5 majonezów roślinnych dostępnych w Polsce

Producenci zauważają rosnącą potrzebę różnorodności produktów roślinnych dostępnych w sklepach i stawiają już nie tylko na burgery, mleko czy jogurty. Chcąc sprostać oczekiwaniom konsumentów, rozszerzają gamę roślinnych produktów o te mniej podstawowe, ale bardzo wyczekiwane. Jednym z nich są roślinne majonezy, w które inwestują zarówno nieduże lokalne marki, jak i globalni giganci. Okazuje się bowiem, że odwzorowanie tego tradycyjnego smaku nie stanowi dużego wyzwania, a zainteresowanie ze strony konsumentów jest ogromne. 

W styczniu dwaj giganci rynku spożywczego – Hellman’s i Heinz – rozszerzyli swoją ofertę o nowe produkty z tej kategorii. Heinz swój majonez roślinny będzie sprzedawał początkowo tylko w Irlandii, ale z czasem pojawi się on również na innych rynkach. Natomiast Hellmann’s UK, który już od kilku lat ma w ofercie majonez roślinny, teraz pozytywnie zaskoczył nas nowymi wersjami smakowymi. Znajdziemy wśród nich opcję czosnkową, chipotle oraz wyjątkowy dla Brytyjczyków baconnaise, czyli majonez o smaku bekonu, który doskonale odpowiada na zapotrzebowanie tego rynku. 

Większość majonezów roślinnych, które są w tej chwili dostępne w sprzedaży, bazuje na oleju rzepakowym. Producenci są jednak coraz bardziej kreatywni i obok majonezów opartych na oleju słonecznikowym, jak na przykład ten od Vitaquell czy Field Roast, znajdziemy również Fabanaise vegan mayonnaise bazujący na aquafabie czy majonez od The Good Spoon, w którym zamiennikiem jajek jest chlorella. W Polsce konsumenci mogą wybierać z coraz szerszej oferty majonezów roślinnych – część dostępnych jest już w znanych supermarketach, a część można na razie kupić jedynie przez internet czy w sklepach z roślinną i zdrową żywnością. 

Devely Vegan majo

Majonez firmy Devely jest w tej chwili jedną z najpopularniejszych i najłatwiej dostępnych opcji na polskim rynku. Pierwszy raz pojawił się mniej więcej dwa lata temu, a w tej chwili kupimy go w wielu marketach (Auchan, Carrefour czy Kaufland), jak i w mniejszych sklepach ze zdrową żywnością czy w sklepach internetowych. Majonez od początku budził ogromne zainteresowanie nie tylko wśród indywidualnych konsumentów, lecz także w branży gastronomicznej. To propozycja o uniwersalnym smaku, z dobrym składem i kuszącą ceną. Bazą majonezu jest wysokiej jakości olej rzepakowy – świetne źródło kwasów omega 3 – a dzięki delikatnemu smakowi nada się zarówno do sosów, jak i do sałatek. 

Starck’s Feinkost Cremajo

Propozycja Starck’s Feinkost również dostępna jest w Polsce od kilku lat, a w tej chwili producent oferuje już nie tylko dwie wersje klasycznego majonezu (jeden o 20% zawartości tłuszczu, drugi – 40%), lecz także różne wersje smakowe (chili czy curry). Podstawą majonezu również jest olej rzepakowy, a jego wygląd, smak i zapach doskonale odwzorowują tradycyjny odpowiednik. Zainteresowanie Cremajo nie maleje – zarówno wśród indywidualnych konsumentów, jak i na rynku gastronomicznym – stąd firma poszerzyła ofertę nie tylko o nowe smaki, lecz także o większe opakowania produktu (od 2,5 do nawet 10 kg). Ten roślinny majonez znajdziemy w większości dużych marketów w Polsce, między innymi w Auchan, Carrefourze czy Leclercu, a także w mniejszych sklepach ze zdrową żywnością czy w sklepach internetowych.

Majonez Kielecki roślinny

Majonez Kielecki roślinny to propozycja wyjątkowa, bo pierwsza stworzona przez tradycyjną polską firmę, lubianą i docenianą przez Polaków. W 2020 roku został wprowadzony na rynek we współpracy z RoślinnieJemy, dzięki czemu WSP Społem dało świetny przykład innym polskim markom, że roślinne produkty mogą iść w parze z tradycją. Bazę tego kremowego, gęstego majonezu stanowią olej rzepakowy i białka grochu z dodatkiem musztardy. Pozostaje tylko czekać, aż roślinny Kielecki będzie dostępny w większości marketów – w tej chwili można go dostać w Lidlu czy Leclercu, a także w sklepach internetowych.  

Majonez sałatkowy wegański Go Vege

W ostatnich miesiącach Biedronka wprowadziła do oferty wiele nowych produktów roślinnych Go Vege, w tym sosy o różnych smakach oraz właśnie majonez. Jego podstawą jest również olej rzepakowy, a ogromną zaletą przystępna cena i dostępność dla szerokiego grona klientów. Majonez Go Vege to doskonały przykład, że roślinne produkty mogą konkurować ceną i dostępnością z tymi tradycyjnymi. Jednocześnie majonez Go Vege zaskakuje ciekawym, kwaskowatym smakiem, trochę zbliżonym do Kieleckiego. 

Poloniak bio majonez wegański

Ten majonez roślinny to propozycja dla osób, którym zależy na dobrym składzie i najwyższej jakości produktu. Polska rodzinna firma Poloniak stawia na ekologiczne produkty i również w tym przypadku zadbała o prosty, krótki skład: olej rzepakowy, napój sojowy, musztardę, ocet jabłkowy oraz sól. Bio majonez wegański dostępny jest głównie w sklepach internetowych oraz tych z roślinną i zdrową żywnością, jednak mamy nadzieję, że z czasem pojawi się również w dużych sieciach handlowych. 

Czytaj też: 5 nowych roślinnych produktów w Polsce

Źródła: Develey | Food Navigator | Go Vege | Kielecki | Plant Based News | Plant Based News | Poloniak | proveg international | Starck’s Feinkost | VegNews | VegNews | VegNews | VegNews

Aga Sierak
Działam w Otwartych Klatkach, żeby nasza przyszłość była bardziej roślinna i przyjazna planecie, a także z miłości do wszystkich zwierząt.