Zdrowa porcja newsów: kierunek Azja! Omnipork, Next Gen Good Food i warsztaty kuchni tajskiej

Dzisiejszą porcję newsów dedykujemy Azji, z której swoją drogą czerpiemy wiele kulinarnych inspiracji. Większość z  roślinnych nowinek biznesowych, które do nas docierają, pochodzi z krajów Europy Zachodniej i USA. Właśnie dlatego chcemy pokazać, że poszukiwanie innowacji w produktach pochodzenia roślinnego dzieje się na całym, nie tylko zachodnim, świecie.

Listopad światowym miesiącem weganizmu!

To świetny czas, by wprowadzać nowości na półki sklepów i do menu restauracji! Między innymi dlatego 14 listopada podczas międzynarodowego forum ekonomicznego Next Gen Good Food Forum w Pekinie jego uczestnicy będą dyskutować o możliwościach płynących z rozwoju prac nad czystym mięsem i białkiem pochodzenia roślinnego. Popyt na mięso szybko rośnie w bogacących się Chinach, w związku z czym producenci żywności już teraz rozglądają się za bardziej zrównoważonym źródłem białka w masowej produkcji żywności. Organizatorami wydarzenia są Dao Foods International oraz Dongsheng Science and Technology Park.

Źródło: https://www.daofoods.com/

1 listopada roślinny zamiennik jajka JUST Egg miał swoją zagraniczną premierę w Singapurze. Ten sprzedawany głównie do restauracji produkt będzie teraz serwowany jako stały element  menu śniadaniowego w sieci hoteli Grand Hyatt w Singapurze. Premierze towarzyszył panel dyskusyjny o przyszłości zrównoważonego żywienia oraz uliczna akcja z foodtrackiem w roli głównej: można było w nim kosztować kanapek z jajkiem stworzonym z fasoli mung.

Recenzja JUST Egg. Źrodło: Plant Based News | YouTube

Na polskim rynku także mamy pierwsze szeroko dostępne roślinne produkty zastępujące kurze jajko. Przykład? Za recepturą vEGGs stoi firma New Food Company. Możecie ich użyć do przygotowania naleśników, ciasta, placuszków: produkt doskonale łączy ze sobą pozostałe składniki, nadając ciastu zwartą konsystencję. Produkt znajdziecie m.in. w sklepach sieci Auchan i w sklepach internetowych. Koncept vEGGs powstał częściowo dzięki przygotowanemu przez Stowarzyszenie Otwarte Klatki raportowi naświetlającemu realia polskiego przemysłu jajecznego “Jak one to znoszą”.

vEGGs otrzymał Złoty Medal podczas targów World Food Warsaw 2018 w kategorii „Innowacje”. Źródło: http://www.newfoodcompany.eu/

Chińska wieprzowina… z roślin!

Wróćmy do Azji! Być może nie wiedzieliście, ale Chiny są krajem, w którym konsumpcja wieprzowiny osiąga jedne z najwyższych wartości na jednego mieszkańca. Zjada się tam połowę całości wyprodukowanej na świecie wieprzowiny! Choć jeszcze w latach powojennych mięso było tam dostępne dla nielicznych, teraz wieprzowina – podawana między innymi w popularnych gotowanych pierożkach –  jest konsumowana od najmłodszych lat. Między innymi dlatego chiński startup Right Treat opracował recepturę roślinnej wieprzowiny Omnipork, której od 2017 roku można kosztować w kilku restauracjach w Hong Kongu. Z czego jest przygotowana?

Dzięki naszej wyjątkowej mieszance białek roślinnych z grochu, soi bez GMO, grzybów shiitake i ryżu, nasz Omnipork oferuje wysokiej jakości pełnowartościowe białko wegańskie z niezbędnymi aminokwasami, których potrzebują ludzie. Omnipork nie zawiera cholesterolu, antybiotyków, hormonów, jest wolny od okrucieństwa i ma znacznie niższą zawartość tłuszczów nasyconych i kalorii niż wieprzowina pochodząca od zwierząt, a jednocześnie dostarcza znacznie więcej błonnika, wapnia i żelaza.

Źrodło: righttreat.co

Smażone klopsy z roślinnej wieprzowiny Omnipork wyglądają smakowicie! Źródło: righttreat.co

Jeśli wybieracie się do Hong Kongu, koniecznie wpadnijcie do jednej z restauracji, w których jest serwowana roślinna wieprzowina: Ming Court, Kind Kitchen, The Royal Garden, King of Sheng Jian. Omnipork ma być dostępny w sprzedaży detalicznej do końca 2018 roku.

Tymczasem wszystkim spragnionym większej dawki azjatyckich roślinnych inspiracji, podpowiadamy, że w ramach Akademii Inspiracji Makro zbliża się w Warszawie warsztat wokół kuchni tajskiej. Razem z Mają Wirowską będziecie mogli nauczyć się przygotowywać bezrybny sos rybny, świetnie doprawione tofu, czy zupę khao soi. Warsztat jest skierowany do klientów MAKRO posiadających kartę gastronomiczną.

Monika Sznel
Dołączyła do RoślinnieJemy, by być częścią roślinnej rewolucji. Jest antropolożką projektowania, badaczką doświadczeń i projektantką usług, która uwielbia być w ruchu, wspierać etyczne marki i dokonywać świadomych konsumenckich wyborów. Ma słabość do estetyki dewocjonaliów z lat 80. i 90, jarmużu, jednośladów i lektury składów produktów.