Postawy Polaków wobec roślinnych alternatyw nabiału

Wartość sprzedaży roślinnych zamienników nabiału w Polsce wzrosła o 44% między listopadem 2019 a listopadem 2020 roku – wynika z danych zebranych przez GfK Polonia. W RoślinnieJemy postanowiliśmy zbadać, w jaki sposób ten wzrost przekłada się na nasze zwyczaje żywieniowe oraz stosunek Polaków do roślinnych alternatyw nabiału. Przedstawiamy nasz najnowszy raport Roślinne alternatywy nabiału – postawy polskich konsumentów.  

Raport jest podsumowaniem badania opinii publicznej przeprowadzonego przez Panel Ariadna na zlecenie RoślinnieJemy pod koniec 2020 roku. Zapytaliśmy polskich konsumentów, w jaki sposób zmieniły się ich zwyczaje żywieniowe oraz o ich stosunek do roślinnych zamienników nabiału. Badanie pokazało, że jesteśmy otwarci na próbowanie roślinnych produktów oraz mamy wysokie oczekiwania co do ich dostępności i jakości. A młodzi Polacy z chęcią zmieniają swoje nawyki żywieniowe i coraz częściej wybierają jedzenie przyjaźniejsze zdrowiu, planecie i zwierzętom. 

Czytaj też: Wzrost sprzedaży roślinnych produktów w Polsce

W badaniu zapytaliśmy polskich konsumentów o ich postawy wobec spożycia jaj i produktów mlecznych. W obu przypadkach dominującą grupą, która zmieniła swoje zwyczaje żywieniowe i stara się jeść bardziej roślinnie, są najmłodsi ankietowani między 18 a 34 rokiem życia. W najbliższych latach możemy więc spodziewać się wzrostu odsetka Polaków, którzy ograniczają spożycie tych produktów. Aż 7% wszystkich badanych deklaruje, że spożywa zdecydowanie mniej jajek niż rok wcześniej, a 1% nie spożywa ich w ogóle, podczas gdy tylko 3% respondentów twierdzi, że je ich zdecydowanie więcej niż w ubiegłym roku. W przypadku produktów mlecznych proporcja jest podobna – 9% badanych spożywa ich zdecydowanie mniej, a 2% całkowicie wykluczyło je z diety, podczas gdy tylko 4% ankietowanych je ich zdecydowanie więcej. 

Z badania wynika, że aż 82% z nas słyszało już o roślinnych alternatywach nabiału – produkty te są dobrze rozpoznawalne i szeroko dostępne, a komunikacja na ich temat dociera do szerokiego grona konsumentów. Co najmniej okazjonalnie kupuje je już prawie 30% Polaków. Wśród osób spożywających regularnie roślinne zamienniki nabiału dominują młodzi Polacy między 18 a 34 rokiem życia i to oni są najbardziej otwarci na te produkty. 

Markę Bez Deka Mleka z perspektywy dwóch lat jej istnienia oceniamy jako trafną decyzję. Pomimo pandemii odnotowaliśmy trzykrotny wzrost obrotu rok do roku, a w Q1 2021 vs Q1 2020 zanotowaliśmy wzrost na poziomie 44%. Jesteśmy mocno skoncentrowani na produkcji oddającej jak najbliżej smaki wyrobów mlecznych – komentuje Prezes Zarządu OSM Łowicz, Iwona Grzybowska.

Najpopularniejszą kategorią wśród zamienników nabiału są roślinne alternatywy mleka i nic w tym dziwnego, bo są one najlepiej zadomowione i szeroko dostępne. Już 38% Polaków kupuje je przynajmniej okazjonalnie (wśród osób między 18 a 24 rokiem życia aż 46%), 6% sięga po nie częściej niż po mleko tradycyjne, a 3% wybiera wyłącznie wersję roślinną. Z kolei najrzadziej wybieranym roślinnym produktem są alternatywy sera. Aż 68% Polaków zawsze kupuje wersję tradycyjną, jednak odsetek ten jest mniejszy wśród najmłodszych badanych, stąd w kolejnych latach możemy spodziewać się wzrostu zainteresowania tą kategorią. Największą popularnością wśród ankietowanych z najmłodszej grupy cieszą się jogurty roślinne i to głównie młodzi Polacy kupują je częściej niż tradycyjne wersje. Podobnie wygląda sytuacja z roślinnymi lodami – w grupie osób między 18 a 34 rokiem życia jest najwięcej badanych, którzy jedzą te produkty częściej niż konwencjonalne. 

W zeszłym, trudnym z powodu pandemii roku, zaobserwowaliśmy wzrost sprzedaży o 100%, w czym kluczową rolę odegrał znacznie zwiększający się udział eksportu. Nasze produkty zdobywają coraz większe uznanie, poprzez doskonały smak i wysokiej jakości skład. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, w roku obecnym wzbogacimy nasze portfolio o kolejne produkty – komentuje Magdalena Kubit, CEO firmy Roślinna Magda, wytwarzającej roślinne alternatywy nabiału na bazie kokosa.

W najnowszym raporcie RoślinnieJemy skupiliśmy się nie tylko na postawach i zwyczajach żywieniowych Polaków. Zapytaliśmy również, jakie są ich potrzeby konsumenckie i co zachęciłoby ich do częstszego wybierania roślinnych alternatyw nabiału lub spróbowania ich po raz pierwszy. Aż 58% badanych deklaruje, że ważna jest dla nich przystępna cena, a 49% wskazuje na smak podobny do tradycyjnego. Dla Polaków ważny jest również pozytywny wpływ na zdrowie oraz to, by produkt był pełen wartości odżywczych i mógł w tym zakresie konkurować z tradycyjnym odpowiednikiem. Badani, zwłaszcza w najmłodszych grupach, podkreślają także, że produkty te powinny być powszechnie dostępne w sieciach handlowych. Aż 36% Polaków chciałoby, żeby roślinne alternatywy nabiału znalazły się na tych samych półkach co ich tradycyjne odpowiedniki, a 48% jest przekonanych, że dostępność w tym miejscu zachęciłaby ich do częstszego kupowania tego typu produktów. 

Czytaj też: Przyszłość komunikacji roślinnego nabiału

Wyniki raportu jasno wskazują, że zainteresowanie roślinnymi alternatywami nabiału intensywnie rośnie, a Polacy są otwarci na testowanie nowych produktów z tej kategorii. Producenci i sieci handlowe już teraz działają aktywnie, żeby wykorzystać ogromny potencjał roślinnego jedzenia, a jednocześnie sprostać wymaganiom polskich konsumentów. Jesteśmy przekonani, że raport RoślinnieJemy jest kolejnym krokiem w stronę lepszego zrozumienia preferencji Polaków i cenną wskazówką dla wszystkich, którzy będą wprowadzać na rynek roślinne zamienniki nabiału.

Źródła: Roślinne alternatywy nabiału – postawy polskich konsumentów   

Aga Sierak
Działam w Otwartych Klatkach, żeby nasza przyszłość była bardziej roślinna i przyjazna planecie, a także z miłości do wszystkich zwierząt.