Dzień Wegetarian: Nietypowe święto trendu spożywczego

Dzień Wegetarian, przypadający na 11 stycznia, wciąż zalicza się do kategorii świąt nietypowych. Jednak, zdaniem ekspertów, wegetarianizm to silnie utrzymujący się światowy trend żywieniowy, którego nie sposób przeoczyć. Rosnące zainteresowanie tym zagadnieniem wynika zarówno z potrzeb konsumentów, jak i dostępności produktów roślinnych w szerokiej dystrybucji.

Z badania Panelu Ariadna zleconego w maju 2019 roku przez Roślinniejemy wynika, że 38,4% osób spożywających produkty odzwierzęce jadło mniej mięsa niż w roku poprzednim, a 34% konsumentów sięga po roślinne zamienniki. Jest to wynikiem rosnącej oferty alternatyw dla dań i produktów mięsnych. Obecnie na sklepowych półkach znaleźć można już nie tylko parówki i kiełbaski, ale też substytuty mięsa mielonego, żeberek, czy kabanosów. Potencjał roślinnych produktów dostrzegły takie duże marki jak Tarczyński i Sokołów. Tendencję tę zauważają również sieci handlowe, które zasadniczo odgrywają znaczącą rolę w kształtowaniu konsumenckich wyborów żywnościowych i rozpowszechniania wegetarianizmu.

Według przeprowadzonego przez RoślinnieJemy i Fundację Alberta Schweitzera na przełomie 2019 i 2020 roku rankingu supermarketów (w którym przeanalizowana została m. in. dostępność zamienników mięsa w 14 sieciach handlowych w Polsce), stały i bezpośredni dostęp do szerokiej gamy roślinnych alternatyw mamy w sklepach Auchan, Carrefour, Kaufland, Lidl, czy Biedronka, które znaleźć można w całym kraju, w dodatku w sporym zagęszczeniu. Oprócz tego coraz częściej przygotowywanie oferty stricte dla wegetarian i wegan staje się handlową strategią marketingową. Jest to pozytywna wiadomość, tym bardziej, że prognozy dotyczące rozwoju rynku roślinnego mięsa wskazują na 10-procentowy wzrost każdego roku.

Czytaj też: 5 wniosków dla sieci handlowych z rankingu supermarketów RoślinnieJemy i FAS

Wegetarianizm nigdy nie miał tak dużego wpływu na handel jak obecnie w ostatnich latach oferta spożywcza dedykowana wegetarianom oraz osobom ograniczającym spożycie mięsa znacząco się poszerzyła. Jednak wciąż rynek ten nazwać można niszą, w którą warto inwestować.

 

Źródła: businessinsider.com | roslinniejemy.org

RoślinnieJemy
Chcąc wspierać właścicieli lokali gastronomicznych, producentów żywności i wszystkie osoby oraz instytucje zainteresowane odpowiadaniem na potrzeby zmieniających się konsumentów, grupa doświadczonych ekspertów powołała kampanię RoślinnieJemy. Działamy, opierając się na badaniach rynku, społecznych ankietach oraz rzetelnej wiedzy z zakresu kuchni roślinnej i najnowszych światowych trendów. Można nam zaufać.