40% młodych Polaków kupuje roślinne zamienniki mięsa. Prezentujemy raport z badań opinii publicznej RoślinnieJemy

39,9% Polaków w wieku 18-24 lata kupuje roślinne alternatywy mięsa – parówki, burgery czy nuggetsy wytworzone bez wykorzystania produktów odzwierzęcych. 11,9% młodych konsumentów regularnie spożywa takie produkty. Raport RoślinnieJemy przedstawia wyniki sondażu przeprowadzonego przez Panel Ariadna, który odkrywa przed nami postawy Polaków wobec produktów i dań roślinnych.

Jak dotychczas publicznie dostępne informacje na temat postaw Polaków wobec produktów roślinnych, jak i spożywania produktów odzwierzęcych przedstawiały ogólny obraz megatrendu związanego z ograniczaniem spożycia mięsa. Rosnące zainteresowanie produktami roślinnymi skłoniło nas do zaprojektowania badań opinii publicznej, które byłyby dostępne i przede wszystkim pomocne wszystkim zainteresowanych wdrażaniem produktów czy dań roślinnych na rynek. O pomoc poprosiliśmy ekspertki Mintel i Faunalytics, z którymi wspólnie przygotowaliśmy kompleksowy zestaw pytań, z zamiarem uzyskania wglądu w najbardziej nurtujące nas kwestie. Przy wsparciu Panelu Ariadna w maju 2019 zostało przeprowadzone badanie, w ramach którego zapytaliśmy reprezentatywną grupę polskich konsumentów:

  • o ich preferencje żywieniowe,
  • o stosunek do roślinnych alternatyw mięsa i potrzeby związane z tą rozwijającą się kategorią,
  • o spożycie dań bezmięsnych poza domem,
  • o najbardziej atrakcyjne sposoby nazewnictwa roślinnych alternatyw mięsa,
  • a także, wybiegając nieco w przyszłość, o postawę Polaków wobec mięsa hodowanego komórkowo.

Pobierz Raport

 

To pierwsze tak szeroko zakrojone badanie przeprowadzone w Polsce. Uzyskane odpowiedzi oferują szereg insightów dla wszystkich zainteresowanych rozwojem kategorii produktów roślinnych. Jesteśmy przekonani, że posłużą one jako drogowskaz w poszukiwaniu odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania, z którymi często sami spotykamy się pracując z firmami nad nowymi produktami. Którą kategorię powinniśmy rozwijać? Czy roślinne powinno smakować jak mięso? Jak to nazwać? – wnioski płynące z raportu nie dają ostatecznych odpowiedzi, ale z pewnością dają wartościowe wskazówki. Zachęcamy do wykorzystywania przedstawionych w publikacji danych do własnych potrzeb. 

W raporcie znajdziemy także komentarze Honoraty Jarockiej z Mintel oraz Karoliny Kubary, brand managerki marki Dobra Kaloria, której roślinne alternatywy mięsa zadebiutowały w tym roku w sieciach handlowych w całej Polsce. 

Warte odnotowania jest, że według dedykowanego badania dla RoślinnieJemy, niemal 12% Polaków nie pije mleka i nie je produktów mlecznych oraz niemal tyle samo nie je jaj  i produktów jajecznych, jednocześnie być może spożywając mięso – co sugeruje, że ograniczanie spożycia niektórych grup produktów odzwierzęcych wcale nie musi być głównie sprawką wegan, a dotyczy także osób które borykają się z alergiami/nietolerancjami, bądź też kierują się kwestią własnych, unikalnych preferencji smakowych. – Honorata Jarocka, Mintel

Badanie zostało przeprowadzone przez Panel Ariadna na reprezentatywnej grupie 1077 osób w maju 2019. Zainteresowanym udostępniamy także surowe wyniki badań do wglądu (link na ostatnich stronach raportu). 

W 2020 roku planujemy kolejne badania konsumenckie i rynkowe – zawsze jesteśmy otwarci na sugestie odnośnie obszarów, które dotychczas nie były badane na polskim rynku. Zapraszamy do kontaktu. 

Maciej Otrębski
Jem pizzę, piję kombuchę, lubię kiedy słowa brzmią dobrze, a innowacyjne idee stają się rzeczywistością. W Roślinniejemy zajmuje się współpracą z partnerami biznesowymi. Odpowiadam też za konferencję Plant-Powered Perspectives. Wcześniej byłem zaangażowany w tworzenie Eataway, największej platformy meal-sharingowej w centralnej części Europy, organizuję także wydarzenia w ramach TEDxKraków. Porozmawiajmy!