Roślinne opcje w kantynach studenckich – ranking RoślinnieJemy

Badanie RoślinnieJemy przeprowadzone w tym roku na Panelu Ariadna wskazało, że wśród osób między 18 a 24 rokiem życia już 21,7% to weganie lub wegetarianie. Na potrzeby rosnącej grupy osób ograniczających lub rezygnujących z produktów pochodzenia zwierzęcego aktywnie reagują już sieci handlowe, restaurartorzy i producenci żywności. A jak sytuacja wygląda na uczelnianych stołówkach, gdzie większość klientów stanowią właśnie młode osoby? Postanowiliśmy to sprawdzić w naszym kolejnym rankingu.

W czołówce zestawienia znalazły się aż cztery krakowskie bistra: Bistro Kwant w Bibliotece Jagiellońskiej, Bistro 4mat na kampusie Uniwersytetu Jagiellońskiego, stołówka Akademii-Górniczo Hutniczej oraz Obieżyświat Resto Bar – również obsługujący głównie studentów AGH. W tych lokalach znajdziemy najszerszą ofertę ciepłych dań roślinnych, w tym alternatyw mięsa, warzywnych burgerów czy dań jednogarnkowych. Na wyróżnienie zasługują również rzeszowskie Bistro Kluska oraz katowicka Limonka posiadające w swoim menu warzywne zupy kremy, makarony oraz potrawy strączkowe.

Pomimo kilku dobrych przykładów, dostępność roślinnej oferty w polskich stołówkach uniwersyteckich jest w dalszym ciągu mocno ograniczona, a większość dań opiera się na produktach takich jak kotlety sojowe, czy burgery z kaszy lub fasoli, które w dobie rosnącej popularności zaawansowanych technologicznie alternatyw mięsa (np. Beyond Burger, linia Lindy McCartney) aż proszą się o zastąpienie czymś bardziej urozmaiconym. Problemem jest również w dalszym ciągu odpowiednie zbilansowanie posiłków tak, aby dostarczały konsumentom wszystkich potrzebnych wartości odżywczych.

Problemem są również w dalszym ciagu śniadania: niespełna 1/3 ankietowanych lokali serwuje roślinne opcje kanapek każdego dnia; w 1/3 napijemy się również kawy z dodatkiem mleka roślinnego.

W 2019 ciężko już zasłaniać się ograniczoną dostępnością produktów roślinnych niepozwalającą na wprowadzenie bazujących na nich dań do stałej oferty. Co więcej, coraz więcej naukowców jest zgodnych co do negatywnego wpływu produktów odzwierzęcych i hodowli przemysłowej zwierząt na środowisko i zdrowie konsumentów.

Mamy więc nadzieję, że uczelnie – miejsca, których nadrzędnym celem jest przekazywanie wiedzy naukowej kolejnym pokoleniom – dostrzegą potrzebę zmian i już niedługo każdy student będzie miał możliwość zamówienia między zajęciami roślinnego posiłku.

Pełna treść raportu dostępna jest pod tym linkiem.

 

Partnerem medialnym rankingu jest Horeca Business Club oraz All In UJ.

 

Sabina Sosin
Z wykształcenia anglistka, z zamiłowania kocia mama od dłuższego czasu związana z kampanią Roślinniejemy. Pomagam w tworzeniu raportów z badań opinii publicznej i rankingów. Cierpię na chroniczny brak czasu, jak już go znajdę, lubię zjeść dobrą pizzę i oglądać seriale o superbohaterach.