Garść roślinnych newsów – podsumowanie sierpnia

Pomimo kończącego się lata branża roślinna nie przestaje zaskakiwać gorącymi nowinkami. Zapraszamy do przyjrzenia się z bliska wydarzeniom, o których było głośno w sierpniu!

  • W odpowiedzi na niejasności związane z nazewnictwem roślinnych alternatyw nabiału Centrum Prawa Żywnościowego, na zlecenie RoślinnieJemy, stworzyło kompleksową analizę regulacji prawnych w tym temacie. Publikacja pozwala zapoznać się z obowiązującymi zasadami w przejrzysty sposób. Skierowana jest do wszystkich, którzy wdrażają lub planują wdrożyć do swojej oferty alternatywy nabiału.
  • Marka Beyond Meat nieustannie poszukuje alternatyw dla wielu produktów odzwierzęcych, w tym również dla owoców morza. Firma zgłosiła ponad 100 znaków towarowych, wśród których znalazło się między innymi: Beyond Shrimp, Beyond Crab i Beyond Tuna. 
  • Beyond Meat może również pochwalić się kilkoma owocnymi współpracami w ostatnim czasie. Wspólnie z marką Pizza Hut opracowali roślinne pepperoni wytwarzane na bazie ryżu i groszku. W związku z sezonem na grillowanie (którym zainteresowanych jest aż 70% Amerykanów) marka nawiązała współpracę z firmą DoorDash, tworząc zestaw z niezbędnymi do grillowania narzędziami oraz nową odsłoną Beyond Burger. 
  • Według międzynarodowej firmy konsultingowej Kearney do 2040 roku alternatywy dla białek pochodzenia zwierzęcego będą stanowiły ponad 30% światowego rynku białka. Biorąc pod uwagę te przewidywania, firma Nestle rozpoczyna działania we współpracy z izraelskim startupem Future Meat Technologies Cultured Meat, który zajmuje się hodowlą mięsa w warunkach laboratoryjnych.
  • Ponadto należąca do Nestlé marka Freshly wprowadza na rynek swoją pierwszą w pełni roślinną linię posiłków. Produkty inspirowane są różnymi kuchniami świata. W ofercie znajdą się między innymi: curry z indyjską ciecierzycą i ryżem basmati, roślinny burger z marchewkowym dżemem oraz mac & cheese z pieczonymi brokułami i czosnkiem. 
Źródło: RoślinnieJemy.
  • Firma EFKO, czyli jeden z głównych rosyjskich producentów majonezu i oleju, oświadczyła, że jesienią rozpocznie produkcję mleka sojowego na dużą skalę. Cena produktu ma odpowiadać cenie mleka krowiego, co powinno zachęcić konsumentów do wybierania roślinnej opcji. Firma ma następnie w planach poszerzenie asortymentu o mleko ze słonecznika, owsa i lnu.
  • Na rynku pojawił się Vioblock, czyli alternatywa dla masła, której skład oparty jest w 100% na roślinach. Nowością marki Violife jest również czekoladowy krem Cocospread. Oba produkty można znaleźć w sklepach sieci Biedronka, Netto i Auchan.
  • Its’s Bean, czyli polska marka która zwyciężyła w konkursie Plant-Powered Pitching 2020, wprowadza do sprzedaży jogurty stworzone na bazie białej fasoli i białka grochu. Produkty znajdują się na stronie internetowej oraz stacjonarnie w Warszawie i Poznaniu.

Czytaj też: Nasza marka przeszła metamorfozę 

  • Marka przypraw Hellmann’s ulepsza swoją oryginalną ofertę Vegan Mayo o trzy nowe smaki: Baconnaise, Chipotle i czosnkowy. Aktualnie dodatkowe opcje dostępne są na terenie Kanady. 
  • W sezonie świątecznym można spodziewać się roślinnych Mikołajów na bazie mleka owsianego. Znana szwajcarska firma Lindt już teraz zapowiedziała wprowadzenie ich na rynek pod marką słodyczy HELLO.

Źródła: Beyond Meat | Veg News |

Karolina Zawisza
Studentka Ochrony Środowiska, która wierzy w bardziej zieloną przyszłość. Uwielbia roślinne przepisy i eksperymenty w kuchni. Miłośniczka zwierząt, wędrówek górskich i jazdy na rowerze.