Roślinny nowy rok w branży spożywczej

Trwa Veganuary, czyli zapoczątkowana w Wielkiej Brytanii coroczna akcja promująca dietę roślinną. Z roku na rok bierze w niej udział coraz więcej chętnych (w 2021 zgłosiło się pół miliona konsumentów – dwa razy więcej niż w roku ubiegłym). To dobry czas, żeby porozmawiać o przyszłości roślinnego megatrendu.

Rok 2020 pod wieloma względami stał pod znakiem roślinnej żywności. W Ameryce sprzedaż roślinnych alternatyw znacząco podskoczyła z powodu pandemii, a w Europie nad ich nazewnictwem debatował Parlament Europejski (w efekcie „roślinny burgery” i „roślinne kiełbaski” zostają z nami na dłużej, chociaż „roślinne sery” i „roślinne jogurty” już nie). W Polsce również nie brakowało emocji: uznane firmy spożywcze i sieci handlowe z wyjątkową częstotliwością zaskakiwały nas nowymi roślinnymi produktami (konsumenci mogli na nie głosować w naszym plebiscycie – wyniki już 28 stycznia). Jeśli mimo tego ktoś jeszcze obawia się, że to tylko przejściowy trend, uspokajamy – wystarczy przyjrzeć się ruchom dużych graczy.

Szereg z nich, nie tylko z branży spożywczej, wsparło w tym roku ideę Veganuary. Kierownictwo firm takich Nestlé, Marks&Spencer, Bloomberg czy gigantów księgowości PwC i EY zachęcało swoich pracowników do podjęcia styczniowego wyzwania. KFC organizuje w Wielkiej Brytanii trwającą dwa miesiące akcję sprzedaży Imposter Burgera – roślinnej wersji kanapki z filetem z kurczaka. Brytyjskie filie Pizza Hut i Subwaya już ogłosiły znacznie zwiększoną (względem grudnia) sprzedaż swoich roślinnych produktów.

Ciekawie wyglądają też prognozy rynkowe dotyczące roślinnego mięsa. Agencja badawcza MarketsandMarkets wyceniła rynek roślinnego mięsa na 4,3 miliarda dolarów w 2020 roku i przewiduje jego wzrost do 8,3 miliardów w ciągu najbliższych czterech lat. Z kolei analitycy z WGSN zapowiadają, że wśród 10 kluczowych trendów 2021 roku znajdą się substytuty jajek i alternatywy na bazie grzybów.

Czytaj też: Strategia wielkich firm względem roślinnej żywności

Źródła: Independent MarketsandMarkets The Guardian Veganuary WGSN

RoślinnieJemy
Chcąc wspierać właścicieli lokali gastronomicznych, producentów żywności i wszystkie osoby oraz instytucje zainteresowane odpowiadaniem na potrzeby zmieniających się konsumentów, grupa doświadczonych ekspertów powołała kampanię RoślinnieJemy. Działamy, opierając się na badaniach rynku, społecznych ankietach oraz rzetelnej wiedzy z zakresu kuchni roślinnej i najnowszych światowych trendów. Można nam zaufać.