Najlepszy roślinny produkt roku 2019 – znamy wyniki!

Styczeń to czas noworocznych postanowień. Już w pierwszych dniach nowego roku na półkach sieci handlowych pojawiają się nowe produkty roślinne, dzięki którym łatwiej jest podjąć decyzję o ograniczeniu spożycie mięsa. 2019 także obfitował w liczne roślinne debiuty, zarówno w zakresie produktów, jak i dań roślinnych. Znamy wyniki plebiscytu RoślinnieJemy na najlepszy produkt roślinny i najlepszy roślinny debiut w gastronomii w 2019 roku – królują alternatywy mięsa. 

Roślinne burgery Dobra Kaloria hitem 2019 roku!

Najbardziej popularnym roślinnym produktem roku 2019 okazały się burgery Dobra Kaloria. Wśród najlepszych produktów 2019 roku znalazł się też inny produkt częstochowskiej marki – roślinne kiełbaski węgierskie zajęły piąte miejsce w plebiscycie RoślinnieJemy. Dobra Kaloria konsekwentnie rozwija swoją ofertę alternatyw mięsa, umiejętnie podkreślając ich kluczowe cechy – wysoką zawartość białka i mięsny smak. Drugie miejsce przypadło firmie Jogurty Magda, ubiegłorocznemu zwycięzcy plebiscytu na najlepszy roślinny produkt roku. W 2018 roku na półkach pojawiły się roślinne jogurty Planton, w 2019 na podium plebiscytu RoślinnieJemy znalazła się roślinna śmietana Planton Creamo. Trzecim najbardziej popularnym produktem roślinnym 2019 roku jest szynka czosnkowa Bezmięsny. W tym roku  produkty Bezmięsnego pojawiły się na półkach hipermarketów Auchan, a jednym z kroków milowych dla warszawskiego start-upu było zatrudnienie jako dyrektora sprzedaży Magdalena Osierdy-Wojtaszek, dotychczas związanej głównie firmami z sektora mięsnego,. W czołówce głosowania na najlepszy roślinny produkt 2019 roku znalazły się także roślinne plastry Gouda Bez Deka Mleka produkowane przez OSM Łowicz.

Aż trzy z pięciu pierwszych miejsc w plebiscycie przypadły roślinnym alternatywom mięsa – burgerom i kiełbaskom roślinnym Dobra Kaloria oraz roślinnej szynce czosnkowej Bezmięsny. Wpisują się one znakomicie w potrzeby Polaków. Według sondażu przeprowadzonego przez Panel Ariadna, aż 50,6% Polaków oczekuje, że substytuty mięsa  będą podobne lub lepsze w smaku od ich tradycyjnych, mięsnych odpowiedników.

Krowarzywa górą, Beyond Meat górą

Obserwatorzy trendów w gastronomii są zgodni – rok 2019 to czas w którym dania roślinne zagościły na dobre w restauracjach każdego formatu. Niekwestionowanym zwycięzcą plebiscytu został debiut roślinnego burgera Beyond Meat w sieci restauracji Krowarzywa. Za sukces odpowiada renoma marki Beyond i zainteresowanie mediów jej debiutem giełdowym, oraz konsekwentny rozwój sieci Krowarzywa nie tylko w Warszawie, ale i w całej Polsce. Doceniona została także lepsza oferta dań roślinnych na stacjach benzynowych. Odpowiednio drugie i trzecie miejsce w głosowaniu RoślinnieJemy zajęły Grupa Lotos (roślinne hot-dogi) oraz BP Europe (kanapki z hummusem). Pojawienie się roślinnych hot-dogów w Stop Cafe na stacjach Orlen to czynnik, który zdecydowanie zachęcił innych liderów w tej kategorii do bardziej zdecydowanych działań. Przewidujemy, że w 2020 ofertę roślinnych dań gorących poszerzą także sklepy convenience – Jerzy Roguski, dyrektor handlowy sieci Żabka, już pod koniec 2019 zapowiedział debiut roślinnych hot-dogów. 

W 2019 roku dania roślinne pojawiły się także w restauracjach Subway (czwarte miejsce) Bobby Burger (Burger Power-Plant zajął piąte miejsce), a także w sieci Burger King. 70% Polaków jedząc poza domem co najmniej czasami wybiera dania bezmięsne (Panel Ariadna, 2019). W 2020 roku będziemy poszukiwać odpowiedzi na pytanie, już nie czy wprowadzać dania roślinne, a raczej jak wdrażać je tak, by trafiły w gusta coraz bardziej świadomych i odpowiedzialnych gości poszukujących przede wszystkim pysznych i zdrowych produktów.

Nowe roślinne marki godne uwagi

W plebiscycie RoślinnieJemy wyróżniliśmy także nowe marki, które w 2019 rozpoczęły swoją działalność – przede wszystkim po to, by pokazać potencjał rynkowy nowych produktów roślinnych, innowacyjne podejście a także kategorie w których można rozwijać roślinne innowacje – w 2020 roku spodziewać się można więcej debiutów w nowych kategoriach. Jak dotychczas, większość z wybranych w tej kategorii firm działa rzemieślniczo, liczymy, że w tym roku każda z nich zeskaluje produkcję i zyska zainteresowanie sieci handlowych. W 2019 tytuł otrzymuje Bez Deka Mleka, roślinny brand OSM Łowicz i producent roślinnego puddingu czekoladowego. Drugie miejsce przypadło firmie Qurczak, której roślinna alternatywa kurczaka trafiła świetnie w gusta warszawiaków. Na ostatnim podium, ex aequo znalazła się  firma Vege Smak i jej kabanosy roślinne oraz Wege Siostry wraz z roślinną alternatywą parmezanu na bazie nerkowców

W głosowaniu wzięło udział 3624 osoby. Plebiscyt Roślinniejemy był objęty patronatem Wiadomości Handlowych. 

Maciej Otrębski
Jem pizzę, piję kombuchę, lubię kiedy słowa brzmią dobrze, a innowacyjne idee stają się rzeczywistością. W Roślinniejemy zajmuje się współpracą z partnerami biznesowymi. Odpowiadam też za konferencję Plant-Powered Perspectives. Wcześniej byłem zaangażowany w tworzenie Eataway, największej platformy meal-sharingowej w centralnej części Europy, organizuję także wydarzenia w ramach TEDxKraków. Porozmawiajmy!