Od Qurczaka do Beyond Chickena – alternatywy kurczaka na rynku polskim i zagranicznym

Mięso kurczaka jest jednym z najczęściej wybieranych zarówno w domach, jak i w branży gastronomicznej. Znajdziemy je w wielu restauracyjnych daniach i popularnych przekąskach typu fast food. Niestety masowe hodowle brojlerów nie tylko sprawiają cierpienie samym zwierzętom, ale także degradują planetę. Jesteśmy jednak tylko ludźmi i czasem złapie nas ochota na nuggetsy. Na szczęście nie musimy sami tworzyć cudów z fasoli, by odtworzyć ten smak. Branża spożywcza w odpowiedzi na rosnący popyt wypuszcza na rynek coraz lepsze roślinne alternatywy mięsa kurczaka. Które z nich możemy kupić w Polsce, a na które możemy trafić za granicą? Przeczytajcie nasz subiektywny przegląd.

 

Roślinny Qurczak

Na pierwszy ogień idzie rodzimy Qurczak, czyli swoisty brat popularnego za granicą Quorna. Dzięki odpowiednio dobranym składnikom i metodom produkcji struktura i smak doskonale odwzorowuje dobrze znaną nam pierś z kurczaka. Producent zapewnia, że produkt posiada odpowiedni profil aminokwasowy ze względu na użycie białka pszenicy oraz fasoli. Może się też pochwalić wysoką zawartością błonnika i białka, a niską zawartością tłuszczu. Sprzedawany jest w dwóch wersjach – czystej (podobnej do ugotowanej piersi z kurczaka), a więc doskonałej do własnych modyfikacji, oraz marynowanej, gotowej do szybkiego przyrządzenia. Jesteśmy na tak!

 

Gyros – Dobra Kaloria 

Prawdziwy rarytas dla miłośników kuchni śródziemnomorskiej. Podsmażenie na patelni wydobywa z niego apetyczny aromat z dominującą nutą kminu rzymskiego, chilli i kurkumy. Zawinięty w pitę z warzywami i sosem przypomina prawdziwy grecki gyros. Produkt stworzony jest na bazie białka pszennego, a kupić go można w sieci sklepów Lidl.

Vegetarian Pulled Chicken – Linda McCartney’s

Linda McCartney to amerykańska fotograf i muzyk, ale także pionierka roślinnej rewolucji spożywczej. Jej firma działa od 1991 roku produkując niesamowite w smaku roślinne produkty. Wśród pulpecików, burgerów i kiełbasek można znaleźć także „kurczakowe” nuggetsy czy „szarpanego kurczaka”. W składzie znajduje się głównie teksturowane białko pszenne i sojowe oraz przyprawy i dodatki nadające smak. Tu również znajdziemy sporą ilość roślinnego białka ważnego dla organizmu. Kolejny plus za znaczne ograniczenie plastiku w opakowaniach do zaledwie 13,6%. W Polsce produkty Lindy możemy dostać przez internet, a także w marketach API.

 

Sznycel sojowy – GutBio 

Smak z dzieciństwa, do złudzenia przypominający kotlet z piersi indyka. Chrupiąca panierka i soczyste, delikatne wnętrze. Zrobiony jest z białka pszennego i soi. Chociaż po otworzeniu jego zapach może budzić zastrzeżenia to warto dać mu szansę podsmażony diametralnie zmienia swoje oblicze. Dostępny w sieci sklepów Aldi.

Wędlina sojowa drobiowa – Polsoja 

Produkt znanej polskiej marki, przeznaczony dla osób stęsknionych za tradycyjnymi kanapkami. Delikatny drobiowy smak przebija słoność zielonych oliwek. Jest stworzona z soi, więc zawiera znikome ilości tłuszczów nasyconych, a duże ilości białka. Dostępna zarówno w mniejszych, jak i większych marketach.

Crunchy Nuggets – Quorn

Quorn to brytyjska marka znana na całym świecie z szerokiej gamy wegańskich alternatyw mięsa. W Polsce wciąż trudno je dostać, ale powoli zaczynają pojawiać się w sklepach internetowych. Ich głównym składnikiem są mykoproteiny pochodzące z grzybów gatunku Fusarium venenatum uprawianych w procesie fermentacji. To dzięki nim udaje się odwzorować strukturę i smak prawdziwego mięsa. Ponadto większość produktów ma dużą zawartość białka, małą zawartość tłuszczu i jest pozbawione alergennej soi. W ofercie możemy znaleźć wegańskie kotlety, filety, nuggetsy, kawałki, burgery czy nawet wędlinę. Istny raj dla wegetarian i nie tylko.

 

 

 

 

 

Meatless Chic’n Strips – Gardein

Gardein to mniej znana aczkolwiek zyskująca coraz większą popularność marka roślinnych produktów. Zagraniczne rankingi często przyznają Gardein wysokie noty jako producentowi zamienników najlepiej odwzorowujących konsystencję, smak czy wygląd mięsa. Szeroki wybór produktów sprawia, że każdy znajdzie tam coś dla siebie – stripsy, burgery, nuggetsy, kotlety, paluszki i skrzydełka w różnych wariacjach smakowych. Skład to głównie izolat białka sojowego i gluten, ale także co ciekawe zboża dawnych gatunków takie jak kamut, amarantus, komosa czy proso. Są to zdecydowanie jedne z najciekawszych alternatyw kurczaka. Niestety nie są jeszcze dostępne w Polsce.

 

Beyond Fried Chicken – Beyond Meat

­Na koniec trzeba wspomnieć o firmie, która w ostatnim czasie zrobiła niezłe zamieszanie także na polskim rynku gastronomicznym. Mowa tu oczywiście o marce Beyond Meat, która szybko podbiła serca roślinożerców. Ostatnio internetem zatrzęsła wiadomość, że Beyond Meat produkuje także zamienniki dla mięsa z kurczaka, które mają dużą szansę zawitać w stałym menu jednej z najsłynniejszych sieci fast food. Oferta testowana obecnie w amerykańskich restauracjach KFC obejmuje nuggetsy w trzech różnych smakach – grillowane, delikatnie przyprawione i „south-west”. Zrobione są z białka sojowego, grochowego, mąki ryżowej oraz odpowiednich przypraw. Nie zawierają glutenu i nasyconego tłuszczu, a za to dużą ilość białka. Na razie nie są dostępne w Polsce, ale mamy nadzieję, że wkrótce KFC wprowadzi je także u nas.

Źródła: qurczak.pl | Dobra Kaloria | lindamccartneyfoods.co.uk | wholefoodsmarket.com | quorn.co.uk | gardein.com

RoślinnieJemy
Chcąc wspierać właścicieli lokali gastronomicznych, producentów żywności i wszystkie osoby oraz instytucje zainteresowane odpowiadaniem na potrzeby zmieniających się konsumentów, grupa doświadczonych ekspertów powołała kampanię RoślinnieJemy. Działamy, opierając się na badaniach rynku, społecznych ankietach oraz rzetelnej wiedzy z zakresu kuchni roślinnej i najnowszych światowych trendów. Można nam zaufać.