W jaki sposób rządy różnych krajów wspierają rynek alternatyw mięsa?

Z roku na rok rośnie świadomość społeczna na temat zmian klimatycznych i potrzebnych działań, aby zapobiec katastrofie. Jednym z nich jest inwestowanie w roślinny rynek, a tym samym ograniczenie spożywania mięsa oraz wprowadzenie zrównoważonej produkcji żywności.

Reprezentatywne badania przeprowadzone w różnych krajach wykazały zdumiewająco duże poparcie społeczne dla ograniczenia spożycia mięsa. Badania te zostały zlecone przez Europejski Bank Inwestycyjny, a wzięło w nich udział 30 tysięcy respondentów z 30 krajów. W odpowiedzi na wyniki badań oraz potrzebę wprowadzania zmian w drodze do  zrównoważonej przyszłości politycy muszą przygotować pakiety działań. Przykładowo: przekazywanie dotacji na produkcję przyjazną dla środowiska, wspieranie rozwoju alternatyw mięsa i innych produktów odzwierzęcych, ograniczenie liczby zwierząt hodowlanych na hektar, wprowadzenie zniżek na produkty pochodzenia roślinnego oraz wyższych podatków na mięso, zwiększenie udziału posiłków wegetariańskich w publicznych stołówkach zakładowych i szkolnych. 

 • Premier Kanady, Justin Trudeau, zainwestował 100 milionów dolarów w kanadyjską firmę Merit Functional Foods, która zajmuje się produkcją białek roślinnych. Trudeau zależało na tym, aby połączyć kanadyjskie innowacje i uprawy oraz zapewnić stałe i dobrze płatne miejsca pracy. 
 • Holendrzy chcą być liderami w badaniach i produkcji roślinnych alternatyw dla mięsa i nabiału. Rząd tego kraju już teraz finansuje badania naukowe i usuwa przeszkody prawne, które stoją na drodze zrównoważonej produkcji żywności. Holandia inwestuje również w mięso hodowane komórkowo – a ta technologia to szansa na złagodzenie skutków zmian klimatu oraz na rozwój przyszłościowej i dochodowej gałęzi gospodarki. 
 • Singapur w 2020 roku (jako pierwsze państwo na świecie) zalegalizował sprzedaż i konsumpcję mięsa hodowanego komórkowo.
 • Na początku 2022 roku Ministerstwo Rolnictwa w Chinach wydało deklarację, w której po raz pierwszy włączyło mięso hodowane komórkowo i inne kategorie „żywności przyszłości” do swojego pięcioletniego planu rozwoju rolnego. Dodatkowo rząd ogłosił, że do 2030 roku chce ograniczyć spożycie mięsa o połowę w celu ograniczania emisji CO2, ale też walki z otyłością.
 • Nowa Zelandia przeprowadziła zmiany w systemie szkolnictwa, wprowadzając edukację klimatyczną do szkół. Chcą uczyć o tym, że przemysł mięsny i mleczarski szkodzą środowisku oraz zachęcać do wyboru roślinnych posiłków. 
 • Rząd Niemiec już w 2018 roku zainwestował 780 000 dolarów w badania, aby alternatywne produkty roślinne miały bardziej „mięsną” konsystencję. W tym roku sekretarz stanu Silvia Bender z Federalnego Ministerstwa Rolnictwa ogłosiła, że jej celem jest zmniejszenie spożycia mięsa przez niemieckich konsumentów. Przeprowadziła rozmowy z 250 niemieckimi producentami trzody chlewnej podczas spotkania członków stowarzyszenia ISN (wspólnota interesów niemieckich hodowców świń). BMEL (niemieckie ministerstwo polityki żywnościowej i rolnictwa) i rolnicy widzą potrzebę uzyskania solidnego i stałego dofinansowania na przekształcanie chlewni w celu zwiększenia dobrostanu zwierząt i planują działania w tym kierunku. 
 • W 2021 roku Rada Miasta Oslo podjęła decyzję o  przeznaczeniu 46 mln złotych na darmowe posiłki w szkołach – dania wegetariańskie. Zdecydowano się na podjęcie tych działań po przeprowadzeniu badań, które wykazały, że norweskie dzieci i młodzież spożywają za mało warzyw, owoców i ryb. Dodatkowo na gminnych wydarzeniach tego miasta, na których będzie zaplanowany poczęstunek, nie będzie mięsa. Ogłoszono wówczas również, że od 2022 roku dania wegetariańskie będą dominować na spotkaniach władz samorządowych.
 • W 2020 roku Fińskie Centrum Badań Technicznych VTT, które jest własnością państwa, oraz Uniwersytet Helsiński otrzymały 2,1 mln euro z publicznego funduszu innowacji Business Finland. Pieniądze zostaną przeznaczone na projekt EXPRO,  którego celem jest rozwój białek roślinnych z rodzimych upraw i promowanie Finlandii jako lidera w szybko rozwijającym się przemyśle. 

Źródła : mojanorwegia.pl | Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej | Atlas mięsa | cenyrolnicze.pl | Merit Foods | Livekindly | green queen | ClimateAction

  Ola Brzeska
  Uczennica 3 klasy liceum o profilu społeczno-prawnym. Zmotywowana do zmieniania świata na lepsze, a zmiany zawsze zaczyna od siebie. W wolnej chwili uprawia jogę, chodzi na spacery z psem i spędza sporą ilość czasu w kuchni testując nowe roślinne przepisy.