanilia, naturalny z ziarnami. Jogurty można znaleźć na półkach sklepów Auchan.
 • Grecki ziołowy gyros na bazie grochu, Nielone z przyprawą chimichurri i Nielone w stylu Tex-Mex to nowe propozycje firmy Planeat. Produkty te można znaleźć w niektórych sklepach sieci Carrefour w Polsce. 
 • Polski startup food-tech PROTEINrise uzyskał 4 miliony złotych dofinansowania na dopracowanie procesu technologicznego i uruchomienie zakładu produkcyjnego. PROTEINrise zajmuje się szukaniem i rozwijaniem nowych technologii żywności i produkowaniem białek roślinnych dla przemysłu spożywczego. Trzymamy mocno kciuki za dalsze sukcesy! 
 • Pizza Hut w Niemczech wprowadza trzy nowe smaki wegańskich pizz – smokey BBQ Vegan, Tuscany Spicy Vegan i Vegan Chik ‘n’ Cheez. Restauracja używa serów firmy Violife dostępnej na polskim rynku. Dodatkowo do menu wprowadzono wegański makaron z kremowo-serowym sosem. Roślinne nowości w karcie dań popularnej sieci mają być odpowiedzią na oczekiwania klientów. Tak firma opisuje to na swoim instagramie: “It is time! Pizza Hut goes vegan [..] you wished for it and we made it happen. We have created not just one, not two, but three vegan pizzas for you”. 
Źródło: VegNews
 • „Tuńczyk” od Eat My Plants z mikroalg w puszce wkrótce na półkach sklepowych w Niemczech – rodzeństwo z Berlina wybrało mikroalgi do stworzenia roślinnego tuńczyka, ponieważ zawierają dużo kwasu omega-3 i nie naruszają równowagi ekologicznej.
 • Ciastka z resztek po wegańskim maśle orzechowym i z produktu ubocznego przy wytwarzaniu napoju sojowego – Renewal Mill i Miyoko’s Creamery wspólnie stworzyły roślinne ciastka, podejmując tym samym ruch w walce z marnowaniem żywności. Ciasteczka mają dwa smaki Salted Peanut Butter i Chocolate Chip, są dostępne na stronie Renewal Mill. 
Źródło: VegNews
 • Izraelska firma Remilk produkująca napoje roślinne i stosująca precyzyjną fermentację do ich produkcji dostała pozwolenie od FDA (Agencja Żywności i Leków) na sprzedaż swoich produktów na amerykańskim rynku. 
 • Stockeld Dreamery po dwóch latach przygotowań wypuściła swój nowy produkt – Szwedzka firma wyprodukowała w 100% roślinny Stockeld Spread, kremowy ser z soczewicy i ciecierzycy. 
 • Duńska firma Vion Food Group zajmująca się dostarczaniem mięsa do ponad 100 milionów konsumentów dziennie wyprodukowała szeroką gamę roślinnych zamienników mięsa między innymi: parówki, carpaccio „wołowe” i sznycle. 
  Ola Brzeska
  Uczennica 3 klasy liceum o profilu społeczno-prawnym. Zmotywowana do zmieniania świata na lepsze, a zmiany zawsze zaczyna od siebie. W wolnej chwili uprawia jogę, chodzi na spacery z psem i spędza sporą ilość czasu w kuchni testując nowe roślinne przepisy.