Wpisz się w nowy trend – „zweganizuj” swoją firmę w 2018 roku!

Nie da się ukryć, że dieta roślinna staje się dominującym światowym trendem. Taki styl życia, doceniony za wywieranie pozytywnego wpływu na zrównoważony rozwój i dobrostan zwierząt, staje się normą. Co więcej, nie wymaga rezygnacji z porzucenia ulubionych smaków i zdrowego odżywiania.

Rozwój branży związanej z roślinnymi produktami z pewnością zostawi swój ślad w historii. Przypuszczać można, że przyczynią się do tego głównie przedsiębiorcy zajmujący się wytwarzaniem żywności. Oto kilka kluczowych powodów, dla których wytwórcy produktów pochodzenia zwierzęcego powinni  „zweganizować” swoją branżę w 2018 roku:

Liczby nie kłamią

Badania przeprowadzone przez amerykańskie organizacje Plant Based Food Association i Good Food Institute dowiodły, że w zeszłym roku sprzedaż produktów roślinnych w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 8,1%/ Firma Badawcza Packaged Facts oszacowała, że w ciągu trzech lat roślinne zamienniki zastąpią 40% produktów mlecznych, podczas gdy w 2016 roku było ich jedynie 25%. Ważną rolę odgrywa także wegański ser – do 2024 roku wartość jego produkcji wzrośnie do prawie 4 miliardów dolarów.

Podczas gdy sprzedaż napojów roślinnych wzrosła o 3,1%, sprzedaż mleka krowiego spadła o 5%/ Widać to na przykładzie Dean Foods, największego producenta nabiału w Stanach Zjednoczonych, którego zysk netto wyniósł jedynie 1,4 miliona dolarów, kiedy w 2016 roku wynosił 14,5 miliona dolarów. Z kolei Elmhurst, jeden z najstarszych amerykańskich producentów mleczarskich, po 92 latach zdecydował się na produkcję wyłącznie napojów roślinnych.

Powyższe fakty są dowodem na to, że popyt na produkty roślinne będzie wzrastał

Firmy prześcigają się w tworzeniu coraz to nowych roślinnych burgerów, które wyglądają i smakują jak ich tradycyjne odpowiedniki. Amerykańska firma Hampton Creek wciąż eksperymentuje z roślinnymi odpowiednikami produktów jajecznych. W swojej ofercie ma roślinny majonez i jaja z fasoli mung, których produkcja pochłania przynajmniej o 65% mniej wody niż zużywa się przy produkcji zwykłych jaj.

Popyt na produkty wolne od składników pochodzenia zwierzęcego da się zauważyć również w Polsce. Jeszcze niedawno znalezienie produktów roślinnych na półkach polskich sklepów było bardzo trudne – obecnie prawie wszędzie weganie mogą przebierać w ofertach. Przykładem jest sieć supermarketów Lidl, który na stałe wprowadził wiele roślinnych produktów (np. tofu i różnego rodzaju hummusy), a niedawno także wegańskie jogurty Magda.

Sokołów S.A., lider branży mięsnej w Polsce, również wyszedł naprzeciw oczekiwaniom osób na diecie bezmięsnej i wprowadził do swojej oferty różnego rodzaju pasty warzywne. Kawę z mlekiem roślinnym można wypić m.in. w kawiarniach Stabucks i Costa Coffee, z kolei Biedronka już jakiś czas temu na stałe wprowadziła mleko sojowe do swojej oferty.

Według badań CB Insights, przynajmniej siedem z piętnastu dobrze prosperujących nowych przedsięwzięć gastronomicznych ma w swojej ofercie produkty roślinne, natomiast „wegański rzeźnik” został ogłoszony przez magazyn Time Money hitem zawodów 2017 roku. Podczas targów Natural Products Expo West, zorganizowanych w Anaheim w Kalifornii w 2017 roku, Organic Authority uznał weganizm za najważniejszy trend żywieniowy.

Popularność produktów wegańskich wzrasta również wśród fast foodów – dla przykładu, goście McDonald’s mogą zamówić wegańskiego burgera w  restauracjach w Szwecji i Finlandii. Co więcej, Polska sieć burgerowi Meat&Fit, która przez długi czas w swojej ofercie miała jedynie trzy burgery roślinne, poszerzyła swoją ofertę aż o dziewięć wegańskich burgerów.

Wpływ diety roślinnej na zmiany w funkcjonowaniu firm z branży mięsnej

Roślinne zamienniki mięsa stanowią jedno z sześciu najważniejszych wyzwań dla rolnictwa w 2018 roku. Wytwórcy żywności pochodzenia zwierzęcego kierują się zmieniającymi się upodobaniami konsumentów i wierzą w „wegańską rewolucję”, inwestując w firmy oferujące produkty roślinne. Tyson Foods, główny producent mięsa w Stanach Zjednoczonych zwiększył swoje udziały w roślinnej firmie Beyond Meat o 5%. Co więcej, koncern Nestle wykupił wegańską firmę Sweet Earth Foods (założoną przez byłego prezesa zarządu Burger King). Danone, międzynarodowa firma specjalizująca się w wyrobach mlecznych, wykupiła pionierską w dziedzinie produktów roślinnych firmę WhiteWave, co wiązało się ze zmianą jej nazwy na DanoneWave.

Produkty roślinne podbijają również rynek europejski. Duńska firma Naturli Foods stworzyła roślinny odpowiednik mielonego mięsa. Wkrótce na półki sklepowe mają trafić wyprodukowane przy pomocy drukarki 3D wegańskie sery, cukierki i ciasta do pizzy.

Weganizm to nowość w biznesowym świecie, w którym konsumenci domagają się produktów pozyskiwanych w sposób etyczny i nienaruszający równowagi ekologicznej. Jeśli planujesz założenie własnej firmy, rozważ nadanie jej wegańskiego profilu już od początku. Jeśli już prowadzisz firmę, rozważ jej przeobrażenie poprzez rezygnację z wykorzystywania składników pochodzenia zwierzęcego. Bądź częścią tej pozytywnej zmiany!

Paulina Sagun

Źródło: https://www.forbes.com/sites/katrinafox/2017/12/27/heres-why-you-should-turn-your-business-vegan-in-2018/#56450eb32144

RoślinnieJemy
Chcąc wspierać właścicieli lokali gastronomicznych, producentów żywności i wszystkie osoby oraz instytucje zainteresowane odpowiadaniem na potrzeby zmieniających się konsumentów, grupa doświadczonych ekspertów powołała kampanię RoślinnieJemy. Działamy, opierając się na badaniach rynku, społecznych ankietach oraz rzetelnej wiedzy z zakresu kuchni roślinnej i najnowszych światowych trendów. Można nam zaufać.