Garść roślinnych newsów – podsumowanie kwietnia

Marka własna Żabki Plant Hunter, roślinne nuggetsy w Burger King, kaszanka Dobra Kaloria, kampania Impossible Foods, dokument Seaspiracy oraz opublikowany niedawno Elementarz Kuchni Roślinnej – podsumowujemy najważniejsze roślinne wiadomości z kwietnia.   

Przełomowe wiadomości z polskiego rynku! Żabka wprowadza roślinną markę własnąPlant Hunter i wyznacza zupełnie nowy poziom dostępności roślinnego jedzenia. Od 28 kwietnia na półkach sklepowych sieci Polacy mogą kupić pyszne roślinne zestawy obiadowe, sałatki, pasty kanapkowe, batony czy shaki. Żabka ogłosiła również, że Rośleko wchodzi na stałe do oferty sieci i jest już dostępne w sześciu dużych miastach. Natomiast w Lidlu od kwietnia można kupić roślinne produkty z serii Makłowicz Menu bazujące na recepturach Roberta Makłowicza. Dwoma nowościami uraczyła nas również Dobra Kaloria roślinnymi kabanosami oraz roślinną kaszanką na bazie gryki i słonecznika, która zbiera fantastyczne recenzje. 

Czytaj też: Plant Hunter w Żabce, czyli nowy poziom dostępności roślinnego jedzenia w Polsce oraz Rośleko – wywiad z twórcą marki

13 kwietnia we wszystkich restauracjach Burger King w Polsce pojawiła się kolejna roślinna pozycja – nuggetsy opracowane we współpracy z The Vegetarian Butcher. A w ofercie McDonald’s dostępna jest kanapka McVeggie – wegetariański kotlet nie spotkał się z szerokim uznaniem, ale ratują go chrupiąca panierka i klasyczne dodatki. Z niecierpliwością czekamy na w pełni roślinną kanapkę od McDonald’s! 

Czytaj też: Roślinne nuggetsy w Burger King

Wspaniała inicjatywa Aldi we współpracy z fundacją ProVeg. Sieć aktywnie angażuje się w rozwijanie asortymentu roślinnych produktów, a także w edukowanie konsumentów i zachęcanie ich do podejmowania świadomych decyzji zakupowych. Wspólnie z Proveg pokazuje Polakom, jak przygotować roślinny i zdrowy talerz. Z kolei marka Alpro inspiruje konsumentów w kampanii Jesteś Wielki!, w której bierze udział Daria Ładocha i Borys Szyc. Firma zachęca do włączenia produktów roślinnych do diety, by zadbać o siebie i planetę. W ubiegłym miesiącu pozytywnie zaskoczyła nas również najnowsza reklama ING Banku Śląskiego, w której zobaczyliśmy Igę Czubak wraz z zespołem roślinnego Qurczaka

Pozytywne wiadomości z rynku roślinnych zamienników mięsa! Impossible Foods wystartowało z ogólnokrajową kampanią reklamową We are the Meat, która odnosi się do uwielbienia mięsnych burgerów przez Amerykanów. Firma podkreśla, że roślinne alternatywy mogą być równie smacznie i odżywcze, a jednocześnie nie wpływają negatywnie na środowisko. Z kolei Beyond Meat zapowiada nową formułę roślinnego mięsa – ich produkty będą zawierały mniej tłuszczu, a jednocześnie będą bardziej soczyste i mięsne w smaku. Mana Burger, promowany jako pierwszy w pełni odżywczy burger na świecie, został roślinnym produktem roku 2020 w Czechach.

Kolejne ważne kroki w rozwoju rynku roślinnego nabiału. Firma Nestlé poszerza ofertę w Azji – zapowiedziała wprowadzenie roślinnych napojów Milo i Nescafe latte bazujących na soi, owsie i migdałach. Australijska marka Grounded sprzedaje swój roślinny sos o smaku serowym oraz produkt imitujący ser kozi w Stanach Zjednoczonych. Bazą są kalafior i konopie, dzięki czemu wartości odżywcze produktów są podobne do ich tradycyjnych odpowiedników. Z kolei kalifornijska firma Forager Project wprowadza roślinne lody bazujące na nerkowcach, które będą dostępne w kilku smakach, między innymi słony karmel czy czekolada. A na polskim rynku pojawiła się nowa rzemieślnicza inicjatywa – Vegan Fun Fan – która produkuje zamienniki sera pleśniowego

W kwietniu dokument o rybołówstwie, Seaspiracy (dostępny na platformie Netflix), wywołał dyskusję na temat problemów, jakie powoduje intensywne rybołówstwo, takich jak: przełowienie, zanik bioróżnorodności czy wpływ na zmiany klimatyczne. Oczywistym rozwiązaniem ma być ograniczenie spożycia ryb i owoców morza. W Polsce w odpowiedzi na zainteresowanie zamiennikami ryb firma Foods Brothers planuje otwarcie sklepu internetowego i wprowadzenie na rynek roślinnych ryb firmy Good Catch

Publikacji doczekał się Elementarz Kuchni Roślinnej, który przygotowała ambasadorka Chefs for Change, Dominika Targosz. Pozycja skierowana jest do kucharek i kucharzy, którzy chcą pogłębiać swoją wiedzę o kuchni roślinnej i tworzyć pełne roślinnego smaku dania. Wskazówki z powodzeniem można wykorzystać również w kuchni domowej!

Aga Sierak
Działam w Otwartych Klatkach, żeby nasza przyszłość była bardziej roślinna i przyjazna planecie, a także z miłości do wszystkich zwierząt.