Errata: Raport GUS – Przeciętne spożycie mięsa na osobę spadło w Polsce o 2,24% w 2019 roku

Errata: Dane przedstawione w opublikowanym w lipcu 2020 r. przez Główny Urząd Statystyczny raporcie Rolnictwo 2019 wskazuje na 20% spadek poziomu spożycia mięsa na osobę, co oznaczało,  że statystyczny Polak zjadł w 2019 roku o 15,9 kg mniej mięsa w porównaniu do 2018 roku. W związku z domysłami, że przedstawione przez GUS dane mogą być błędne napisaliśmy do GUS, by uzyskać pełne informacje o liczbach przedstawionych w publikacji “Rolnictwo w 2019”.

Udało nam się uzyskać odpowiedź od GUS. Dane odnośnie spożycia mięsa na osobę w publikacji “Rolnictwo w 2019” zostały przedstawione błędnie. Spożycie mięsa na osobę w 2018 roku wyniosło nie 76,9 kg, a 62,4 kg, co dalej oznacza spadek spożycia mięsa o 2,24%, a nie o 20% jak wynika z danych cytowanych bezpośrednio ze wspomnianego raportu.

To mniejszy krok w stronę bardziej roślinnej przyszłości, ale wciąż się cieszymy i wierzymy, że w kolejnych latach spożycie mięsa będzie dalej spadać. Ilość emocji i reakcji jakie wzbudziła przekazana przez nas informacja pokazuje jak dla wielu osób ważna jest ta przyszłość, w której produktów odzwierzęcych na naszych talerzach jest po prostu mniej.

Zawsze traktujemy dane przedstawiane w publikacjach GUS jako wiarygodne i niemalże niepodważalne. Życzylibyśmy sobie większej rzetelność i uważności przy kolejnych publikacjach, zwłaszcza w tak ważnych z perspektywy środowiska, zdrowia publicznego czy samego systemu produkcji żywności. Dziękujemy też wszystkim, którzy zwrócili uwagę na możliwy błąd w publikacji GUS-u.

Czekamy  na dane za 2020 rok – wiele wskazuje na to, że Polacy dalej będą ograniczać spożycie mięsa. Pandemia COVID-19 to czas w którym konsumenci reewalują swoje podejście do odżywiania. Mintel wskazuje na fakt, że dla 20% Polaków okres pandemii sprawił, że zaczęli/-ły postrzegać dietę roślinną jako bardziej atrakcyjną. Badanie przeprowadzone w czerwcu 2020 przez Market Research World na zlecenie Upfield wskazuje, że okres pandemii zachęcił 25,4% Polaków do ograniczenia spożycia mięsa. Jednocześnie, aż 31,6% badanych wskazuje, że w tym okresie częściej kupowało roślinne alternatywy mięsa.

Pełna treść raportu GUS dostępna jest pod tym linkiem.

Maciej Otrębski
Jem pizzę, piję kombuchę, lubię kiedy słowa brzmią dobrze, a innowacyjne idee stają się rzeczywistością. W Roślinniejemy zajmuje się współpracą z partnerami biznesowymi. Odpowiadam też za konferencję Plant-Powered Perspectives. Wcześniej byłem zaangażowany w tworzenie Eataway, największej platformy meal-sharingowej w centralnej części Europy, organizuję także wydarzenia w ramach TEDxKraków. Porozmawiajmy!