Trzy powody, dla których warto zamawiać jedzenie do domu

Ostatnie tygodnie wszystkim nam upływają pod znakiem zagrożeń związanych z pandemią koronawirusa i wynikającą z tego koniecznością izolacji. Wszyscy jesteśmy zmuszeni dopasować się do sytuacji, co często oznacza także zmianę naszych nawyków. Nie możemy wpaść na lunch do ulubionej restauracji ani spotkać się z przyjaciółmi w kawiarni. Niektóre lokale całkowicie zaprzestały działalności, ale wiele stawia teraz na posiłki na wynos i dowóz do domu. Dlaczego warto skorzystać z tej możliwości? Przekonajcie się, co o tym sądzimy.

1.  Zdrowie i bezpieczeństwo

Każde wyjście z domu to ryzyko, że zakazimy się koronawirusem lub, jeśli już jesteśmy nieświadomie zakażeni, że będziemy odpowiedzialni za dalsze rozprzestrzenianie się wirusa. Dotyczy to także wyjść, z których nie sposób zrezygnować, takich jak zakupy spożywcze. Żeby robić zakupy możliwie jak najrzadziej, trzeba je dobrze zaplanować i zaopatrzyć się z góry na przynajmniej tydzień, ale warto także pamiętać o możliwości zamawiania jedzenia do domu. Zamiast wyjść kolejny raz do sklepu, bo zapomniało się o jakimś składniku, warto rozważyć opcję zamówienia pysznego gotowego posiłku – z myślą o bezpieczeństwie swoim i innych.

2. Branża gastronomiczna potrzebuje naszego wsparcia 

Pandemia SARS-CoV-2 oznacza zastój w wielu gałęziach gospodarki. Jedną z najciężej dotkniętych branż może być branża gastronomiczna. Dlatego tak ważne jest, żeby zamawiać posiłki i dania na wynos lub z dostawą do domu. Dzięki naszemu zaangażowaniu ulubione restauracje, kawiarnie czy cukiernie mogą dalej funkcjonować i jakoś przetrwać do czasu, kiedy wszystko wróci do normy. Poza tym to szansa, żeby podziękować restauratorom za akcję #gastropomaga, w ramach której niektóre sieci i lokale dostarczają darmowe posiłki medykom i służbom walczącym z koronawirusem.

3. To dobra okazja do spróbowania nowych, roślinnych smaków

Znudzeni monotonią życia w izolacji? Kończą Wam się pomysły na domowe posiłki? Może warto wykorzystać tę sytuację i spróbować czegoś nowego. Restauratorzy podjęli wyzwanie:  w związku z nietypową sytuacją powstają nowe marki, np. Vegan Kebs stworzony przez sieć Krowarzywa czy garmażerka Dobra Karma przygotowywana właśnie przez Tel Aviv. A to dopiero początek. Sprawdźcie na naszej liście, które restauracje oferują roślinne dania z dowozem, albo sami poszukajcie lokalnych perełek. A kiedy traficie na coś dobrego koniecznie dajcie nam znać i dodajcie swoją propozycję przez nasz wygodny formularz.

 

 

Ida Tymińska
Nurtują mnie pytania o przyszłość żywności. Próbuję na nie odpowiedzieć współtworząc bloga i media społecznościowe RoślinnieJemy. Działam z miłości do zwierząt i planety.