IBRIS: Prawie 60% Polaków deklaruje ograniczenie spożycia mięsa

Witamy w przyszłości. Przyszłości, w której coraz więcej osób decyduje się ograniczać spożycie mięsa, niczym grzyby po deszczu pojawiają się kolejne roślinne manufaktury, a obecne na rynku firmy dopasowują swoją ofertę do potrzeb konsumentów – wprowadzając produkty oparte w pełni o roślinne składniki. Co pozwala nam tak twierdzić? Stale monitorujemy trendy na rynku spożywczym, obserwujemy wszystkie nowinki na światowym, jak i polskim rynku. W tym wpisie przeczytacie o wynikach badań przeprowadzonych przez Instytut IBRiS w lutym tego tego roku, podejmujemy także próbę wskazania kierunku roślinnego trendu. Przedsiębiorco, roślinna rewolucja zadomowiła się już w Polsce na dobre.

57,8% POLAKÓW PLANUJE ZMNIEJSZENIE SPOŻYCIA MIĘSA

Badania przeprowadzone przez Ibris wskazują jednoznacznie – Polacy planują ograniczanie spożycia mięsa na rzecz produktów roślinnych. Odsetek osób planujących redukcję spożycia mięsa jest najwyższy wśród mieszkańców dużych miast – 73.1 % zamierza podjąć taki krok. To w największych miastach Polski pojawiają się kolejne roślinne restauracje (według rankingu Happy Cow, Warszawa to miasto o najszybciej powiększającej się liczbie miejsc przyjaznym osobom zainteresowanym dietą roślinną). Co ciekawe, w mniejszych miastach i na wsiach, liczba osób planujących redukcję spożycia mięsa nie odbiega znacząco od średniej dla całego kraju. Kluczowym aspektem wydaje się być rosnąca dostępność produktów na sklepowych półkach – przodują Lidl, Kaufland i Biedronka, których roślinna oferta jest coraz bogatsza. O walorach diety roślinnej się mówi: najpopularniejszy polski blog kulinarny to przecież Jadłonomia, której przepisy poszerzają horyzonty nie tylko zadeklarowanym roślinożercom, a Karol Okrasa w swojej książce kucharskiej trafia z roślinnymi przepisami w najdalsze zakątki Polski.

 

Wyniki Badań IBRIS pomagają przełamać stereotyp dotyczący popularności roślinnych alternatyw wśród kobiet. Otóż, 52,2% mężczyzn deklaruje rozważenie redukcji spożycia mięsa na rzecz produktów roślinnych. Wśród kobiet, odsetek ten jest o nieco ponad 10 punktów procentowych wyższy. Trendy wyznaczają także ambasadorzy Roślinnych Poniedziałków – Grzegorz Łapanowski, czy Marcin Popielarz, a pojawiające się na rynku roślinne produkty trafiają także w gusta osób, które decydują się ograniczyć spożycie mięsa.

 

Firmy dostrzegają roślinne trendy

Zarówno globalne koncerny, jak i lokalne firmy dostrzegają potencjał roślinnych produktów. Podczas gdy amerykański lider branży mięsnej, Tyson Foods, zainwestował w Beyond Meat, start-up specjalizujący się w roślinnych alternatywach do mięsa, Sokołów zdecydował się wprowadzić w pełni roślinną linię Z Gruntu Dobre. Pasztet z soczewicy Sokołów trafił zarówno w gusta wegan i wegetarian, jak i osób ograniczających spożycie mięsa. Warto wspomnieć też o pierwszej produkowanej w Polsce roślinnej alternatywie dla jogurtu – Jogurty Magda to świetny przykład dopasowania oferty do zmieniających się trendów – lokalny producent podjął odważny krok wprowadzenia roślinnego odpowiednika jogurtu na bazie mleka kokosowego – w tym momencie produkty PlantOn można znaleźć na sklepowych półkach Auchan, Lidla czy Netto.

Na wzrost popytu na roślinne produkty odpowiadają także dostawcy dla branży HoReCa – świetnym przykładem jest Comprital – firma, która obok tradycyjnych komponentów do produkcji lodów wprowadziła z powodzeniem komponenty na bazie ryżu czy soi (Lodożerco, poinformuj swoją lokalną lodziarnie!).

Mintel w swoim raporcie Trendy na Globalnym Rynku Żywności i Napojów w 2018 r. wskazuje na wzrost znaczenia technologii w procesie produkcji żywności, ze szczególnym wyszczególnieniem mięsa produkowanego laboratoryjnie jako potencjalnie bardziej efektywnej i jednocześnie równowartościowej alternatywy do tradycyjnych źródeł pozyskiwania mięsa. W 2017 roku już 13% Polaków deklarowało, że mięso produkowane w laboratoriach, hodowane z komórek macierzystych lub wytwarzane syntetycznie jest dla nich atrakcyjne. Dla porównania, jedna czwarta Brytyjczyków uznaje za atrakcyjne substytuty mięsa podobne do niego pod względem smaku, konsystencji i tekstury czy wyglądu.

“W 2018 r. technologia zacznie być źródłem „zakłóceń” w tradycyjnym łańcuchu pozyskiwania, produkcji i sprzedaży żywności: przedsiębiorczy producenci szukają bowiem nowych możliwości nie w fabrykach czy gospodarstwach rolnych, ale w laboratoriach.” – Mintel, Trendy na globalnym rynku żywności i napojów.

RYNKOWA NISZA

Trend związany z redukcją spożycia mięsa tworzy nowe perspektywy dla branży spożywczej – półki sklepowe polskich sklepów mogą być o wiele bogatsze o roślinne produkty. Świetnie jest być świadkiem sukcesu takich produktów jak kokosowy Planton od Jogurty Magda, czy obserwować Wege Siostry – warszawską manufakturę roślinnych alternatyw do sera. Wspomniany wcześniej trend czystego mięsa to jedna z wielu alternatyw. Najciekawsze produkty, które pojawiają się w marketach w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy w Niemczech to chociażby:

Kto pierwszy zagospodaruje niszę?

BĄDŹ CZĘŚCIĄ ZMIANY

Jak wykorzystać moment i stać się częścią powiększającego się segmentu roślinnych produktów i roślinnych alternatyw do produktów odzwierzęcych? Tom P. Hayes, Prezes Tyson Foods, największego koncernu mięsnego w Stanach Zjednoczonych, poszerzając portfolio swoich produktów o plant-based meats, stwierdził, że jeśli firma nie jest w stanie odwrócić zmian zachodzących w społeczeństwie, lepiej stać się ich częścią. Kampanię Roślinniejemy tworzy grupa ekspertów w zakresie diety roślinnej – z przyjemnością pomożemy Ci wprowadzić nowe roślinne produkty na rynek. Skontaktuj się z nami.

Infografiki opracował: Patryk Węgrzyn

Na zdjęciu: roślinne sery z nerkowców firmy “Wege Siostry”

Maciej Otrębski
Jem pizzę, piję kombuchę, lubię kiedy słowa brzmią dobrze, a innowacyjne idee stają się rzeczywistością. W Roślinniejemy zajmuje się współpracą z partnerami biznesowymi. Odpowiadam też za konferencję Plant-Powered Perspectives. Wcześniej byłem zaangażowany w tworzenie Eataway, największej platformy meal-sharingowej w centralnej części Europy, organizuję także wydarzenia w ramach TEDxKraków. Porozmawiajmy!