Jak wynika z badań opublikowanych niedawno w magazynie naukowym Nutrition, grupa chińskich naukowców dokonała przeglądu danych zebranych w ramach National Health and Nutrition Examination Survey 2007-2014. Przeanalizowano informacje dotyczące aż 16 807 osób dorosłych w wieku 20 lat i więcej. Porównano wyniki z ich kwestionariuszy zdrowotnych dotyczących depresji – z zapisami z przeprowadzonych z nimi wywiadów żywieniowych.
Jak się okazało, osoby, które spożywały 21 gramów błonnika dziennie (w tym z owoców, warzyw, a także produktów zbożowych) wykazywały objawy depresyjne rzadziej niż osoby, które spożywały mniejsze ilości tego składnika.
Czy błonnik naprawdę może uchronić nas przed depresją?
Naukowcy podejrzewają, że może się tak dziać, ponieważ błonnik posiada zdolność do modyfikowania naszej mikroflory jelitowej, co w efekcie przyczynia się do zmniejszenia stanu zapalnego i stresu oksydacyjnego w organizmie.
Średnie dzienne spożycie błonnika nadal pozostaje znacznie mniejsze niż zalecane ilości, dlatego tak ważne jest propagowanie wszelkiego rodzaju inicjatyw mających na celu zwiększenie spożycia pokarmów bogatych w ten składnik. Jest to szczególnie ważne działanie profilaktyczne wśród osób dorosłych będących w grupie ryzyka wystąpienia depresji.
Dlatego gorąco zachęcamy do spróbowania diety roślinnej!
A na dobry początek polecamy nasz ebook roślinne dania w 20 minut – do pobrania za darmo z naszej strony internetowej.
Źródła:
http://www.pcrm.org/health/medNews/fiber-intake-reduces-risk-for-depressive-symptoms
https://www.nutritionjrnl.com/article/S0899-9007(18)30106-0/fulltext
https://www.livekindly.co/plant-based-diet-reduce-depression/