Przedstawiamy kolejny skrót informacji z roślinnego świata. Nowe produkty, nowe opcje w sieciowych restauracjach, inspirujące działania firm – zobaczcie, co działo się w lipcu.
- Pod koniec czerwca we Francji został przyjęty zakaz wykorzystywania terminologii z sektora mięsnego (czyli nazw takich jak: „kiełbasa”, „stek” czy „nuggetsy”) w odniesieniu do niektórych alternatyw roślinnych. Jednak już miesiąc później sąd najwyższy Francji uznał ten zapis za nieuzasadniony, w związku z czym dekret został zawieszony.
- W Turcji natomiast rząd wprowadził prawo zakazujące produkcji oraz sprzedaży produktów roślinnych, które naśladują tradycyjny ser. W odpowiedzi na tę decyzję organizacja Vegan Association Turkey podjęła kroki prawne, żeby zakwestionować zakaz.
- W lipcu opublikowany został nowy raportu Boston Consulting Group, którego lekturę polecamy wszystkim osobom zainteresowanym rozwojem rynku alternatywnych źródeł białka. Publikacja analizuje efektywność inwestycji w ten sektor w kontekście dbania o klimat i ograniczania emisji gazów cieplarnianych.
Czytaj też: Sprawdziliśmy, czy “mięsne” nazwy dla produktów roślinnych wprowadzają konsumentów w błąd
- Nowości produktowe w lipcu od One Day More – w sklepach pojawiły się kiełbaski śniadaniowe oraz roślinne klopsiki z koperkiem.
- Od początku roku nowymi propozycjami zaskakuje nas także It’s Bean! W lipcu do sprzedaży trafiły nowe letnie smaki flagowych jogurtów z fasoli: wiśnia, brzoskwinia i owoce leśne.
- Sieć Burger King staje się coraz bardziej roślinna! W polskim menu znalazły się nowe opcje dla wegan i wegetarian, między innymi kanapka Plant-based Royale czy klasyczny Hamburger. W niektórych kanapkach w wersji podstawowej jest tradycyjny majonez, który można zamienić na inny sos, żeby zamówienie było w pełni roślinne.
- Jednocześnie na innych rynkach sieć Burger King otwiera kolejne lokale z w pełni roślinnym menu. Była już Hiszpania, Wielka Brytania i Szwajcaria, teraz przyszła pora na Austrię. Jest to element kampanii sieci „Normal or with meat?”, która pokazuje, że mięsna opcja nie musi być zawsze tą podstawową.
- Starbucks wprowadza nowe roślinne opcje w swoich lokalach w Japonii – między innymi bagietkę z klopsikami i roślinnym serem, sojowe bolognese czy ciasto matcha z musem z fasoli.
- Ciekawa inicjatywa w sektorze owoców morza – amerykański start-up Pearlita, który specjalizuje się w wytwarzaniu owoców morza za pomocą hodowli komórkowej z udziałem grzybów i alg, stworzył prototyp pierwszych roślinnych ostryg, które mają wyglądać i smakować tak samo jak tradycyjny odpowiednik.
- Z kolei amerykański start-up Perfect Day rozpoczął współpracę z firmą Mars. Wspólnie będą tworzyć czekoladę wytwarzaną z serwatki, która doskonale imituje tę zwierzęcego pochodzenia.
- Roślinne alternatywy sera to obszar podatny na eksperymenty – indyjski startup Kataharos jako pierwszy na świecie wypuścił na rynek roślinny ser (cheddar i mozzarella), którego bazą są nasiona arbuza. Marka ma na swoim koncie również roślinny serowy sos do pizzy na bazie nerkowców, serowe pasty kanapkowe w różnych smakach czy roślinny ser feta na bazie migdałów.
- Izraelski startup Wilk (Biomilk) rozwija pierwszy jogurt zrobiony z hodowanego komórkowo tłuszczu mleka, który ma smakować tak samo jak tradycyjny odpowiednik.