Garść roślinnych newsów – podsumowanie maja

Na początku czerwca spieszymy do Was z roślinnymi nowinkami z kraju i ze świata. To niezwykle ekscytujące, że wiadomości jest tyle, że musimy je dobrze przesiać przez sito, aby przedstawić te najciekawsze. Dlatego nie przedłużając, przechodzimy do rzeczy. 

Jedną z ważniejszych informacji ostatniego tygodnia maja było odrzucenie przez Unię Europejską bezprecedensowych ograniczeń dla produktów mleczarskich pochodzenia roślinnego. Chodzi o poprawkę 171, która miała nałożyć nowe obostrzenia na roślinny nabiał. Traktowała ona o zakazie używania w odniesieniu do produktów roślinnych określeń typu: „alternatywa”, „zamiennik” czy „w typie sera Feta”. Dodatkowo miała ona nakładać ograniczenie umieszczania na etykietach produktów informacji o alergenach oraz o wpływie na środowisko (w porównaniu z mlecznymi odpowiednikami), a także używania opakowań, które odnoszą się bezpośrednio do produktów mleczarskich, na przykład kartonu. W związku z odrzuceniem poprawki 171 nie zmienił się jednak status używania terminów takich jak „mleko” i „jogurt” – są one nadal zabronione w odniesieniu do produktów roślinnych. 

Jeśli spojrzymy na sklepowe półki z zmiennikami mięsa, to znajdziemy na nich sporo nowości. Firma Tarczyński wprowadziła do swojego portfolio w maju aż dwa nowe produkty. Jednym w nich jest nowa wersja szybkiej przekąski, czyli Kabanosy 3 ziarna. Drugi to Burgery Rośl-Inne, które są pierwszym roślinnym produktem Tarczyńskiego z tej kategorii. Czekamy na kolejnych członków rodziny Bez kęsa mięsa. Debiutem w tej kategorii może się również pochwalić firma Virtu, która rozpoczęła niedawno sprzedaż gotowych burgerów Food House. Burger na bazie kaszy jęczmiennej i papryki, bułka, dodatki oraz plaster sera marki Violife – to właśnie nowa propozycja od Virtu dla zabieganych i nie tylko. Kolejną nowinką w kategorii alternatyw mięsa jest wejście na polski rynek produktów firmy Heura, czyli hiszpańskiego potentata w dziedzinie zamienników. W ofercie dostępnej w kraju nad Wisłą znajdziemy różne rodzaje roślinnego kurczaka oraz burgery. Dodatkowo nadmienimy, iż firma OneDayMore, specjalizująca się do tej pory w sprzedaży musli i przekąsek, pracuje nad nową linią produktów, czyli zamienników mięsa na bazie grochu. Jesienią 2021 roku możemy spodziewać się na rynku pierwszych alternatyw od OneDayMore

Czytaj też: Wzrost sprzedaży roślinnych produktów w Polsce 

Nie tylko na polskim rynku mamy do czynienia z roślinnymi debiutami. Na brytyjskim pojawił się nowy produkt marki Violife – BBQ Violife Pack – czyli zestaw wegańskich serów stworzony z myślą o grillowaniu. Linda McCartney, firma znana z produkcji alternatyw mięsa, zadebiutowała w Wielkiej Brytanii – w kategorii nabiał – wprowadzając na rynek roślinne napoje. Na razie jest to oferta czasowa, ale docelowo dostępne będą cztery wersje: mleko z soi, ryżu oraz dwie opcje „barista’’ z płatków owsianych lub kokosa. Marka Wunda to roślinne napoje na bazie żółtego grochu od Nestle. Producenci podkreślają, że ich surowiec nie wpływa negatywnie na środowisko i chwalą jego neutralność w kontekście emisji dwutlenku węgla. Napoje grochowe od Nestle pojawiły się już we Francji, Portugalii i Holandii. 

Czytaj też: Rozmiar rynku produktów roślinnych w Europie 

Branża napojów roślinnych wchodzi na wyższy poziom dostępności dla konsumentów. Firma Milkadamia produkująca roślinne alternatywy nabiału rozpoczęła dostawę swoich wyrobów pod drzwi konsumenta. Obecnie korzystanie z usługi jest możliwe w USA, a powodem, dla którego podjęto decyzję o jej wprowadzeniu, był wzrost zakupów internetowych o prawie 50% w 2020 roku.  

W maju dobry kierunek obserwowaliśmy również w gastronomii. Nagrodzona 3 gwiazdkami Michelin nowojorska restauracja Eleven Madison Park ogłosiła, że rezygnuje z mięsa i wprowadza w pełni roślinne menu. Szef kuchni EMD Daniel Humm przedstawił nową koncepcję restauracji, która jest wynikiem zmian, jakie zaszły na świecie w ostatnim czasie. Na początku czerwca w Niemczech, a dokładniej w Kolonii, nastąpi otwarcie w pełni wegetariańskiego Burger Kinga. Będzie to program pilotażowy, który potrwa zaledwie 4 dni, jednak Alasdair Murdoch, dyrektor generalny na Wielką Brytanię, zapowiedział, że sieć będzie dążyć do tego, aby w 2031 roku połowa oferowanych przez nią posiłków bazowała na produktach roślinnych. Największe przedsiębiorstwo cateringowe na świecie – Compass Group – ogłosiło, że zmniejszy o co najmniej 65% swój ślad węglowy do końca dekady, a znaczna część tej redukcji będzie związana z zastąpieniem 40% białek pochodzenia zwierzęcego alternatywnymi źródłami, takimi jak roślinne zamienniki mięsa. Firma planuje również wprowadzić lepszy plan zarządzania żywnością, by ograniczyć jej marnowanie do minimum oraz korzystać z opakowań wykonanych wyłącznie z materiałów recyklingowych. Dodatkowo nowinka z naszego rodzimego ogródka – sieć pizzerii Fabryka Pizzy wprowadziła do swojej oferty wegańską pizzę, w której pierwsze skrzypce gra ser Violife.  

Przez cały maj można było dołączyć do Roślinnego Wyzwania dla Zdrowia, które dzięki naszej współpracy z Polskim Towarzystwem Medycyny Stylu Życia było skupione na zdrowotnych aspektach diety roślinnej. Zaangażowani w projekt lekarze i dietetycy pomogli w stworzeniu treści do newsletterów, ułożeniu przykładowych jadłospisów oraz przeprowadzeniu wydarzeń współtowarzyszących.  

Ciekawych Postaw Polaków wobec alternatyw nabiału zapraszamy do zapoznania się z raportem opinii publicznej, który w tym miesiącu ukazał się na naszej stronie. Możemy się z niego dowiedzieć między innymi: jaki procent Polaków sięga po roślinne zamienniki nabiału, co zachęca konsumentów do wybierania tych produktów oraz na jakich półkach zdaniem ankietowanych powinny znajdować się roślinne alternatywy. 

Daria Boba
Absolwentka Technologii żywności i żywienia człowieka, wciąż zadająca sobie pytanie dlaczego nauka o żywności i żywieniu nie jest w podstawach programowych polskich szkół. Uważa, że pozytywna zmiana dla środowiska zaczyna się od roślinnych talerzy. W wolnych chwilach przemierza trójmiejskie ścieżki rowerowe.