Zdrowa porcja newsów: polska prasa RoślinnieJe + jak wprowadzić ideę weganizmu do swojej firmy

W dzisiejszej Zdrowej porcji newsów dzielimy się z Wami przeglądem polskojęzycznych artykułów wokół środowiskowych przyczyn popularności diety roślinnej i wpływu masowej produkcji żywności na środowisko naturalne. Na deser: poradnik (po angielsku) dla wszystkich osób zainteresowanych wprowadzaniem roślinnej rewolucji w swoim miejscu pracy!

Przekrój, Newsweek i Gazeta.pl roślinnieją!

Kwartalnik Przekrój od czasu do czasu raczył nas artykułami na temat roślinnego trendu, ale jesienny numer to wręcz wysyp treści o tej tematyce. Cieszy nas to bardzo, ponieważ jak pisaliśmy wcześniej, wybór sposobu odżywiania to już nie tylko indywidualna kwestia każdego z nas, ale polityczna i środowiskowa decyzja mająca wpływ na nasze ekosystemy.

Spis treści najnowszego numeru Przekroju. Poczytacie o książce Paula Shapiro, kulturowej relacji ludzi i zwierząt, a Marta Dymek podpowie “Co zamiast mięsa”

Przenikanie tematyki roślinnego odżywiania przenika do głównego nurtu widać także w Newsweeku, Focusie czy Gazecie Wyborczej. W lipcu tego roku głównym tematem numeru miesięcznika Focus był właśnie weganizm, opisany w holistycznym ujęciu. Redakcja zastanawiała się “Rezygnacja z mięsa, nabiału i jajek to żywieniowy ekstremizm czy działanie mogące uratować naszą planetę?”. Newsweek, relacjonując wyniki prac holenderskiego naukowca Marka Posta, także pokazuje środowiskowe i społeczne przyczyny konieczności masowych zmian w kierunku roślinnych produktów i sposobów odżywiania.

Tymczasem, na Gazeta.pl możecie przeczytać wywiad z Maćkiem Otrębskim, współtwórcą RoślinnieJemy. Maciek dzieli się tam wiedzą i własnymi przemyśleniami na temat tego dlaczego globalna konsumpcja mięsa w związku z bogaceniem się społeczeństw nie spadnie w przyszłości, dlaczego w związku z tym tak ważne są prace nad czystym mięsem oraz mówi o “dojrzewaniu” polskiej branży spożywczej do roślinnego trendu / konieczności.

Kolejne artykuły i doniesienia o Plant-Powered Perspectives!

Po naszej Konferencji Plant-Powered Perspectives, kolejne portale piszą o czystym mięsie i roślinnych innowacjach. Agropolska powołuje się na naszą prelegentką z The Good Food Institute, Nicole Rawling i pisze o laboratoryjnej przyszłości produkcji mięsa. Horeca ABC relacjonuje wydarzenie w artykule “Nadchodzi Roślinna Rewolucja”. Newseria Biznes dzieli się perspektywą naszych prelegentów, Aleksandry Chołody-Trapp, Nicole Rawling i Tomasza Tarkowskiego w komunikatach prasowych. Dziękujemy i gratulujemy!

Tomasz Tarkowski, Dyrektor F&B z Concordia Design, opowiada o wprowadzaniu dań roślinnych do menu restauracji

Poradnik: Jak przekonać znajomych i współpracowników do częstszego próbowania roślinnych dań?

W RoślinnieJemy cały czas staramy się podsuwać Wam łatwe przepisy na roślinne dania oraz dzielić nowinkami produktowymi, głównie na naszym profilu na Instagramie. Po tym, jak głośnym echem odbiła się decyzja firmy WeWork o tym, by absolutnie zrezygnować z podawania mięsa podczas firmowych imprez, udało nam się znaleźć ciekawy poradnik “Vegan Leaders Playbook.

Poradnik zawiera wiele praktycznych wskazówek! Źródło: “Vegan Leaders Playbook. How to Start a Vegan Movement in your Corporate Workplace”, s. 70

To poradnik przygotowany przez twórców organizacji Vegan Leaders in Corporate Management, zrzeszającej osoby na dietach roślinnych, pracujące w dużych narodowych i międzynarodowych firmach (są też na LinkedIn). Znajdziecie tam wiele szczegółowych studiów przypadku pokazujących jak w zachęcający sposób wprowadzić w swoim miejscu pracy roślinne inicjatywy, przekonać zarząd i współpracowników do zmiany nawyków żywieniowych, czy wręcz wprowadzenia wewnętrznych pro-zwierzęcych i pro-środowiskowych polityk. Polecamy!

Do międzynarodowej akcji Bezmięsnych poniedziałków (meatless mondays) dołączyła też niedawno redakcja KUKBUKa! Podzielcie się z nami swoimi historiami o tym jak wprowadzacie roślinne zmiany w swoich firmach. Piszcie do nas śmiało!

Monika Sznel
Dołączyła do RoślinnieJemy, by być częścią roślinnej rewolucji. Jest antropolożką projektowania, badaczką doświadczeń i projektantką usług, która uwielbia być w ruchu, wspierać etyczne marki i dokonywać świadomych konsumenckich wyborów. Ma słabość do estetyki dewocjonaliów z lat 80. i 90, jarmużu, jednośladów i lektury składów produktów.