Garść roślinnych newsów – podsumowanie lutego

Na początku marca wpadamy do Was z podsumowaniem wydarzeń, które mieliśmy okazję obserwować na przestrzeni lutego. Veganuary co prawda już za nami, ale roślinny rynek nie zwalnia tempa i ma nam dużo nowego do zaoferowania.Dla większości osób pracujących w kampanii RoślinnieJemy ostatnie miesiące stały pod znakiem plebiscytu na Najlepszy Roślinny Produkt roku 2021. W lutym podczas gali rozdania nagród dowiedzieliśmy się, jakie produkty najbardziej przypadły do gustu polskim konsumentom. Pierwsze miejsce w głównej kategorii zdobyła Roślinna Kaszanka marki Dobra Kaloria. Wszyscy laureaci ochoczo chwalą się w swoich mediach społecznościowych otrzymanymi wyróżnieniami, co bardzo nas cieszy. Podsumowanie wydarzenia można przeczytać tutaj, a jeśli ktoś jest ciekawy jak przebiegała gala zapraszamy do obejrzenia zapisu transmisji.

Zapowiadają się ciekawe współprace gigantów z roślinnymi firmami, nie tylko na rynku zagranicznym, ale też polskim. Rodzinna firma Wege Siostry nawiązuje relację z firmą Hochland, natomiast koncern Upfield wchodzi w segment roślinnych zamienników jaj, łącząc siły z czołowym producentem tych produktów, brytyjską firmą Alternative Foods, która stoi za marką Oggs. Dzięki temu zabiegowi roślinne firmy mogą poszerzyć dystrybucję i wpłynąć bardziej efektywnie na świadomość konsumencką. Takie zmiany nie byłyby możliwe w tak krótkim czasie bez wsparcia większych graczy.

Słoweński start-up Juicy Marbles udostępnił w swoim sklepie internetowym 1000 opakowań roślinnego fileta mignon o marmurkowatości zbliżonej do najlepszych mięs. Dzięki temu zabiegowi firma spodziewa się uzyskać opinie o produkcie, zanim trafi on do sprzedaży detalicznej i gastronomicznej. Zastrzeżona technologia teksturowania białka wykorzystywana do produkcji została przez startup zgłoszona do opatentowania, gdyż pozwala odtworzyć złożoną teksturę i skomplikowane układy tłuszczowe mięsa na wysoką skalę. 

Do portfolio roślinnej marki Planterra Ozo dołączą w tym miesiącu produkty o nazwie True Bite. Będzie to nowa roślinna alternatywa kurczaka, która dzięki wykorzystaniu zastrzeżonej techniki mokrej ekstruzji jest włóknista, a smakiem przypomina prawdziwego kurczaka. Składniki użyte do produkcji są zbliżone do tych, które wykorzystywano we wcześniejszych produktach marki (groch oraz sfermentowana grzybnia od firmy MycoTechnology), zostały jednak połączone w taki sposób, aby wyglądały bardziej jak prawdziwe mięso.

Źródło: RoślinnieJemy

Givaudan wprowadził PrimeLock+, czyli zintegrowaną technologię, która kapsułkuje i chroni tłuszcz, a co za tym idzie również smak, w roślinnych substytutach mięsa, stopniowo uwalniając go podczas procesu gotowania i konsumpcji. Dzięki temu procesowi zamienniki mają zyskać też na soczystości. Firma podkreśla, że konsumenci poszukują produktów, które do złudzenia przypominają mięso pod względem smaku, konsystencji oraz wyglądu. Z tej potrzeby powstała technologia PrimeLock+, która ma te efekty zapewniać.

Firma betterland foods planuje w przyszłym miesiącu przedstawić na targach Natural Products Expo West swój innowacyjny produkt, a następnie wprowadzić go na rynek. Betterland milk, bo o nim mowa, zawiera białka mleczne od Perfect Day, powstałe w wyniku precyzyjnej fermentacji, oraz składniki pochodzenia roślinnego. Producent zapewnia, że produkt zachowuje się tak samo jak tradycyjne mleko krowie podczas: gotowania, ubijania, spieniania, pieczenia. Jest to pierwsze zastosowanie białek wytwarzanych przez Perfect Day w celu uzyskania mleka. 

Niemiecki Minister Zdrowia prof. dr Karl Lauterbach w wywiadzie dla Der Spiegel sugeruje, iż należy wprowadzić inicjatywy mające na celu radykalne ograniczenie spożycia mięsa w Niemczech. Minister mówi również o tym, że mięso powinno być opodatkowane, aby było mniej przystępne cenowo, a alternatywy mięsa powinny być dotowane. Taki ruch jego zdaniem jest niezbędny do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju. Dodatkowo w przeciwieństwie do wielu polityków Lauterbach odnosi się także do kwestii dobrostanu zwierząt i wpływu spożywania mięsa na stan zdrowia. 

Ostatni tydzień lutego przebiegł w Polsce pod hasłem pączka. Również tego wegańskiego. Z roku na rok coraz więcej cukierni, kawiarni, piekarni, a nawet dyskontów i supermarketów oferuje roślinną wersję tłustoczwartkowej  słodkości. Niektóre miejsca oferowały pączkowe zapisy, a inne poszły w bardziej spontaniczną stronę, według zasady kto pierwszy ten lepszy. Dzięki temu nikt, kto czuł potrzebę, nie pozostał bez słodkiego dodatku do porannej lub popołudniowej kawy. 

Źródło: RoślinnieJemy

28 lutego w restauracji NINE’s Restaurant & Sports Bar w Warszawie odbyła się kolacja prasowa zorganizowana przez zespół NINE’s oraz Roślinniejemy. Podczas kolacji można było skosztować dania przygotowane przez Tadeusza Müllera – ambasadora Chefs for Change i konsultanta branży gastronomicznej. W restauracji spotkały się dwa zespoły, dla których sport idzie w parze ze zdrowym, pysznym roślinnym jedzeniem. Zespół NINE’s, restauracji najbardziej znanego polskiego piłkarza, Roberta Lewandowskiego, którego restauracyjny zespół z Tadeuszem Müllerem na czele oferuje szeroki wybór roślinnych, pełnowartościowych dań. A także zespół Jasnej Strony Mocy, czyli kampanii udowadniającej, że na diecie roślinnej można osiągać niesamowite sukcesy sportowe.

Daria Boba
Absolwentka Technologii żywności i żywienia człowieka, wciąż zadająca sobie pytanie dlaczego nauka o żywności i żywieniu nie jest w podstawach programowych polskich szkół. Uważa, że pozytywna zmiana dla środowiska zaczyna się od roślinnych talerzy. W wolnych chwilach przemierza trójmiejskie ścieżki rowerowe.