Daily Dozen – aplikacja, która pomaga komponować roślinny posiłek

Jak powinna wyglądać dieta roślinna, aby czerpać z niej jak największe korzyści zdrowotne? W jaki sposób starać się komponować swoje posiłki i monitorować, czy dostarczamy sobie niezbędnych składników?


Daily dozen stanowi listę opracowaną przez dr. Michaela Gregera – założyciela Nutrition Facts i autora książki „How not to die”. Więcej o Daily Dozen możecie dowiedzieć się tutaj.

Jak pisze dr Greger:
„Nie wszystkie rośliny są sobie równe. Im dalej posuwałem się w swoich badaniach, tym mocniej byłem przekonany, że zdrowe produkty niekoniecznie mogą być używane zamiennie. Niektóre z nich zawierają pewne szczególne składniki odżywcze, które w innych nie występują w obfitości.”

Lista dostępna jest także w postaci bardzo prostej i w pełni darmowej aplikacji Daily Dozen, dzięki której możecie z łatwością prowadzić „dzienniczek” tego, co zjadacie i odhaczać poszczególne grupy produktów.


Być może po kilku dniach okaże się, że codziennie brakuje Wam porcji zielonych warzyw liściastych albo z trudem przychodzi Wam odhaczenie wszystkich porcji roślin strączkowych i zaczniecie w inny sposób komponować swoje posiłki? A może aplikacja pomoże Wam pamiętać o codziennej podaży kwasów omega 3 poprzez dodawane łyżeczki świeżo zmielonego siemienia lnianego do porannej miski owsianki?

Wydaje Ci się to skomplikowane? Nic bardziej mylnego:
„Jedna kanapka z masłem orzechowym i bananem i już 4 sprawy z głowy; albo wyobraź sobie, że siedzisz nad dużą sałatką: 2 szklanki szpinaku, garść rukoli, garść opiekanych orzechów włoskich, pół szklanki ciecierzycy, pół szklanki czerwonej papryki i mały pomidor… TO AŻ 6 PUNKTÓW! Sypnij do tego siemię lniane, dodaj garść jagód goji, popij szklanką wody i zjedz na deser jakiś owoc i już możesz odfajkować prawie połowę dziennego zapotrzebowania w jednym posiłku!”

A po jakimś czasie wyrobisz sobie nawyk „udoskonalania” posiłków: „czy nie mógłbym dodać do tego trochę zieleniny? Czy nie mogłabym dosypać trochę płatków owsianych? A może suszonych owoców i siemienia?”

I na koniec, aby uniknąć frustracji, pamiętajcie:  
„Nie trzeba zbyt obsesyjnie trzymać się Codziennego Tuzina. Odżywiałeś się dzisiaj nieprawidłowo? Spróbuj poprawić się jutro. Mam nadzieję, że lista będzie ci skutecznie przypominała o potrzebie codziennych starań, by jeść jak najzdrowiej.” (Dr Michael Greger). 

    Alicja Baska
    Studentka 6. roku medycyny, przewodnicząca Studenckiego Koła Naukowego Medycyny Stylu Życia WUM, współzałożycielka Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia. Pasjonatka medycyny kulinarnej, w wolnych chwilach prowadząca bloga The Feedness. Wiecznie w niedoczasie i spóźniona, ale za to z głową pełną pomysłów i uśmiechem. Mistrzyni prokrastynacji:)