Veganuary, czyli jak dobrze rozpocząć nowy rok

Obserwując trendy żywieniowe nie sposób nie zauważyć, że dieta roślinna to jedna z czołowych pozycji w ostatnich latach – nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę raport IQS przeprowadzony w 2019 roku, z którego wynika, że 43% Polaków deklaruje, że nie je w ogóle mięsa lub stara się je ograniczać.

Za nami styczeń – czas, w którym wprowadzamy w życie nasze postanowienia, które notowaliśmy na koniec roku. W tym roku niewątpliwie jedną z najczęstszych pozycji na liście, poza rezygnacją z alkoholu (brytyjskie Dry January), jest ograniczenie lub całkowita rezygnacja z mięsa i produktów odzwierzęcych. W pierwszych dniach stycznia łatwo było zetknąć się ze słowem VEGANUARY, które było często powtarzane w sieci w pierwszym tygodniu nowego roku. Pierwszym skojarzeniem z nim jest weganizm – i słusznie, ponieważ jest to zbitka słów vegan i january (ang. wegański i styczeń). Już 5 stycznia do wyzwania, którym jest właśnie Veganuary, dołączyło 350 000 osób – co 6 sekund zapisywała się nowa osoba, ale…

…zacznijmy od początku

Veganuary to kampania zapoczątkowana w 2014 roku przez brytyjską organizację pozarządową o tej samej nazwie. Głównym celem akcji jest zachęcenie jak największej liczby osób do przejścia na dietę wegańską na cały styczeń. Po zapisaniu się do wyzwania uczestnicy codziennie otrzymują informacje dotyczące wegańskiego stylu życia i wskazówki mające ułatwić trudne początki, np. listy zakupów czy przepisy. Statystyki zebrane przez koordynatorów akcji pokazują, że dla wielu partycypowanie w wyzwaniu jest wystarczającym bodźcem do zmiany stylu życia na stałe.

Fakt, że akcja rozpoczyna się pierwszego stycznia ma istotne znaczenie ze względu na dużą motywację wśród ludzi do wprowadzania zmian w swoim życiu. Jest to więc idealny czas, by dotrzeć do jak największego grona i uświadomić społeczeństwu jak ogromny wpływ ma ograniczenie spożycia mięsa na zmniejszenie cierpienia zwierząt hodowlanych, na poprawę stanu środowiska i kondycję naszego zdrowia.

Trochę statystyk

Wchodząc na główną stronę kampanii, dowiadujemy się, że od 2014 roku w wyzwaniu wzięło udział ponad pół miliona osób pochodzących ze 178 krajów. Przyjrzyjmy się poniższym statystykom, które przedstawiają zmiany liczby uczestników od początku trwania wyzwania z uwzględnieniem ile procent  z nich postanowiło kontynuować dietę roślinną:

Wyniki jasno pokazują, że z roku na rok wyzwanie cieszy się coraz większą popularnością, co napawa optymizmem na przyszłość. Z pewnością przyczyn zmian należy upatrywać w rosnącej świadomości ludzi na temat tego, co dzieje się z mięsem i produktami odzwierzęcymi zanim trafią na nasz talerz. Dodatkowo, aktualnie bardziej dbamy o nasze zdrowie, a także zdajemy sobie sprawę jak podejmowane przez nas działania i wybory mogą niekorzystnie wpłynąć na stan środowiska, a to wszystko powoduje w nas chęć poprawy obecnej sytuacji. Według danych Veganuary najczęstszymi powodami, które skłaniają uczestników do wzięcia udziału w wyzwaniu są: chęć poprawy stanu zdrowia (46%), dobrostan zwierząt (34%) i środowisko (12%).  

Wegański boom 

Kolejną ważną inicjatywą Veganuary jest sukcesywne zachęcanie producentów żywności, detalistów i sieci gastronomicznych do wprowadzenia większej liczby produktów roślinnych do oferty sklepów i restauracji. Tylko w 2019 roku w Wielkiej Brytanii na rynku pojawiło się 200 nowych produktów roślinnych i dodatkowe opcje wegańskie w kartach restauracyjnych.

Rosnąca popularność Veganuary sprawiła, że wiele znanych sieci sklepowych, gastronomicznych czy linii lotniczych na początku roku wsparło kampanię. Emirates, czyli jedne z największych linii lotniczych na świecie wprowadziły do swojej oferty wiele wegańskich opcji, np. ravioli z grzybami shiitake serwowane z kolendrowym pesto i fasolką edamame, a także chilli z trzema rodzajami fasoli z tortillą kukurydzianą, sosem chimichurri i aioli z tofu. Warto wspomnieć, że w ubiegłym roku w ramach Veganuary na pokładach samolotów Emirates podano pasażerom ponad 20 000 roślinnych posiłków. W Niemczech sieci dyskontowe Aldi, supermarkety Globus i Familia Nord-Ost wprowadziły do swojego asortymentu nowe w pełni roślinne produkty. Także sieć drogerii Rossmann w Niemczech przyłączyła się do akcji promując roślinny styl życia wśród swoich pracowników, natomiast drogerie DM reklamują własną markę produktów organicznych o nazwie DM Bio. W styczniu miały miejsce liczne hollywoodzkie ceremonie rozdania nagród  – w mediach głośno było na ich temat nie tylko ze względu na wyniki, ale również fakt, że podczas wielu z nich serwowano wyłącznie wegańskie posiłki. Ponadto wiele postaci ze  świata show biznesu wyraziło poparcie dla Veganuary. Ambasadorami wyzwania zostali między innymi: Joaquin Phoenix, Mayim Bialik, Alicia Silverstone i Paul McCartney.

Cudze chwalimy, swego nie znamy…

Warto zaznaczyć, że na polskim rynku ilość produktów roślinnych zwiększa się z każdym rokiem. Szczególnie jest to widoczne na półkach marketów w większych miastach czy wprowadzania wegańskich i wegetariańskich opcji przez lokale gastronomiczne. Coraz częściej można spotkać w sklepach roślinne jogurty, burgery, sery, czy kiełbaski, co jeszcze kilka lat temu było marzeniem każdego weganina. W 2019 roku Warszawa zajęła wysokie 6. miejsce w rankingu miast najbardziej przyjaznym weganom stworzonym przez portal HappyCow. Według tego zestawienia w stolicy znajduje się 50 wegańskich lokali.

Na koniec trzeba wspomnieć o rodzimym wyzwaniu, które zachęca do stosowania diety wegańskiej. Uczestnicy Vegan Challenge przez 22 dni dostają na swoją skrzynkę mailową informacje dotyczące diety roślinnej, tego jak należy komponować posiłki, a także przykładowe jadłospisy do wypróbowania. Na specjalnej facebookowej grupie osoby biorące udział w wyzwaniu mogą dzielić się z innymi swoimi sukcesami, wątpliwościami i pytaniami. Dodatkowym atutem jest obecność mentorów, którzy przekazują swoją wiedzę, doświadczenie i służą pomocą. Jeśli jeszcze nie próbowaliście to serdecznie zachęcamy do zapisów: https://veganchallenge.pl/ 

Źródła: marketingprzykawie.pl | handelextra.pl | metro.co.uk | twitter.com/veganuary | (1) horecatrends.pl | (2) horecatrends.pl | vegnews.com | wiadomoscihandlowe.pl | forbes.com

RoślinnieJemy
Chcąc wspierać właścicieli lokali gastronomicznych, producentów żywności i wszystkie osoby oraz instytucje zainteresowane odpowiadaniem na potrzeby zmieniających się konsumentów, grupa doświadczonych ekspertów powołała kampanię RoślinnieJemy. Działamy, opierając się na badaniach rynku, społecznych ankietach oraz rzetelnej wiedzy z zakresu kuchni roślinnej i najnowszych światowych trendów. Można nam zaufać.