Wzrost sprzedaży roślinnych produktów w Polsce

W naszym ostatnim wpisie przedstawiliśmy dane na temat rozmiaru rynku produktów roślinnych w Europie. Dziś skupimy się natomiast na tym, jak sytuacja wygląda w Polsce. 

W oszacowaniu, jak prezentują się statystyki w naszym kraju, z pomocą przychodzi raport przygotowany w ramach Smart Protein Project – Polska była jednym z państw uczestniczących w badaniu. Drugim źródłem jest raport GfK Polonia przygotowany dla Rzeczpospolitej, którego wyniki ukazały się w lutym 2021 roku.  

Jak wynika z raportu Smart Protein Project, wartość sprzedaży napojów roślinnych w Polsce wzrosła w ciągu ostatnich dwóch lat o 62% (43 mln €), podczas gdy sprzedaż ilościowa – o 75% (26 mln kg/l). Dyskonty zanotowały jeszcze silniejszy wzrost – odpowiednio o 122% (21 mln €) i 126% (15 mln kg/l) – i miały bardzo duży udział w wartości sprzedaży, bo aż 49%. 

Natomiast według danych GfK Polonia w Polsce do listopada 2020 roku (w ujęciu rocznym) sprzedaż roślinnych zamienników mięsa wzrosła wartościowo o 138%, a ilościowo o 107%. Z kolei w przypadku roślinnych alternatyw nabiału przyrost ten wyniósł wartościowo 44%, a ilościowo 50%

Nie dziwi zatem fakt, że kolejny producent tradycyjnych wyrobów – czyli Mlekpol – chce sprostać wymaganiom klientów i deklaruje przeznaczenie jednego ze swoich zakładów na rzecz produkcji roślinnych alternatyw. Obecnie trwają prace technologiczne, a pierwszych produktów roślinnych z logo Mlekpolu możemy się spodziewać na przełomie 2021 i 2022 roku. 

Dane z raportu GfK Polonia pokazują, że w listopadzie 2020 roku 9,8% Polaków deklarowało sięganie po roślinne zamienniki mięsa, a dla porównania rok wcześniej odsetek ten wynosił 4,3%. Jeśli chodzi o alternatywy nabiału, różnica ta nie była aż tak znacząca w ujęciu ogólnym, gdyż już w listopadzie 2019 roku 24,4% naszych rodaków przyznawało się do kupowania roślinnych zamienników. W 2020 roku odsetek ten wzrósł do 29,3%.  

O tym, dlaczego mięso roślinne jest (jeszcze) takie drogie, pisaliśmy na początku 2020 roku. Jednak sytuacja na rynku międzynarodowym ulega poprawie i konsumenci będą mogli nabywać alternatywy mięsa coraz taniej. W lutym 2021 roku Impossible Food ogłosił, że sprzedaż ich roślinnych zamienników w USA utrzymuje się na rekordowo wysokim poziomie, co pozwoli firmie obniżyć ceny produktów dla sprzedawców detalicznych oraz dla klienta bezpośredniego o 20%. Ostatecznie planują redukcję cen w takim zakresie, by ich produkty stały się realną konkurencją dla mielonej wołowiny.  

Na dowód, że roślinne zamienniki są w kraju nad Wisłą coraz bardziej pożądane, spieszymy z najnowszą informacją, iż na polski rynek wkroczył europejski potentat w produkcji alternatyw mięsa – hiszpańska Heura. Roślinne produkty tej firmy możemy dostać już w 16 państwach na całym świecie.  

Aby być na bieżąco z nowinkami branży roślinnej, zachęcamy do lektury naszej nowej serii Garść roślinnych newsów, która będzie się ukazywać co miesiąc.

Czytaj też: Garść roślinnych newsów – podsumowanie kwietnia

Źródła: Rzeczpospolita | Vegconomist1 | Vegconomist2 | SPP | PS

Daria Boba
Absolwentka Technologii żywności i żywienia człowieka, wciąż zadająca sobie pytanie dlaczego nauka o żywności i żywieniu nie jest w podstawach programowych polskich szkół. Uważa, że pozytywna zmiana dla środowiska zaczyna się od roślinnych talerzy. W wolnych chwilach przemierza trójmiejskie ścieżki rowerowe.