Daily Dozen – aplikacja, która pomaga komponować roślinny posiłek

Jak powinna wyglądać dieta roślinna, aby czerpać z niej jak największe korzyści zdrowotne? W jaki sposób starać się komponować swoje posiłki i monitorować, czy dostarczamy sobie niezbędnych składników?


Daily dozen stanowi listę opracowaną przez dr. Michaela Gregera – założyciela Nutrition Facts i autora książki „How not to die”. Więcej o Daily Dozen możecie dowiedzieć się tutaj.

Jak pisze dr Greger:
„Nie wszystkie rośliny są sobie równe. Im dalej posuwałem się w swoich badaniach, tym mocniej byłem przekonany, że zdrowe produkty niekoniecznie mogą być używane zamiennie. Niektóre z nich zawierają pewne szczególne składniki odżywcze, które w innych nie występują w obfitości.”

Lista dostępna jest także w postaci bardzo prostej i w pełni darmowej aplikacji Daily Dozen, dzięki której możecie z łatwością prowadzić „dzienniczek” tego, co zjadacie i odhaczać poszczególne grupy produktów.


Być może po kilku dniach okaże się, że codziennie brakuje Wam porcji zielonych warzyw liściastych albo z trudem przychodzi Wam odhaczenie wszystkich porcji roślin strączkowych i zaczniecie w inny sposób komponować swoje posiłki? A może aplikacja pomoże Wam pamiętać o codziennej podaży kwasów omega 3 poprzez dodawane łyżeczki świeżo zmielonego siemienia lnianego do porannej miski owsianki?

Wydaje Ci się to skomplikowane? Nic bardziej mylnego:
„Jedna kanapka z masłem orzechowym i bananem i już 4 sprawy z głowy; albo wyobraź sobie, że siedzisz nad dużą sałatką: 2 szklanki szpinaku, garść rukoli, garść opiekanych orzechów włoskich, pół szklanki ciecierzycy, pół szklanki czerwonej papryki i mały pomidor… TO AŻ 6 PUNKTÓW! Sypnij do tego siemię lniane, dodaj garść jagód goji, popij szklanką wody i zjedz na deser jakiś owoc i już możesz odfajkować prawie połowę dziennego zapotrzebowania w jednym posiłku!”

A po jakimś czasie wyrobisz sobie nawyk „udoskonalania” posiłków: „czy nie mógłbym dodać do tego trochę zieleniny? Czy nie mogłabym dosypać trochę płatków owsianych? A może suszonych owoców i siemienia?”

I na koniec, aby uniknąć frustracji, pamiętajcie:  
„Nie trzeba zbyt obsesyjnie trzymać się Codziennego Tuzina. Odżywiałeś się dzisiaj nieprawidłowo? Spróbuj poprawić się jutro. Mam nadzieję, że lista będzie ci skutecznie przypominała o potrzebie codziennych starań, by jeść jak najzdrowiej.” (Dr Michael Greger). 

    Alicja Baska
    - lekarka stażystka, Dyrektor Organizacyjna Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia, Health Advisor w Anima International. Pasjonatka i propagatorka medycyny kulinarnej, kuchni roślinnej, zdrowego stylu życia oraz motta #PracticeWhatYouPreach.