Nasze wielkie roślinne wesele, czyli finałowa kolacja Chefs for Change na 200 osób

Jeszcze w maju tego roku nazwaliśmy gdyńską edycję Chefs for Change „największą roślinną kolacją fine diningową w Polsce”. Wtedy do stołów w restauracji Biały Królik zasiadło 107 osób. Niecałe pół roku później w warszawskiej Fortecy Kręgliccy zebrało się już 200 gości! Skala i tempo, w jakim nasz projekt zaczął się rozwijać dobitnie udowadnia wzrost zainteresowania kuchnią roślinną w Polsce.

2 października w zabytkowym Forcie Legionów, w którym mieści się Forteca aromatyczne, jesienne menu przygotowali nasi niezawodni ambasadorzy – Maria Przybyszewska, Marcin Popielarz, Grzegorz Łapanowski, Tomasz Olewski, a także goście specjalni – szefowa kuchni Fortecy, Marzena Hajn, Dominika Targosz (Cafe Bar Havana) oraz Monika Dąbrowska, zwyciężczyni II edycji Hell’s Kitchen Polska. Kolacja stanowiła również wstęp do rozpoczynającej się kolejnego dnia konferencji Plant-Powered Perspectives, organizowanej przez RoślinnieJemy dla producentów żywności zainteresowanych roślinnymi innowacjami w branży spożywczej.

W trakcie wieczoru odbyła się również cicha aukcja charytatywna, na której wylicytować można było m.in. wegańską galanterię od Fairma oraz Alexandra K, biżuterię Sote i Unikke design, porcelanę FOR.REST, śniadanie dla dwóch osób w Leonardo Verde, a także vouchery na trening z Emilem Stanisławskim z Akademii Kettlebells oraz warsztaty z Alicją w Krainie Warzyw. Dochód z aukcji wesprze działania Stowarzyszenia Otwarte Klatki.

W trakcie kolacji szefowie uraczyli naszych gości babą ghanoush z pieczoną papryką i dynią, zupę velouté z karmelizowanej szalotki z grzybami i ziemniakiem z ogniska, palone warzywami z korzennym puree dyniowym, kluska buraczanego z szarpaną czerwoną kapustą, a także sticky pudding ze słodem jęczmiennym oraz mus czekoladowy z suszonymi owocami i sosem z rokitnika. W kieliszkach znalazła się natomiast kombucha hibiskusowa Zakwasowni oraz wina Pracowni Red Wine & Whisky.

Oczywiście kolacja nie odbyłaby się bez wsparcia naszych partnerów, którym chcieliśmy jeszcze raz serdecznie podziękować:

 • Marii Przybyszewskiej, Marcinowi Popielarzowi, Grzegorzowi Łapanowskiemu, Tomkowi Olewskiemu, Dominice Targosz, Marzenie Hajn, Monice Dąbrowskiej, sous-chefom, pomocnikom i kelnerom – za wspaniałe menu, pełen profesjonalizm i niegasnącą wiarę w tak duże przedsięwzięcie
 • Kręgliccy Restauracje i Catering – za ugoszczenie nas w magicznej przestrzeni Fortecy i ogromną pomoc logistyczną
 • Lilu Fruits, Urban Vegan, E-oliwa – za dostarczenie składników, dzięki którym mogły powstać dania zaserwowane podczas kolacji
 • Pracownia Red Wine & Whisky, Zakwasownia – za napełnienie kieliszków naszych gości znakomitymi winami i pyszną kombuchą; dla Zakwasowni podziękowania również przygotowanie upominków dla wszystkich zgromadzonych na sali

Jesteście najlepsi!

W sumie w 2019 roku gościliśmy na naszych kolacjach w Gdyni, Poznaniu i Warszawie prawie pół tysiąca ludzi, a w całym projekcie wzięli udział m.in.: Marcin Popielarz, Maria Przybyszewska, Grzegorz Łapanowski, Tomasz Olewski, Jacek Koprowski, Rafał Koziorzemski, Dawid Łagowski, Dominika Targosz, Marzena Hajn, Monika Dąbrowska, ale także laureaci programu MasterChef Junior – a to dopiero początek zmiany!

W planach mamy dalszą współpracę z szefami i szefowymi kuchni, którzy chcą poszerzyć ofertę swoich lokali o roślinne dania. Chcemy, aby prosta idea jedzenia większej ilości roślinnych posiłków i ograniczenia produktów odzwierzęcych w diecie dotarła wszędzie: do restauracji, domów, szkół, stołówek pracowniczych. I mamy nadzieję, że na Polsce się nie skończy.

Już teraz zapraszamy na nowopowstały fanpage Chefs for Change Polska, gdzie będziemy na bieżąco informować o dalszym rozwoju projektu.

Do zobaczenia na kolejnych kolacjach!

Projekt Chefs for Change to prosta i ważna idea: więcej roślinnych posiłków w restauracjach, bistrach, domach, szkołach, instytucjach publicznych, szkołach gastronomicznych, kantynach pracowniczych – wszędzie! Aby do tego doprowadzić, zmianę należy zasiać u podstaw – w sercach i spracowanych dłoniach szefów i szefowych kuchni, kucharzy i kucharek w całej Polsce.
Zmiana dopiero się zaczyna! 

Zapraszamy do naszej społeczności wszystkie osoby, które pracują w branży gastronomicznej, mając wpływ na to, co ląduje na talerzach Polaków. Dla szefów początkujących w temacie mamy bezpłatny przewodnik, który pomoże wprowadzić wegańskie menu do restauracji, dostępny pod tym linkiem.

Chcesz dołączyć do projektu Chefs For Change Polska i zostać naszym ambasadorem lub ambasadorką? Tylko od Ciebie zależy na ile się zaangażujesz. Wspólnie z szefami i szefowymi kuchni działamy m.in.:

 • wprowadzając roślinne menu do ich restauracji/kantyny/stołówki
 • organizując roślinne kolacje charytatywne
 • występując w mediach, mówiąc o potrzebie bardziej roślinnego żywienia i gotowania
 • prowadząc warsztaty kulinarne dla szkół gastronomicznych / firm / partnerów
 • prowadząc pokazy kulinarne podczas wydarzeń osnutych wokół przyszłości jedzenia
 • pracując nad międzynarodowym roślinnym guidebookiem restauracyjnym
 • namawiając kolejnych szefów i szefowe kuchni do wprowadzania roślinnych dań.

Masz pytania? Napisz: kontakt@roslinniejemy.org
fanpage projektu Chefs For Change Polska – klik! 
RoślinnieJemy
Chcąc wspierać właścicieli lokali gastronomicznych, producentów żywności i wszystkie osoby oraz instytucje zainteresowane odpowiadaniem na potrzeby zmieniających się konsumentów, grupa doświadczonych ekspertów powołała kampanię RoślinnieJemy. Działamy, opierając się na badaniach rynku, społecznych ankietach oraz rzetelnej wiedzy z zakresu kuchni roślinnej i najnowszych światowych trendów. Można nam zaufać.