NapiFeryn BioTech – białko roślinne z rzepaku

Trwają poszukiwania nowych alternatywnych źródeł białka. Jak się okazuje, ogromny potencjał drzemie w jednej z najczęściej uprawianych roślin w Polsce, czyli rzepaku. W nasionach tej rośliny kryją się dwie kluczowe proteiny – napina i krucyferyna. 

To właśnie one stały się przedmiotem zainteresowania polskiego start-upu NapiFeryn Biotech. Firma została założona w 2014 roku w Łodzi przez dr Magdalenę Kozłowską i dra Piotra Wnukowskiego, a w jej rozwój zaangażowane jest pokaźne grono naukowców i naukowczyń. Ze wsparciem grantu Unii Europejskiej z projektu finansowania badań naukowych i innowacji Horyzont 2020 firma opatentowała nowoczesną technologię, która pozwala na pozyskiwanie białka z rzepaku. 

Roślinne alternatywy białka mogą pomóc rozwiązać wyzwania ekologiczne związane ze zmianami klimatu, a także przyczynić się do polepszenia dobrostanu zwierząt. Rzepak to roślina mająca pozytywny wpływ na zdrowie, a do tego lokalna i szeroko uprawiana w Polsce, z której do tej pory pozyskiwano wyłącznie olej. 

Czytaj też: Rekordowy rok dla alternatyw białka

Dzięki start-upowi NapiFeryn BioTech wiemy, że z pozostałości po tłoczeniu tego oleju możemy otrzymać również białko. Białko to ma gorzki posmak, w związku z czym nie było wcześniej wykorzystywane w przemyśle spożywczym. Technologia opracowana przez NapiFeryn BioTech wyklucza ten problem i pozwala na efektywne odzyskanie mniej więcej połowy białka, które będzie pełnowartościowe. Jednocześnie metoda opracowana przez start-up jest zdecydowanie nowocześniejsza i bardziej naturalna niż ta używana przy produkcji białka sojowego.

Celem NapiFeryn BioTech nie jest wytwarzanie własnych produktów spożywczych z zastosowaniem rzepaku, a udzielanie licencji producentom żywności na wykorzystanie tej technologii. Firma przewiduje, że w perspektywie długofalowej ich białko z rzepaku może zastąpić w artykułach spożywczych powszechnie używaną w tej chwili soję. 

Firma w początkowej fazie koncentruje się na rozwoju na rynku polskim, na którym mamy doskonałe warunki do wykorzystania surowca. Założyciele przewidują, że produkty na bazie białka rzepaku będą dostępne dla konsumentów w 2023 roku po dostosowaniu technologii i procesów do wymagań rynku spożywczego. Jednak pierwsze testy już się rozpoczęły – pod koniec 2021 roku firma opracowała recepturę i przeprowadziła udaną degustacje jogurtu na bazie białka z rzepaku. Z czasem firma planuje ekspansję do innych krajów Unii Europejskiej, gdzie uprawiany jest rzepak, między innymi do Francji, Niemiec czy Wielkiej Brytanii, a także dalej do Chin, Stanów Zjednoczonych czy Kanady. 

Czytaj też: Projekt ProBioVege

Źródła: Biotechnologia.pl | Biotechnologia.pl | NapiFerynBio | Nauka w Polsce

Aga Sierak
Działam w Otwartych Klatkach, żeby nasza przyszłość była bardziej roślinna i przyjazna planecie, a także z miłości do wszystkich zwierząt.