Przed Wami krótkie podsumowanie roślinnych wiadomości z kraju i ze świata.
- W marcu obchodziliśmy Dzień Bez Mięsa. Z tej okazji sieć Carrefour we współpracy z marką Bezmięsny uruchomiła pierwsze w Polsce bezmięsne lady, zapewniające szeroki wybór roślinnych zamienników mięsa na wagę. Od 18 marca klienci warszawskiej Galerii Mokotów mogą przy stanowisku z obsługą skorzystać z oferty Bezmięsnego oraz nabyć roślinne zamienniki sera i produkty garmażeryjne. Otwarcie roślinnych lad przyciągnęło tak wielu miłośników tego typu produktów, że podczas weekendu z lad zniknęło niemal wszystko.
- Do sklepu internetowego OneDayMore wpadły nowości. Tym razem są to zamienniki ryb. Roślinne kawałki o smaku tuńczyka oraz Roślinne kotlety o smaku rybnym z cytryną i koperkiem powstały na bazie grochu oraz białka ryżowego i zostały wzbogacone o witaminę B12 oraz żelazo.
- Również firma Tarczyński poszerza swoja ofertę. W sklepach pojawiły się odpowiedniki białej kiełbasy marki Bez Kęsa Mięsa. Producent zareagował też na komentarze klientów i zmienił skład dostępnych już od jakiegoś czasu parówek swojej marki – usunął z niego białka jaj i dzięki temu produkt jest teraz w pełni roślinny.
- Swoją premierę w lodówkach Biedronki oraz Żabki miał napój Alpro PSST!… TO NIE MLEK* znany z zagranicznych rynków. Jest alternatywą dla mleka krowiego w dwóch odsłonach: tłustej – 3,5% tłuszczu i półtłustej – 1,8%.
- Beyond Meat i PepsiCo debiutują na rynku amerykańskim z suszonym mięsem roślinnym, pierwszą przekąską wyprodukowaną w ramach współpracy roślinnej firmy z gigantem napojów i przekąsek. Suszone mięso roślinne, które jest pierwszym trwałym produktem Beyond Meat, jest wytwarzane z takich składników jak groszek i fasola mung. Zawiera 10 gramów białka na porcję i jest dostępny w trzech odmianach: Original, Hot & Spicy oraz Teriyaki.
- Jak twierdzą analitycy z Kearney, parytet cen mięsa i jego roślinnych zamienników nie jest aż tak odległy. Wielu producentów roślinnych alternatyw jest blisko spłaty swoich początkowych kosztów badań i rozwoju, a niektóre z większych firm wprowadzają ogólne obniżki cen. W tym samym czasie tradycyjne mięso zwierzęce staje się droższe z powodu pogody, inflacji i braków kadrowych, a także zaburzonego łańcucha dostaw.
- Pasażerowie wiedeńskiego lotniska wkrótce będą mogli cieszyć się roślinną żywnością, oczekując na swój lot, ponieważ lodziarnia Veganista i wegańska restauracja The LaLa przygotowują się do otwarcia oddziałów na lotnisku. Lodziarnia Veganista jest w Wiedniu miejscem kultowym. Założona w 2013 roku podbija serca mieszkańców i turystów, o czym świadczy fakt, że ich nowy lokal, który wkrótce będzie miał swoje otwarcie, jest już dwunastym w Wiedniu.
- ProVeg International utworzył Radę Młodych, czyli wpływowych młodych aktywistów z całego świata, której celem jest zmniejszenie spożycia mięsa o 50% do 2040 roku pod hasłem „Zmiana diety, a nie zmiana klimatu”. Rada Młodzieży wykorzysta głosy przyszłości, aby wywrzeć nacisk na działaczy politycznych, by zareagowali na zmiany klimatyczne.
- Projekt EITFood – EthiChain opracowuje przenośne urządzenie, które w ciągu zaledwie godziny będzie w stanie zidentyfikować zwierzęce DNA w skażonych „wegańskich” produktach. EthiChain ma nadzieję, że jego etyczny system uwierzytelniania żywności zwiększy zaufanie do europejskiego systemu zaopatrzenia w żywność i powstrzyma oszustwa związane z żywnością. Złożoność większości łańcuchów dostaw żywności sprawia, że są one niezwykle podatne na oszustwa związane z żywnością, co oznacza, że niektórzy konsumenci w społeczności wegańskiej mogą mieć problemy z zaufaniem do żywności.