Roślinne opcje w kawiarniach sieciowych – Ranking RoślinnieJemy

Zmieniają się nasze nawyki żywieniowe, coraz częściej jemy poza domem. Badania INSE z 2013 roku wskazały, że statystyczny Polak odwiedza kawiarnie 11 razy w roku. Jednocześnie, coraz więcej z nas zainteresowanych jest roślinnymi alternatywami – roślinne napoje do kawy i kanapka z hummusem w kawiarni przestały być niszowymi wyborami. Porównaliśmy ofertę kawiarni sieciowych, by sprawdzić, które z nich są najbardziej przyjazne wszystkim zainteresowanym roślinnymi alternatywami.

Starbucks i Green Caffe Nero górą

Green Caffe Nero, Starbucks, Etno Cafe oraz Gorąco Polecam to zdecydowani liderzy rankingu, aktywnie reagujący na zmieniające się potrzeby konsumentów. Najsłabiej w raporcie wypadły kawiarnie Tchibo oraz McCafe, oraz lokalne sieci kawiarni – mogą one nie zdawać sobie sprawy ze zmieniających się trendów konsumenckich, nie śledzą zmian i innowacji w swojej branży i w związku z tym – nie reagują na nie.

Sojowe, migdałowe, czy owsiane

W rankingu RoślinnieJemy, zapytaliśmy kawiarnie o dostępność mlek roślinnych do kaw, słonych i słodkich przekąsek, sposób komunikowania roślinnych opcji w menu. Niewątpliwi zwycięzcy Rankingu – Green Caffe Nero i Starbucks – stosują naszym zdaniem najbardziej zachęcającą i inkluzywną w tym obszarze taktykę zachęcania klientów na diecie roślinnej lub wykluczających nabiał z diety- napój sojowy w tych kawiarniach dostępne jest bez dodatkowej opłaty natomiast inne mleka (np. kokosowe, migdałowe) są dostępne za dodatkową opłatą. Nie jest to wciąż idealne rozwiązanie, niemniej osoby wybierające opcję roślinną nie muszą wydawać więcej na kawę w przypadku wyboru mleka sojowego.

Badania Nielsen wskazują, że rynek alternatyw nabiału rośnie w znacznym tempie – segment napojów roślinnych w Stanach Zjednoczonych wzrósł o 9% w czasie gdy sprzedaż mleka krowiego spadła o 6%.  Także w Polsce dostrzec można zwiększone zainteresowanie oraz poprawę dostępności napojów roślinnych. W ostatnim czasie polskie Sante niedawno wdrożyło całą linię napojów roślinnych.

Zwiększona dostępność napojów roślinnych zarówno w hurtowniach (np. wrocławski Urban Vegan), jak i punktach sieciowych zaopatrzenia gastronomii takich jak np. Makro, sprawia, że wdrażanie mlek roślinnych przestaje być wyzwaniem. W tym punkcie warto też wspomnieć o roślinnym mleku Oatly dedykowanym dla baristów – jego popularność w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych zdecydowanie przerosła możliwości podażowe szwedzkiej firmy.

Poszukiwałem alternatywy do mleka odpowiedniej do przygotowywania latte. Napój Oatly ma prawie tak dokładnie taką samą konsystencję co mleko. Smakuje świetnie. – opinia klienta na portalu Amazon.co.uk

Co do kawy?

Co cieszy najbardziej, kawiarnie sieciowe decydują się na wprowadzanie roślinnych przekąsek – zarówno tych słodkich, jak i słonych. W Starbucks znajdziemy odpowiednio szarlotkę oraz w 100% roślinny lunchbox. W Green Caffe Nero możemy zjeść kanapki z hummusem albo  baba ghanoush – bliskowschodnią pastą z bakłażana, w tej sieci znajdziemy też sernik z tofu. Wspomnieć należy także o kawiarniach Gorąco Polecam, gdzie zjemy zarówno roślinne jaglanki, jak i wrapy z hummusem.

Największą różnorodność roślinnych przekąsek oferuje sieć Etno Cafe – to właśnie tu zjemy w 100% roślinne bajgle czy słodkie tarty. Niestety, pozostałe sieci kawiarni w ograniczonym stopniu odpowiadają na zmieniające się potrzeby konsumentów – w Columbus Coffee czy krakowskiej sieci Nakielny okazjonalnie pojawiają się roślinne przekąski.

Kolejne kroki

Raport wskazuje – coraz więcej sieci kawiarni dostrzega potrzeby osób wybierających roślinne jedzenie. Liczymy na to, że sieci takie jak Tchibo, czy McCafe w kolejnych rankingach uplasują się na wyższych pozycjach – zapraszamy do lektury raportu!

POBIERZ RAPORT

Szereg inspiracji roślinnych przekąsek znaleźć można w e-bookach RoślinnieJemy. Zapraszamy też do bezpośredniego kontaktu kawiarnie i sieci zainteresowane dołączeniem do RoślinnieJemy – nasz zespół chętnie podzieli się wiedzą i doświadczeniem na temat mądrego wdrażania roślinnych dań w restauracjach i kawiarniach.

Raport opracowali: Monika Sznel, Maciej Otrębski

Design, skład: Sabina Sosin

    Maciej Otrębski
    Jem pizzę, piję kombuchę, lubię kiedy słowa brzmią dobrze, a innowacyjne idee stają się rzeczywistością. Wcześniej byłem zaangażowany w tworzenie Eataway, największej platformy meal-sharingowej w centralnej części Europy, organizuję także wydarzenia w ramach TEDxKraków. W Roślinniejemy zajmuje się współpracą z partnerami biznesowymi. Porozmawiajmy!