Roślinne nowości w Sodexo Polska

Uwielbiamy współpracować z ludźmi, którzy tak jak my stale chcą podejmować wyzwania i uczyć się nowych rzeczy. Dlatego z przyjemnością już po raz drugi spotkaliśmy się z kucharzami firmy Sodexo w celu wspólnego zgłębiania tajników kuchni roślinnej.

Sodexo to jedna z pierwszych firm oferujących usługi restauracyjne w zakładach pracy, która podejmuje kroki w celu wprowadzenia dań roślinnych. Kilka lat temu Amerykański oddział zdecydował się wprowadzić Meatless Mondays, czyli Bezmięsne Poniedziałki, we wszystkich swoich obiektach. Teraz przyszedł czas na Polskę! By jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby konsumentów, Sodexo poprosiło nas o pomoc w szkoleniu swoich pracowników.

Nasz zespół opracował krótki wykład, dzięki któremu kucharze dostali skondensowaną dawkę wiedzy na temat podstaw kuchni roślinnej. Celem części teoretycznej szkolenia było zapoznanie z ofertą produktów roślinnych dostępnych na rynku. Podzieliliśmy się także wiedzą dotyczącą tego jak komponować smaki i wykorzystywać potęgę roślinnych trendów by goście zawsze wracali z apetytem na więcej.

W ramach części praktycznej odbyły się warsztaty, podczas których pod okiem Maji Wirowskiej, ambasadorki RoślinnieJemy, przygotowaliśmy wspólnie sycące, roślinne dania. Maja pomaga nam w rozwijaniu polskiej branży gastronomicznej nie tylko prowadząc warsztaty dla kucharzy, ale również opracowując receptury potraw. Podzieliła się z nami swoją wiedzą także w “Przewodniku dla restauracji”, który opracowaliśmy by pomagać lokalom w zaspokajaniu kubków smakowych konsumentów.


“Główna wskazówka, jakiej chciałabym udzielić osobom zaczynającym przygodę z kuchnią roślinną – nie należy traktować produktów  pochodzenia roślinnego jedynie jako dodatków do dań. Warto spojrzeć na nie w bardziej kreatywny sposób, zastanowić się, co z jakiego produktu da się ‚wyciągnąć’, jakie połączenia smakowe możemy zastosować, jak pobawić się teksturą i kolorem. Nie należy traktować kuchni wegańskiej jako totalnie oddzielnej dziedziny gotowania, a raczej przenieść dotychczasową wiedzę i przyzwyczajenia na produkty pochodzenia roślinnego. Warto zacząć od zdobycia wiedzy na temat zamienników odzwierzęcych produktów – wszelkie ograniczenia dotyczące roślinnej kuchni znikną wraz ze świadomością nowych możliwości“ – radzi w przewodniku Maja. Nie są to puste słowa. Podczas warsztatów nasza ambasadorka pomogła ekipie Sodexo poznać prawdziwe serce kuchni roślinnej. Na stole pojawiły się między innymi tradycyjna ryba po grecku, burgery z sosem czosnkowym, lasagne, czy wybór aromatycznych makaronów.

“Coraz częściej widzimy, że osoby jedzące mięso, wybierają dania na bazie składników roślinnych”- mówi Head of Food Platform w Sodexo Polska Katarzyna Rogalska. Cieszymy się, że możemy pomagać firmom reagować na zmiany. Mamy nadzieję, że dzięki naszej współpracy, klienci Sodexo już wkrótce będą mogli rozkoszować się bogactwem kuchni roślinnej.

    Magdalena Derda
    W RoślinnieJemy zajmuję się współpracą z restauracjami, którym doradzam jak skutecznie odpowiadać na potrzeby konsumentów. Robię to, bo chcę pomagać innym w zrozumieniu siły roślinnych trendów. Uwielbiam, gdy w moim domu pachnie kawą, a na drewnianym stole leży książka, która nauczy mnie czegoś nowego.