Garść roślinnych newsów – podsumowanie sierpnia i września

Z lekkim opóźnieniem, ale już jest: podsumowanie najciekawszych (w naszym subiektywnym odczuciu) roślinnych wydarzeń sierpnia i września. Zapraszamy do lektury.

Na początku września odbyło się spotkanie inaugurujące prace Zespołu ds. Zrównoważonej Produkcji Żywności, który został utworzony w ramach programu Climate Positive UN Global Compact Network Poland. To pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce mającą na celu zrzeszenie i mobilizację podmiotów, które w swojej działalności chcą łączyć cele środowiskowe, społeczne i ekonomiczne, czyli trzy filary rolnictwa zrównoważonego, na podstawie Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. RoślinnieJemy jest częścią tego zespołu, z czego jesteśmy bardzo dumni.

W związku ze wzrostem cen na rynku od końca sierpnia obowiązują nowe ceny przekąsek i dań w IKEA. Obecnie hot dog w wersji z parówką mięsną i dodatkami (prażona cebulka i ogórek) kosztuje 4 zł, natomiast hot dog w wersji z parówką roślinną i dodatkami (marynowana kapusta czerwona i prażona cebulka) – jedyne 2,5 zł. Mamy nadzieję, że to początek trendu, w którym to roślinne zamienniki będą tańsze od ich mięsnych odpowiedników, a dzięki temu będą częściej wybierane przez klientów.

Źródło: RoślinnieJemy

O holenderskim mieście Haarlem zrobiło się ostatnio głośno za sprawą zakazu, który został w tym mieście ogłoszony jako pierwszy na świecie. Jest to zakaz reklamowania mięsa w miejscach publicznych. Jak twierdzi radny, miasto nie chce zachęcać ludzi do dokonywania wyborów, które są złe dla środowiska, a produkcja mięsa jest niewątpliwie szkodliwa dla klimatu.

Gottschallerhof to rodzinna niemiecka farma działająca od 1435 roku, która przeszła na biocykliczne i wegańskie metody uprawy. Gospodarstwo zaprzestało hodowli bydła w 2000 roku, kiedy to rolnik Nikodemus Gottschaller poczuł się niekomfortowo podczas uboju zwierząt. Pięć lat temu całkowicie przestał jeść mięso, a teraz stosuje głównie wegańską dietę. Gospodarstwo wytwarza przede wszystkim produkty z dyni i zboża. Gottschallerhof trudni się rolnictwem ekologicznym od 1986 roku, a w zeszłym roku dołączyło do German Biocyclic Vegan Association. Olej z pestek dyni z farmy jest teraz certyfikowany przez tę organizację. Biocykliczne rolnictwo wegańskie polega na ekologicznej uprawie roślin bez udziału zwierząt. Ta metoda uprawy szybko zyskuje na popularności na całym świecie.

Źródło: Unsplash

The Good Food Institute Europe opublikował raport: Meat consumption and attitudes towards sustainable proteins in Europe. Opiera się on na ankiecie przeprowadzonej w czterech krajach Europy Zachodniej: Niemczech, Francji, Hiszpanii i Włoszech. Przebadano w sumie 4 096 osób, pytając o ich nawyki związane z konsumpcją mięsa oraz stosunek do zrównoważonych białek. Ponad 50% konsumentów z badanych krajów przyznało, że ograniczyło spożycie mięsa w ciągu ostatnich pięciu lat. Badanie wykazało również zainteresowanie mięsem hodowanym komórkowo — największą ciekawość w tym temacie i chęć zakupu wykazują ankietowani z Hiszpanii (65% ankietowanych), najmniejsze respondenci z Francji (33%).

We wrześniu prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podpisał dekret mający na celu umocnienie przywództwa USA w biotechnologii i bioprodukcji, które obejmuje badanie innowacji w sektorze rolniczym, z naciskiem na rozwój alternatywnych białek. Administracja prezydenta ogłosiła również nową propozycję, która zobowiązuje do zwiększenia dostępności opcji roślinnych i wegetariańskich w placówkach federalnych.

Meala to nazwa firmy z siedzibą w Izraelu, która stworzyła czysty zamiennik metylocelulozy (środka żelującego i wiążącego) do stosowania w roślinnych alternatywach dla mięsa. Opisywany przez firmę składnik jest wytwarzany przy użyciu naturalnie występujących biokatalizatorów. Po podgrzaniu staje się stabilnym hydrożelem, ale nie zmienia swojego zachowania po schłodzeniu. Jak twierdzi firma, rozwiązanie to nie tylko może zastąpić metylocelulozę w produktach mięsnych pochodzenia roślinnego, ale także poprawić teksturę roślinnych alternatyw, aby uczynić je bardziej podobnymi do prawdziwego mięsa.


Szwedzka firma Oatly stawia na swoją ekspansję w Stanach Zjednoczonych, podkreślając fakt, że przekonanie Europejczyków do zamiany mleka krowiego na napój roślinny idzie bardziej opornie niż zakładano. Z tego też powodu Oatly potraktuje priorytetowo projekt rozbudowy zakładu w Millville w stanie New Jersey.

Dzieje się również w świecie mięsa hodowanego komórkowo oraz nowoczesnych technologii. Firma Steakholder Foods (wcześniej MeaTech 3D) ogłosiła, że rozpoczyna rozwój produktów hodowanych komórkowo z wieprzowiny z wykorzystaniem nowej linii komórek macierzystych pozyskanych ze świń. Jakiś czas później firma pochwaliła się swoim nowym produktem: Omakase Beef Morsels, który określają jako rewolucyjny, bogato ustrukturyzowany produkt mięsny opracowany przy użyciu unikalnego procesu drukowania 3D.

Natomiast firma Future Meat Technologies wyhodowała w laboratorium mięso jagnięce i przygotowuje się do produkcji mięsa na dużą skalę. Firma po raz pierwszy rozpoczęła hodowlę jagnięciny w 2019 roku przy użyciu fibroblastów wyizolowanych z owiec Awassi. Te fibroblasty pozwoliły uzyskać dwie niezależne linie komórkowe, które dzielą się w nieskończoność. Stosując to podejście, firma może hodować jagnięcinę i skalować jej produkcję bez udziału zwierząt lub modyfikacji genetycznych.

Przypominamy, że już wkrótce, bo 27 i 28 października 2022, odbędzie się piąta edycja konferencji Plant-Powered Perspectives, która każdego roku gromadzi na scenie i na widowni (na żywo oraz przed ekranami komputerów) osoby i firmy zaciekawione rozwojem roślinnego rynku w Polsce, Europie oraz na świecie. Zapraszamy do zapoznania się z programem konferencji oraz do kupna biletów na platformie Eventory.

Daria Boba
Absolwentka Technologii żywności i żywienia człowieka, wciąż zadająca sobie pytanie dlaczego nauka o żywności i żywieniu nie jest w podstawach programowych polskich szkół. Uważa, że pozytywna zmiana dla środowiska zaczyna się od roślinnych talerzy. W wolnych chwilach przemierza trójmiejskie ścieżki rowerowe.