Czy Pizza Hut wprowadzi roślinny ser na szerszą skalę?

Aktualizacja 03.05.2019: Pizza Hut niestety zaprzeczyła poniższym doniesieniom.

Pizza Hut wprowadza roślinny ser we wszystkich swoich restauracjach w Stanach Zjednoczonych!

Roślinna rewolucja

Komentując nadchodzące zmiany przedstawiciele sieciówki podkreślają, że już od dłuższego czasu interesowali się rynkiem sera wegańskiego. Teraz nadszedł czas, aby zrobić ten pierwszy potężny krok. Ostateczny termin roślinnej rewolucji w amerykańskiej Pizzy Hut zostanie oficjalnie ogłoszony w najbliższej przyszłości. Najprawdopodobniej będzie ona miała miejsce jeszcze w te wakacje, najpóźniej w sierpniu!

Wielka Brytania i Australia

Obecnie ta jedna z najbardziej znanych na świecie sieci pizzerii oferuje opcje bez nabiału w swoich lokalach w Wielkiej Brytanii oraz w Australii, gdzie do wegańskich dań wykorzystywana jest wielokrotnie nagradzana bezmleczna marka Violife. Sery tej firmy, przygotowywane m.in. na bazie oleju kokosowego, są coraz bardziej doceniane również w naszym kraju. Oferta Violife skierowana jest nie tylko do wegan, ale również do osób z alergiami i nietolerancjami, a ich produkty, poza tym że bezmleczne – są również wolne od soi, orzechów, laktozy, a także glutenu.

Przeczytaj także: Właściciel Ristorante I Pazzi: „Sprzedaż dań wegańskich przeszła nasze oczekiwania”

Własny wegański ser

Sieć pizzerii nie potwierdziła jeszcze jakiego rodzaju roślinnego sera użyje w USA. Co ciekawe poza kilkoma znanymi producentami, brane pod uwagę jest również stworzenie bezmlecznego sera pod marką własną Pizzy Hut.

Bardzo cieszą nas te zmiany i gorąco kibicujemy naszej polskiej Pizzy Hut, aby jak najszybciej poszła w ślady swoich amerykańskich przyjaciół! 😉

Źródło: https://www.livekindly.co/pizza-hut-u-s-vegan-cheese/

RoślinnieJemy
Chcąc wspierać właścicieli lokali gastronomicznych, producentów żywności i wszystkie osoby oraz instytucje zainteresowane odpowiadaniem na potrzeby zmieniających się konsumentów, grupa doświadczonych ekspertów powołała kampanię RoślinnieJemy. Działamy, opierając się na badaniach rynku, społecznych ankietach oraz rzetelnej wiedzy z zakresu kuchni roślinnej i najnowszych światowych trendów. Można nam zaufać.