Czy napój sojowy możemy nazwać mlekiem? – Ekspertyza prawna

Czy napój sojowy możemy nazwać mlekiem? Czy fermentowany produkt na bazie kokosa może być nazwany jogurtem? Czy masło może być orzechowe?

 

Jak ustrzec się przed zarzutami prawnymi, które branża mleczarska może wymierzyć w nieodpowiednio nazwane zamienniki nabiału? 

Odpowiedzi na te, nurtujące niektórych, pytania zawarliśmy w obszernej ekspertyzie prawnej przygotowanej we współpracy z Centrum Prawa Żywnościowego. Zadaniem naszego partnera była analiza obowiązujących regulacji prawnych w zakresie nazewnictwa alternatyw nabiału i przedstawienie wniosków w jak najbardziej przystępny dla odbiorcy sposób. 

Pozycję tę dedykujemy głównie firmom planującym wdrożyć bądź już wdrażającym roślinne alternatywy nabiału, jednak zachęcamy także konsumentów do zagłębienia się w temat, gdyż może on pomóc przy dokonywaniu codziennych wyborów dotyczących artykułów spożywczych, które lądują w naszych koszykach zakupowych.  

Czytelnicy znajdą w publikacji informacje, jak nazywać roślinne produkty mleczarskie zgodnie z obecnymi regulacjami, jakich słów nie powinno się używać w odniesieniu do zamienników oraz wiele innych ciekawych przykładów, które mogą się przydać w efektywnym tworzeniu i rozumieniu nazw alternatyw produktów mleczarskich. 

Serdecznie zapraszamy do lektury. 

Link do publikacji znajduje się poniżej: 

Ekspertyza prawna – nazewnictwo alternatyw nabiału 

Daria Boba
Absolwentka Technologii żywności i żywienia człowieka, wciąż zadająca sobie pytanie dlaczego nauka o żywności i żywieniu nie jest w podstawach programowych polskich szkół. Uważa, że pozytywna zmiana dla środowiska zaczyna się od roślinnych talerzy. W wolnych chwilach przemierza trójmiejskie ścieżki rowerowe.